LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Rajoni (page 380)

Rajoni

Lëkundje tërmeti në rajonin e Mitrovicës

Sot në orën 09:14 dhe 09:17 janë regjistruar lekundje tërmeti me magnitudë 3.3 dhe 3.4 shkallë të Rihterit, në rajonin e Mitrovicës. Sipas sizmologëve të rajonit, intensiteti në epiqendër vlerësohet në V shkallë të Merkalit. Tërmetet e intensitetit të tillë mund ...

Read More »

Në nderim të “heroit” që zhyti Europën në katër vite luftë të tmerrshme

Bosnja do të përkujtojë 100- vjetorin e vrasjës së arkidukës austriak Franz Ferdinand në Sarajevë, një akt që provokoi Luftën e Parë Botërore. Një seri aktivitetesh janë parashikuar, përfshi një koncert nga Filharmonia e Vjenës. Megjithatë Gavrilo Princip, që vrau ...

Read More »

“Bloomberg”: Ekonomia greke po jep shenjat e para të rimëkëmbjes

Ekonomia greke do të ketë ritme pozitive zhvillimi këtë vit, për herë të parë pas recesionit më të keq në kohë paqeje dhe me papunësinë më të lartë në eurozonë, ndërkohë që investitorët po blejnë sërish bonde greke, vë në ...

Read More »

LDK, AAK dhe Nisma, në shqyrtim të kushteve të VV-së

Isa Mustafa, Ramush Haradinaj dhe Fatmir Limaj u mblodhën sërish. Kësaj radhe në selinë e Nismës për Kosovën, ku biseduan për hapat e mëtejmë të koalicionit LDK-AAK-Nisma. Pas takimit u tha se nuk u bisedua për kushtet e Vetëvendosjes, porse ...

Read More »

Ukë Rugova mbetet në burg, nuk i pranohet ankesa

Gjykata e Apelit ka refuzuar sot ankesën e Ukë Rugovës kundër paraburgimit të caktuar nga gjykatësi i procedurës paraprake më 21 qershor 2014. Ukë Rugova, fillimisht u arrestuar më 5 shkurt dhe brenda dy ore ai u arrestua sërish. Në një njoftim ...

Read More »

Koalicioni. Sot takimi Haradinaj, Mustafa dhe Limaj

Një ditë pas shpalljes zyrtare të rezultateve nga ana e KQZ-së, liderët e partive opozitare, Isa Mustafa, Ramush Haradinaj si dhe Fatmir Limaj pritet të takohen sot gjatë ditës për të diskutuar rreth formimin e Qeverisë së re. Një zyrtar i ...

Read More »

Tre të arrestuar për terrorizëm, të gjithë me sytë nga Kosova

Arrestimi i tre të dyshuarve për terrorizëm në rrethin e Kacanikut   ka rikthyer në mediat botërore lajmet e këqija që vijnë nga Kosova dhe për shqiptarët e Kosovës në këtë fillim të verës dhe në valën e vapës tropikale të ...

Read More »

Thaçi: Dialogu në Bruksel përmbyllet me njohjen e Kosovës nga Serbia

Kryeministri në detyrë, Hashim Thaçi, ka shprehur besimin se në fund të procesit negociator në Bruksel me Serbinë do të vijë deri të njohja e plotë e realitetit, përfshirë edhe njohjen e pavarësisë së Kosovës. “Në fund të tërë procesit do ...

Read More »

Greqi, 37 vjet burg kryetarit të Partisë Ekologjiste për falsifikim dokumentesh

Kryetari i shumëpërfolur i Partisë Ekologjiste Greke, Dhimostenis Vergis u dënua me 37 vjet burg pasi Gjyjkata greke e Apelit e shpalli fajtor për kalim të paligjshëm të pasurisë shtetërore në pronë private dhe falsifikim dokumentesh ku pretendonte si pronë ...

Read More »

Pranimi i Rumanisë dhe Bullgarisë, Fyle: Në pikëpyetje zgjerimi i BE-së

Pranimi i Rumanisë dhe Bullgarisë në Bashkimin Evropian e çoi në pikëpyetje besimin në procesin e zgjerimit të BE-së, si në mesin e shteteve-anëtare të Unionit, ashtu edhe në mesin e vendeve aspirante për pranim, të cilat janë gjithnjë e ...

Read More »