LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Rajoni (page 410)

Rajoni

Greqi, 9 deputetë të Agimit të Artë rrezikojnë imunitetin

Komisioni i Etikës i parlamentit grek do të mblidhet sot për heqjen e imunitetit parlamentar të 9 deputetëve të tjerë të “Agimit të Artë”, me akuzën e krijimit dhe drejtimit të organizatës kriminale. Bëhet fjalë për deputetët Eleni Zarulia, Nikolao ...

Read More »

Arrestohet “agjenti” serb i BIA-s që vodhi shqiptarët e Preshevës

Policia arrestoi sot shtetasin Zvonko C 60 vjec në Kragujevac nën dyshimin se ka mashtruar në HR Bujanoci shumë banorë me vlerën e parave 2.2 milionë. Kështu njofton agjencia e e lajmeve “Presheva jonë” duke ju referuar burimeve nga Departamenti ...

Read More »

Greqi, grevë 24 orëshe kundër kërkesave të Trojkës

Në Greqi, sindikata e punonjësve të sektorit publik po zhvillon sot një grevë 24 orëshe, për të kundërshtuar kërkesat e Trojkës, që lidhen me pushimet masive nga puna, uljet e pagave të punonjësve dhe reformat në marrëdhëniet e punës. Kjo ...

Read More »

Williamson merr në pyetje Thaçin? Qeveria: E pavërtetë

Zyra e Kryeministrit të Kosovës përgënjështron lajmin e publikuar sot në një të përditshme kosovare se prokurori Williamson e ka marrë në pyetje Kryeministrin Hashim Thaçi. Sipas zyrës së kryeministrit ky është një lajm i pavërtetë. “Kjo është plotësisht e pavërtetë”, ...

Read More »

NATO: Transformimi i FSK në FAK, çështje që i takon Kosovës

Pas OKB-së edhe zyrtarët e NATO-s janë prononcuar rreth transformimit të FSK në ushtrinë e Republikës së Kosovës. Reagim të njëjtë ka pasur edhe nga selia e NATO-s në Bruksel, që pohojnë për ‘Presheva Jonë” se “NATO nuk e ka ...

Read More »

Hackerët sulm faqes së zgjedhjeve në Serbi: “Kosova=Shqipëri”

BEOGRAD- Hackerat shqiptarë, me emrin “Grupi luftëtar Kosova” kanë sulmuar ditën e sotme faqen e zgjedhjeve në Serbi duke bllokuar zgjedhjet lokale në Beograd. Nëse hyni në faqen internetit, (izboribeograd.com) mund të shihni jo me faqen e zgjedhjeve serbe, por dy ...

Read More »

Kosova drejt përmbushjes së kritereve për liberalizimin e vizave

Ministrja e Integrimit të Kosovës, Vlora Çitaku dhe ministri i Punëve të Brendshme, Bajram Rexhepi mbajtën një takim plenar me ekspertët e Misionit Vlerësues të Komisionit Evropian, të cilët do të qëndrojnë në Kosovë gjatë kësaj jave për të vlerësuar ...

Read More »

Daçiç: Serbët në Kosovë do të votojnë për shtetin e tyre

BEOGRAD – Kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiç ka thënë se zgjedhjet të Serbisë do të mbahen edhe në Kosovë, ndërsa serbët do të shfrytëzojnë të drejtën për të votuar dhe zgjedhur pushtetin shtetëror. “Marrëveshja e Brukselit nuk ua ka ndërprerë serbëve ...

Read More »

Edita Tahiri: Vuçiç ta lexojë mirë marrëveshjen e Brukselit

Zëvendëskryeministrja, Edita Tahiri, ka përsëritur qëndrimin e saj se nuk do të ketë zgjedhje të Serbisë në Kosovë, të organizuara nga Serbia. Ajo e porosit zëvendëskryeministrin e parë në Qeverinë e Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ta lexojë mirë marrëveshjen e 19 ...

Read More »

Kushtet skandaloze në burgjet e Greqisë, autoritetet: Masa për të dënuarin që publikoi fotot

Sot do të jepet masë disiplinore për të dënuarin e burgut të Koridhalos, i cili publikoi fotot, ku pasqyrohet situata në spitalin e këtij burgu. Pas reagimeve të shumta që shkaktuan fotot e publikuara në internet, këshilli përgjegjës për burgun ...

Read More »