LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Rajoni (page 420)

Rajoni

Athinë, kapen 65 kg drogë, arrestohen dy shqiptarë, qëlluan ndaj policisë

ATHINË – Një operacion i policisë greke ka vënë në pranga dy shtetas shqiptarë, në makinën e të cilëve u gjetën 65 kilogramë drogë. Dy skuadra policore janë vënë në ndjekje të një automjeti, i cili kishte shkelur një semafor dhe ...

Read More »

Ndarje etnike dhe politike në Ballkan

Drejtori i Zbulimit Kombëtar të Shteteve të Bashkuara, James Clapper, gjatë një dëgjimi para Komisionit të Posaçëm në Senatin e Shteteve të Bashkuara për kërcënimet mbi sigurinë në botë në vitin 2014, ka përmendur edhe Ballkanin Perëndimor. Duke rradhitur ndasitë e vazhdueshme ...

Read More »

Policia greke arreston minorenin problematik shqiptar, dogji për të dytën herë flamurin në shkollë

Një 13-vjeçar shqiptar është ndaluar nga policia në Greqi pasi është përfshirë dy raste në djegien dhe dhunimin e flamurit grek në qytetin e Kavalës në Greqi. Minoreni shqiptar nuk është arrestuar për shkak të moshës dhe do të ndiqet në ...

Read More »

“To Vima”: Sinanaj pohon 27 vrasje: Vura dhe bombën në Gjykatë, urdhër nga politikan

“Kam bërë 27 vrasje në Shqipëri, Itali dhe në Greqi, ku kam jetuar që 14 vjeç. Kam marrë pjesë në shpërthimet në gjykatën e Selanikut në maj 2010, në zbatim të urdhrit që më dha anëtari i një partie politike”. ...

Read More »

New York Times: Kthesa e gabuar e Turqisë

Kryeministri i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ishte javën e kaluar në Bruksel, duke synuar ripërtëritjen e marrëdhënieve me Evropën, por në radhë të parë, për gjetjen e zgjidhjes, ai duhet ta kërkoj atë brenda vetvetes, shkruan në fillim të editorialit ...

Read More »

Serbi, Nikolic shpërbën parlamentin, zgjedhjet me 16 mars

BEOGRAD-Presidenti i Serbisë Tomislav Nikolic nënshkroi sot shpërbërjen e parlamentit të Serbisë, dhe ka njoftuar për zgjedhje të reja më 16 mars. “Qeveria do që të vërtetojë legjimitetin e saj. Mendoj se këtë e duan edhe partitë opozitare. Mendoj po ...

Read More »

Komandanti francez refuzoi në 2000: Arrestimi i Ivanoviç sjell luftë të re

MITROVICE – Një shqiptar dhe një kanadez kishin hetuar Oliver Ivanoviçin për krime lufte. Ata kishin arrestuar ndërkohë disa të dyshuar të tjerë, të cilët kishin ikur më vonë nga burgu. Mahmut Halimi atë kohë ishte gjyqtar hetues. Së bashku me ...

Read More »

Ulja e çmimit të gazit natyror, Rusia e Greqia më afër

Në një klimë shumë të mirë, sipas burimeve qeveritare, është zhvilluar dje në mbrëmje në Bruksel takimi mes Kryeministrit grek Antonis Samaras dhe Presidentit rus Vladimir Putin. Takimi, që zgjati rreth 40 minuta, shënon rigjallërimin e marrëdhënieve të qeverisë greke ...

Read More »

Ish-gjenerali serb, Mlladiç: Haga, gjykatë satanike

BOSNJE – Ish-gjenerali i ushtrisë serbe të Bosnjës, Ratko Mlladiç e ka cilësuar Tribunalin për Krime Lufte në ish-Jugosllavi si “gjykatë satanike”. Deklaratën e ka bërë sot kur ka dhënë dëshminë si dëshmirtar mbrojtës në gjykimin e ish-udhëheqësit serb të Bosnjës, ...

Read More »

Greqi, sërish tërmet 4.6 ballë në ishullin Kefalonia

Një tjetër tërmet me magnitudë 4.6 gradë i shkallës Rihter ka rënë sot në mëngjes në Kefalonia dhe ishullin fqinjë, Itakë. Tërmeti kishte thellësi vatre 2 km dhe epiqendra e tij u lokalizua 9 km në perëndim të fshatit Liksuri. ...

Read More »