LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Rajoni (page 411)

Rajoni

Kosova drejt përmbushjes së kritereve për liberalizimin e vizave

Ministrja e Integrimit të Kosovës, Vlora Çitaku dhe ministri i Punëve të Brendshme, Bajram Rexhepi mbajtën një takim plenar me ekspertët e Misionit Vlerësues të Komisionit Evropian, të cilët do të qëndrojnë në Kosovë gjatë kësaj jave për të vlerësuar ...

Read More »

Daçiç: Serbët në Kosovë do të votojnë për shtetin e tyre

BEOGRAD – Kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiç ka thënë se zgjedhjet të Serbisë do të mbahen edhe në Kosovë, ndërsa serbët do të shfrytëzojnë të drejtën për të votuar dhe zgjedhur pushtetin shtetëror. “Marrëveshja e Brukselit nuk ua ka ndërprerë serbëve ...

Read More »

Edita Tahiri: Vuçiç ta lexojë mirë marrëveshjen e Brukselit

Zëvendëskryeministrja, Edita Tahiri, ka përsëritur qëndrimin e saj se nuk do të ketë zgjedhje të Serbisë në Kosovë, të organizuara nga Serbia. Ajo e porosit zëvendëskryeministrin e parë në Qeverinë e Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ta lexojë mirë marrëveshjen e 19 ...

Read More »

Kushtet skandaloze në burgjet e Greqisë, autoritetet: Masa për të dënuarin që publikoi fotot

Sot do të jepet masë disiplinore për të dënuarin e burgut të Koridhalos, i cili publikoi fotot, ku pasqyrohet situata në spitalin e këtij burgu. Pas reagimeve të shumta që shkaktuan fotot e publikuara në internet, këshilli përgjegjës për burgun ...

Read More »

Shqipëri-Kosovë, taksa e parkimit rinis “luftën e ftohtë tregtare”

Mes Shqipërisë e Kosovës ka rifilluar pas 6 muaj ndërprerje “lufta e ftohtë tregtare”. Sipas transportuesve dogana e Kosovës ka rikthyer taksën e parkimit në terminalet private prej 40 Euro. Ndërkohë që Dogana e Kosovës ka njoftuar opinionin të merkurën ...

Read More »

Thaçi-Daçiç, nuk do të kenë më shtrëngim duarsh

PRISHTINE– Nuk do të ketë më një shtrëngim duarsh mes kryeministrit të Kosovës Hashim Thaçi dhe kryeministrit të Serbisë Ivica Daçiç, të paktën si udhëheqës të qeverive aktuale të Kosovës dhe Serbisë. Sipas mediave kosovare, përfaqësuesja e lartë e Bashkimit ...

Read More »

Kosovë, Thaçi: Mandatin e tretë do kemi rritje 100% të rrogave

Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi, ka premtuar se në mandatin e tretë të qeverisjes së tij, rrogat do të rriten me 100%, ndërsa këtë vit, 82 mijë punonjës e  2 mijë minatorë do të përfitojnë rritje page. Sipas Thaçit vendimi ...

Read More »

Qeveria e Kosovës: Nuk do lejojmë mbajtjen e zgjedhjeve serbe në Kosovë

Duket se qeveria e Kosovës ka marrë një vendim për moslejmin e mbajtjes së zgjedhjeve parlamentare të Serbisë në Kosovë. Ndonëse ky ishte një propozim nga ana e zyrtarëve të Serbisë, që në Kosovë të hapen 90 vendvotime, kjo gjë ...

Read More »

Diplomati Çejku: Zgjedhjet në Maqedoni, sfidë për të ardhmen e saj evropiane

MAQEDONI-“Mbajtja e zgjedhjeve të reja presidenciale dhe parlamentare në Maqedoni do jenë sfidë për demokracinë dhe stabilitetin politiko-social të vendit”-kështu është shprehur ish-Ambasadori i Shqipërisë në Maqedoni, Arben Çejku. Sipas tij, zgjedhjet do japin mundësi për kapërcimin e këtyre pengesave, ...

Read More »

Maqedoni, përleshje mes nxënësve shqiptarë dhe atyre maqedonas

Një grup nxënësish nga shkolla PTT “Vllado Tasevski” në Shkup janë sulmuar nga një grup nxënësish nga shkolla e mesme kimike “Marija Kiri Skladovska” që janë afër njëra tjetrës. Sipas mediave atje bëhet fjalë për një incident midis të rinjve ...

Read More »