LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Rajoni (page 409)

Rajoni

Ligji i ri grek, emigrantët mund të punësohen në BE

Parlamenti grek miratoi nen për nen me votat e Demokracisë së Re, PASOK-ut, dhe SYRIZA-s Kodin e Emigracionit. I vetmi nen i ligjit i cili nuk u votua është, ai që parashikonte se “të gjithë emigrantët që bëjnë denoncim të ...

Read More »

Një degë e Gjykatës së Hagës do të hapet në Kosovë, me gjyqtarë të huaj

Është e vendosur  përfundimisht që selia e Tribunalit për gjykimin e krimeve të supozuara të luftës së fundit në Kosovë, të themelohet në Kosovë, dhe të ketë një degë edhe në Hagë. “Ajo do të funksionojë si gjykatë e veçantë, ...

Read More »

Shënohet viktima e IV nga gripi i derrit, 66 të prekur nga virusi H1N1

Mbrëmë në orën 19:00, në Klinikën Infektive të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës (QKUK), është regjistruar viktima e katërt nga virusi H1N1, i njohur si gripi i derrave. Viktima M.K (1951) është nga fshati Shlivovë i Gjilanit. Ajo në klinikë ...

Read More »

Fondacioni i Angela Merkel kritika të ashpra ndaj Thaçit

Fondacioni i partisë së kancelares gjermane, Angela Merkel ka drejtuar kritika të ashpra për kryeministrin e Kosovës, Hashim Thaçi. Sipas të përditshmes “Koha Ditore” Thaçi,  i cili për të ndërprerë trendin negativ të partisë së tij në mënyrë “jashtëzakonisht populiste”, ...

Read More »

Marrëveshja, Trojka: Rikthim gradual i zhvillimit në Greqi

Trojka e kreditorëve të Greqisë konfirmon se miratoi vlerësimin e fundit për zbatimin e programit të mbështetjes të ekonomisë greke, zhvillim ky që pritet të shpjerë në disbursimin e një kësti të ri të kredisë në javët e ardhshme, pas ...

Read More »

Bisedimet Kosovë-Serbi, kërcënohet për të dytën herë zv/kryeministrja

Zv/kryeministrja e Kosovës, Edita Tahiri është kërcënuar me mesazhe telefonike nga një person i cili është vetëdorëzuar në polici. Shkaku i kërcënimeve dhe ofendimeve, sipas mediave të Kosovës janë bisedimet që po zhvillohen në Bruksel ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. “Ajo është kërcënuar ...

Read More »

Vulin nervoz me Musliun, pse krahasoi Luginën me Krimea

I ashtuquajturi ministër i Zyrës për Kosovë pranë Qeverisë së Serbisë, Aleksandar Vulin i cili hetohet për kalim ilegal të kufirit Serbi-Kosovë është bërë pak nervoz rreth një interviste të liderit të LPD-së Jonuz Musliu, ish-kreu i UÇPMB-së, aktualisht kryetar ...

Read More »

PDK, gati memorandumin për shpërbërjen e Kuvendit

Kryeministri i Kosovës dhe njëkohësisht Kreu i Partisë Demokratike, Hashim Thaçi, po planifikon që me anë të një marrëveshjeje mes liderëve të partive politike, të caktohet data e shpërbërjes së Parlamentit dhe që vendi të shkojë në zgjedhje të parakohshme ...

Read More »

Greqi, videoja e ekstremistëve të Agimit të Artë: Qëlloni shqiptarët

Gjykata e kryeqytetit grek administron si provë këtë video, të gjetur në kompjuterin e deputetit të arrestuar të Agimit të Artë, ku dëgjohet pastër fjala “shqiptar”, teksa ata qëllojnë me armë pas thirrjes së njërit prej personave që paraqiten në ...

Read More »

Mbytet gomonia me klandestinë, nxirren 7 trupa pa jetë

Që në orët e para të ditës së sotme vazhdon një operacion i forcave të policisë bregdetare, pas mbytjes së një gomoneje me emigrantë të paligjshëm, në brigjet e ishullit Mitilini në Greqi. Nga mbytja e gomones kanë humbur jetën ...

Read More »