LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Rajoni (page 412)

Rajoni

Ivanoviç grevë urie në qeli: Dua të transferohem në Mitrovicë

PRISHTINE – Oliver Ivanoviç, lideri i SDP-së në Mitrovicë të Kosovës, ka shkruar një letër, e cila është botuar sot edhe nga e përditshmja serbe “Politika”, ku ai thekson se nuk ndihet i sigurtë në burgun e Prishtinës. Ivanoviç filloi një ...

Read More »

Velanjovski: Më 27 prill, zgjedhje të parakohshme

SHKUP – Kryetari i Parlamentit të Maqedonisë, Trajko Veljanovski sot shpalli mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare më 27 prill të këtij viti. Vendimi i kryeparlamentarit pas shpërndarjes sw parlamentit njw ditw mw parw me iniciativën e partisë më të madhe shqiptare ...

Read More »

Ukë Rugova bashkë me 7 të pandehurit e tjerë në paraburgim edhe 3 muaj

PRISHTINË- Një gjyqtar ndërkombëtar në Gjykatën Themelore të Prishtinës ka thënë se paraburgimi për djalin e ish-Presidentit Ibrahim Rugova, Ukë Rugova do të vazhdojë edhe për 3 muaj të tjerë. Ai është akuzuar në lidhje me pretendimet për blerjen e kundërligjshme ...

Read More »

Maqedoni, shpërbëhet parlamenti, vendi drejt zgjedhjeve

SHKUP – Deputetet në Maqedoni vendosën sot për shpërbërjen e parlamentit me 117 vota pro dhe asnjë kundër. Iniciativa për shpërbërjen e parlamentit maqedonas erdhi nga BDI dhe u pranua nga deputetët. Ndërkohë pritet që 27 prilli të njoftohet zyrtarisht si ...

Read More »

Deputeti grek në KE: Në Shqipëri shkelen të drejtat e pakicës

Deputeti i partisë “Grekët e Pavarur” Notis Marias ngriti në Këshillin e Evropës çështjen e shkeljes së të drejtave të minoritetit grek në Shqipëri. Duke folur në mbledhjen e Komitetit të Monitorimit të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës, deputeti ...

Read More »

Rikthehet taksa 40 euro për kamionët me mallra nga Shqipëria

PRISHTINE-  Dogana e Kosovës rikthen taksën prej 40 eurosh për kamionët më mallra që vijnë nga Shqipëria. Kjo gjë nuk është pritur mirë nga drejtuesit e firmave shqiptare, të cilët kanë urdhëruar drejtuesit të kamioneve që transportojnë mallra drejt Kosovës të ...

Read More »

Prishtinë, një 27-vjeçare, viktima e parë e gripit të derrit në Kosovë

Shënohet viktima e parë e gripit të derrit edhe në Kosovë. Një 57 vjeçare ka ndërruar jetë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, 2 ditë pasi u paraqit në gjendje të rëndë. Sipas mediave kosovare, pacientja me inicialet G.R nga fshati ...

Read More »

“Forcat e Sigurisë” nga sot janë “Forcat e Armatosura të Kosovës”

Shpallet sot zyrtarisht nga qeveria Thaçi, shndërrimi i “Forcave të Sigurisë së Kosovës” nën titullin e ri e kompetencat e reja  të “Forcave të Armatosura të Kosovës”. Kryeministri i vendit Hashim Thaçi, ka deklaruar se misioni, struktura, madhësia dhe qëllimi ...

Read More »

Ban Ki-Moon: Kosova ka shënuar progres pas 19 prillit 2013

OKB- Njeriu numër një i OKB-së z. Ban Ki-Moon ka deklaruar se «misioni i komunitetit ndërkombëtar, EULEX-it, duke përfshirë këtu edhe UNMIK-un do te vazhdoj në Kosovë. Në një intervistë ekskluzive për agjencinë e lajmeve “Presheva jonë”, Ban Ki Moon tha ...

Read More »

Kryetari i Kuvendit, Krasniqi: Jap dorëheqjen nëse PDK e kërkon

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi deklaron se nuk do të japë dorëqjen nëse PDK nuk do ta kërkojë, por nëse ndodh do largohet. Krasniqi, tanimë edhe zyrtarisht i takon një subjekti tjetër politik me emrin Nisma për Kosovën që drejtohet ...

Read More »