LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Rajoni (page 421)

Rajoni

Itali, trafik marijuane nga banda italo-Shqiptare, shkatërrohet rrjeti

MILANO – Policia italiane ka arritur të zbulojë një bandë italo-shqiptare, të trafikimit dhe shpërndarjes së marijuanës. Është arritur të vihet në pranga 34-vjeçari shqiptar Zamir Oruçi rezident në provincën e Lurate Caçivio, në Provincën e Komos, në Rajonin e Lombardisë, ...

Read More »

Vrasja e 2 anëtarëve të “Agimit të Artë”, mes të dyshuarve dhe 1 shqiptar

ATHINE- Një shqiptar dhe dy shtetas grekë janë të dyshuarit kryesorë të policisë greke për vrasjen e dy anëtarëve të “Agimit të Artë” në Iraklio. Gazeta greke “To Vima” shkruan se këta tre persona, emrat e të cilëve nuk bëhen të ...

Read More »

Greqi, tërmet i fortë në Kefalonia, 10 të lënduar. Priten të tjerë

Ishulli i Kefaloniasë në detin Jon në Greqi është tronditur sërish mëngjesin e sotëm nga një tjetër lëkundje e fuqishme tërmeti, me magnitudë 5,7 ballë të shkallës Rihter. Lëkundja e sotme u shkaktua prej të njëjtës vatër sizmike me tërmetin ...

Read More »

Greqi, Ministri Dendias: Emigrantët në Greqi “të një cilësie tragjike”

Reagime të mëdha ka shkaktuar deklarata për emigrantët e bërë dy ditë më parë nga ministri grek i Rendit Publik, Nikos Dendias. Funksionari i lartë grek, një nga nismëtarët e luftës kundër emigracionit ilegal dhe zbatuesit e operacionit “Ksenios Zeus”, ...

Read More »

Maqedoni, Veljanovski nesër firmos zgjedhjet presidenciale

SHKUP- Kryetari i Parlamentit të Maqedonisë, Trajko Veljanovski do të firmosë nesër vendimin për zgjedhjet presidenciale, ku do të shpallet edhe data për mbajtjen e tyre. “Kompetencat dhe detyra kushtetuese e kryetarit të Parlamentit është që të firmos vendimin për zgjedhjet. Në ...

Read More »

Itali, pranga shqiptarit, rrëmbente dhe grabiste vetëm prostitutat

PADOVA – I rrëmbente prostitutat dhe i dërgonte në fusha të hapura, ku pasi i rrihte, u merrte të gjitha paratë që kishin me vete. Kjo është historia e 26-vjeçarit Aurel Përfundi, teksa ngjarjet zhvilloheshin në zonën Riese të Padovas, ...

Read More »

Athinë, kapen 65 kg drogë, arrestohen dy shqiptarë, qëlluan ndaj policisë

ATHINË – Një operacion i policisë greke ka vënë në pranga dy shtetas shqiptarë, në makinën e të cilëve u gjetën 65 kilogramë drogë. Dy skuadra policore janë vënë në ndjekje të një automjeti, i cili kishte shkelur një semafor dhe ...

Read More »

Ndarje etnike dhe politike në Ballkan

Drejtori i Zbulimit Kombëtar të Shteteve të Bashkuara, James Clapper, gjatë një dëgjimi para Komisionit të Posaçëm në Senatin e Shteteve të Bashkuara për kërcënimet mbi sigurinë në botë në vitin 2014, ka përmendur edhe Ballkanin Perëndimor. Duke rradhitur ndasitë e vazhdueshme ...

Read More »

Policia greke arreston minorenin problematik shqiptar, dogji për të dytën herë flamurin në shkollë

Një 13-vjeçar shqiptar është ndaluar nga policia në Greqi pasi është përfshirë dy raste në djegien dhe dhunimin e flamurit grek në qytetin e Kavalës në Greqi. Minoreni shqiptar nuk është arrestuar për shkak të moshës dhe do të ndiqet në ...

Read More »

“To Vima”: Sinanaj pohon 27 vrasje: Vura dhe bombën në Gjykatë, urdhër nga politikan

“Kam bërë 27 vrasje në Shqipëri, Itali dhe në Greqi, ku kam jetuar që 14 vjeç. Kam marrë pjesë në shpërthimet në gjykatën e Selanikut në maj 2010, në zbatim të urdhrit që më dha anëtari i një partie politike”. ...

Read More »