LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Rajoni (page 418)

Rajoni

Thaçi, thirrje për njohje ndërkombëtare të Kosovës

Në Mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, ka bërë thirrje për njohjen e Kosovës, gjë e cila, sipas tij, do të ndikonte drejtpërdrejt në stabilitetin dhe paqen në rajon. Thaçi ka përmendur ...

Read More »

Zgjedhjet serbe në Kosovë, do të organizohen nga vetë OSBE-ja

PRISHTINE – Beogradi zyrtar po insiston që zgjedhjet të organizohen sipas modelit të vitit 2012. Për këtë ata thonë se është arritur parimisht një marrëveshje në Bruksel. Por kjo është mohuar nga Qeveria e Kosovës. Zyrtarë të Qeverisë së Kosovës ...

Read More »

Protestat në Bosnjë, Kroacia dhe Serbia në kërkim të një zgjidhjeje

SARAJEVË- Udhëheqës serbë dhe kroatë  kanë takuar liderët boshnjak për të gjetur një zgjidhje ‘demokratike’ për protestat që kanë filluar prej 4 ditësh në Bosnjë e Hercegovinë kundër papunësisë. “Si vend nënshkrues i marrëveshjes së Dejtonit, Serbia është e interesuar për ...

Read More »

Samaras: Nuk na nevojitet një paketë e tretë ndihme

Nuk na nevojitet një paketë e tretë ndihme, thekson kryeministri grek Antonis Samaras, në intervistë për gazetën gjermane “Bild” të publikuar sot, duke komentuar raportet e botuara dje, sipas të cilave, ministri i Jashtëm gjerman Wolfgang Shcauble ka bërë gati ...

Read More »

Studentët fitojnë “luftën” ndaj Rektoratit të Prishtinës, Gashi në prag dorëheqjeje

Rektori i Universitetit të Prishtinës, Ibrahim Gashi duket se është pranë dorëzimit. Lajme të shumta po qarkullojnë në të cilat thuhet se ai tashmë ka vendosur që të jap dorëheqje ndërsa edhe një burim i rrëfen se kjo është vetëm ...

Read More »

Degradon mjedisi në Kosovë, vendi me ajrin më të ndotur në Europë

PRISHTINË- Kosova renditet në pozitë jo të mirë sa i përket nivelit të lartë të ndotjes së mjedisit. Një realitet i tillë e rendit Kosovën në nivelin më të ulët të standardeve mjedisore në Ballkanin Perëndimor dhe në Europë. Mbrojtja ndaj ndotjes së ...

Read More »

Bosnje protesta antiqeveritare 200 të plagosur, mijëra në rrugë

Janë të paktën 200 persona të plagosur dhe dhjetra të arrestuar gjatë protestave të mbrëmjes së 7 shkurtit 2014 në në kryeqytetin e Bosnjes, Sarajevë ku protestuesit kanë sulmuar dhe i kanë vënë zjarrit ndërtesave qeveritare në Tulzas, Sarajevës dhe Zenica. Protestat ...

Read More »

Mbyllen shkollat në Prishtinë, dyshohet për naftë kancerogjene

Të gjitha shkollat fillore, të mesme dhe institucionet parashkollore në Prishtinë janë mbyllur, për shkak se dyshohet se nafta me të cilën janë ngrohur këto institucione është kancerogjene. Sipas medias në Kosovë, sasia e sulfurit dyshohet të jetë 60 herë ...

Read More »

Bosnje, përleshje mes policisë dhe protestuesve, shkak papunësia

Dhjetra persona kanë mbetur të plagosur gjatë protestave anti-qeveritare që po zhvillohen në Bosnje. Në Tuzla, në veriun e vendit, policia ka përdorur gaz lotsjellës për të shpërndarë mijëra protestues që ishin mbledhur për të dytën ditë rradhazi, për të ...

Read More »

30 ditë paraburgim për Ukë Rugovën djalin e ish presidentit Rugova

PRISHTINË– Edhe tridhjetë ditë të tjera do të qëndrojë në burg djali i ish presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova, Ukë Rugova. 73 faqe pasaportash të fotokopjuara i janë gjetur Ukë Rugovës në shtëpinë e tij, në rezidencën e familjes Rugova. Në bastisjen ...

Read More »