LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Rajoni (page 408)

Rajoni

Thaçi në fushatë nëpër vreshta

Kryeministri i Qeverisë së Republikës së Kosovës viziton vreshtat në rrethinën e Rahovecit. Ai qëndroi në vreshtat ku punëtorët kryenin punë pranverore rreth krasitjes së degëve të thata të hardhive. Me këtë rast ai u interesua për procesin e punës dhe ndihmoi ...

Read More »

Kreu i Kuvendit, Krasniqi: Thaçi e ka harruar Kushtetutën

“Kryeministri Hashim Thaçi nuk di se çfarë thotë ligji, përderisa ka harruar kushtetutën”.  Kështu shprehet Kryetari i Kuvendit të Kosovës, njëherësh kryetar i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën, Jakup Krasniqi. Në një reagim në rrjetin social “Facebook”, ai shkruan ...

Read More »

Ushtria amerikane vizitë në Preshevë, informohet mbi situatën në rajon

Përfaqësues të ushtrisë amerikane kanë vizituar sot Preshevën e Bujanovcin për tu informuar mbi situatën aktuale në rajon. Lidhur me këtë fakt, ata janë takuar me përfaqësues të lartë, si Galip Arifi, Ragmi Mustafa, Galip Beqiri, Jonuz Musliun. Koloneli Paul ...

Read More »

Ligji i ri grek, emigrantët mund të punësohen në BE

Parlamenti grek miratoi nen për nen me votat e Demokracisë së Re, PASOK-ut, dhe SYRIZA-s Kodin e Emigracionit. I vetmi nen i ligjit i cili nuk u votua është, ai që parashikonte se “të gjithë emigrantët që bëjnë denoncim të ...

Read More »

Një degë e Gjykatës së Hagës do të hapet në Kosovë, me gjyqtarë të huaj

Është e vendosur  përfundimisht që selia e Tribunalit për gjykimin e krimeve të supozuara të luftës së fundit në Kosovë, të themelohet në Kosovë, dhe të ketë një degë edhe në Hagë. “Ajo do të funksionojë si gjykatë e veçantë, ...

Read More »

Shënohet viktima e IV nga gripi i derrit, 66 të prekur nga virusi H1N1

Mbrëmë në orën 19:00, në Klinikën Infektive të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës (QKUK), është regjistruar viktima e katërt nga virusi H1N1, i njohur si gripi i derrave. Viktima M.K (1951) është nga fshati Shlivovë i Gjilanit. Ajo në klinikë ...

Read More »

Fondacioni i Angela Merkel kritika të ashpra ndaj Thaçit

Fondacioni i partisë së kancelares gjermane, Angela Merkel ka drejtuar kritika të ashpra për kryeministrin e Kosovës, Hashim Thaçi. Sipas të përditshmes “Koha Ditore” Thaçi,  i cili për të ndërprerë trendin negativ të partisë së tij në mënyrë “jashtëzakonisht populiste”, ...

Read More »

Marrëveshja, Trojka: Rikthim gradual i zhvillimit në Greqi

Trojka e kreditorëve të Greqisë konfirmon se miratoi vlerësimin e fundit për zbatimin e programit të mbështetjes të ekonomisë greke, zhvillim ky që pritet të shpjerë në disbursimin e një kësti të ri të kredisë në javët e ardhshme, pas ...

Read More »

Bisedimet Kosovë-Serbi, kërcënohet për të dytën herë zv/kryeministrja

Zv/kryeministrja e Kosovës, Edita Tahiri është kërcënuar me mesazhe telefonike nga një person i cili është vetëdorëzuar në polici. Shkaku i kërcënimeve dhe ofendimeve, sipas mediave të Kosovës janë bisedimet që po zhvillohen në Bruksel ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. “Ajo është kërcënuar ...

Read More »

Vulin nervoz me Musliun, pse krahasoi Luginën me Krimea

I ashtuquajturi ministër i Zyrës për Kosovë pranë Qeverisë së Serbisë, Aleksandar Vulin i cili hetohet për kalim ilegal të kufirit Serbi-Kosovë është bërë pak nervoz rreth një interviste të liderit të LPD-së Jonuz Musliu, ish-kreu i UÇPMB-së, aktualisht kryetar ...

Read More »