LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Rajoni (page 390)

Rajoni

Zgjedhjet në Kosovë, nis zyrtarisht fushata

Sot në Kosovë nis zyrtarisht fushata parazgjedhore për zgjedhjet parlamentare të 8 qershorit. Gjatë 10 ditëve të ardhshme, partitë politike do të shpalosin programet e tyre. Zgjedhjet e parakohshme pasojnë shpërndarjen e Kuvendit më 7 maj. Ky hap ka ardhur pas dështimit të ...

Read More »

Ymer Ymeri: Hashim Thaçi di për vrasjet politike, kriminelët ishin nën komandën e tij

Ymer Ymeri, kryetar i shoqatës “Thirrje për Drejtësi”, një shoqatë që është themeluar nga familjet e vikamave politike që ndodhën në Kosovë, para, gjatë dhe pas lufte. Ai, përmes një video të hedhur në Youtube, ka bërë thirrje që të ...

Read More »

OKB, Këshilli i Sigurimit diskutime rreth Kosovës

Këshilli i Sigurimit i OKB-së diskuton sot raportin tremujor të Sekretarit të Përgjithshëm OKB-së, Ban Ki Mun, për zhvillimet në Kosovë. Kosova në këtë takim, për herë të parë, përfaqësohet nga presidentja, Atifete Jahjaga. Ndërkohë, Serbinë e përfaqëson presidenti Tomisllav ...

Read More »

Zgjedhjet në Kosovë, 101 mijë emra fshihen nga listat e votuesve

Në listat e votuesve rezultojnë rreth 101 mijë emra të fshirë. Bëhet fjalë për 77 mijë e 100 persona të vdekur, ndërkohë 24 mijë të tjerë janë liruar nga shtetësia. Lajmi bëhet i ditur nga mediat kosovare, të cilat kanë ...

Read More »

Zgjedhjet e parakohshme në Kosovë, 5 kandidatë për kryeministër

Kosova para zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 8 qershorit do të ketë të paktën pesë kandidatë për kreun e qeverisë. Deri tani janë propozuar katër liderë të subjekteve më të mëdha, sipas rezultatit të zgjedhjeve të kaluara parlamentare: Kryeministri aktual i ...

Read More »

Isa Mustafa: Hashim, bëje zemrën gur, ballafaqohemi në debat televiziv

Kreu i LDK-së, Isa Mustafa, e ka akuzuar atë të PDK-së, Hashim Thaçi se po i përdor asetet qeveritare dhe publike për të bërë fushatë, përfshirë edhe televizionin publik. Isa Mustafa e ka përsëritur kërkesën e tij për ballafaqim me ...

Read More »

Syriza fiton zgjedhjet lokale në Greqi, “Agimi i Artë”, forcë e tretë politike

Për herë të parë në Greqi, një parti e së majtës duket se do të jetë fituese e zgjedhjeve. Pas mbylljes së kutive të votimit në orën 19:00, ora lokale, rezultatet paraprake treguan se radikalët e majtë janë fituesit e ...

Read More »

Ministri i Financave: Isa Mustafa mund të përballet me ligjin

 Ministri kosovar i Financave, Besim Beqaj ka thënë se Lidhja Demokratike e Kosovës mund të mbetet pa liderin e saj, Isa Mustafën pasi ai mund të përballet me ligjin. Këto komente ministri i bëri gjatë një debati televiziv, ku u fol ...

Read More »

Dyshime për krim dhe korrupsion me ekskursionet e shkollave

Ekskursionet e shkollave në Maqedoni kanë shtuar dyshimet dhe debatet për manipulime, korrupsion dhe krim të organizuar. Gjithçka funksionon në mënyrë ilegale, ku tenderët për organizimin e ekskursioneve realizohen përmes rrugëve kriminale, por para opinionit shfaqen tenderët transparentë. Agjencitë turistike dhe që ...

Read More »

Edita Tahiri kalon urën në Mitrovicë, viziton pjesën veriore

Zv/kryeministrja në Qeverinë kosovare Edita Tahiri së bashku me Përfaqësuesin Special të BE-së në Kosovë Samuel Zhbogar kanë marrë pjesë në tryezën me temën “Roli i rinisë në zbatimin e marrëveshjeve të Brukselit” në Mitrovicë, ku është diskutuar për rëndësinë ...

Read More »