LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Rajoni (page 422)

Rajoni

New York Times: Kthesa e gabuar e Turqisë

Kryeministri i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ishte javën e kaluar në Bruksel, duke synuar ripërtëritjen e marrëdhënieve me Evropën, por në radhë të parë, për gjetjen e zgjidhjes, ai duhet ta kërkoj atë brenda vetvetes, shkruan në fillim të editorialit ...

Read More »

Serbi, Nikolic shpërbën parlamentin, zgjedhjet me 16 mars

BEOGRAD-Presidenti i Serbisë Tomislav Nikolic nënshkroi sot shpërbërjen e parlamentit të Serbisë, dhe ka njoftuar për zgjedhje të reja më 16 mars. “Qeveria do që të vërtetojë legjimitetin e saj. Mendoj se këtë e duan edhe partitë opozitare. Mendoj po ...

Read More »

Komandanti francez refuzoi në 2000: Arrestimi i Ivanoviç sjell luftë të re

MITROVICE – Një shqiptar dhe një kanadez kishin hetuar Oliver Ivanoviçin për krime lufte. Ata kishin arrestuar ndërkohë disa të dyshuar të tjerë, të cilët kishin ikur më vonë nga burgu. Mahmut Halimi atë kohë ishte gjyqtar hetues. Së bashku me ...

Read More »

Ulja e çmimit të gazit natyror, Rusia e Greqia më afër

Në një klimë shumë të mirë, sipas burimeve qeveritare, është zhvilluar dje në mbrëmje në Bruksel takimi mes Kryeministrit grek Antonis Samaras dhe Presidentit rus Vladimir Putin. Takimi, që zgjati rreth 40 minuta, shënon rigjallërimin e marrëdhënieve të qeverisë greke ...

Read More »

Ish-gjenerali serb, Mlladiç: Haga, gjykatë satanike

BOSNJE – Ish-gjenerali i ushtrisë serbe të Bosnjës, Ratko Mlladiç e ka cilësuar Tribunalin për Krime Lufte në ish-Jugosllavi si “gjykatë satanike”. Deklaratën e ka bërë sot kur ka dhënë dëshminë si dëshmirtar mbrojtës në gjykimin e ish-udhëheqësit serb të Bosnjës, ...

Read More »

Greqi, sërish tërmet 4.6 ballë në ishullin Kefalonia

Një tjetër tërmet me magnitudë 4.6 gradë i shkallës Rihter ka rënë sot në mëngjes në Kefalonia dhe ishullin fqinjë, Itakë. Tërmeti kishte thellësi vatre 2 km dhe epiqendra e tij u lokalizua 9 km në perëndim të fshatit Liksuri. ...

Read More »

Ivanoviç, një muaj paraburgim në Prishtinë, akuzohet për krime lufte

PRISHTINË – Gjykata në veri të Mitrovicës i ka caktuar masën e paraburgimit prej një muaji ish-kandidatit për kryetar të Komunës së Mitrovicës Veriore, Oliver Ivanoviç. Ky vendim për Ivanoviç, i cili dyshohet për vrasje të rëndë të kryer pas përfundimit të ...

Read More »

Greqi, bombë artizanale në gjykatën e Korinthit, asnjë i plagosur

GREQI – Një bombë artizanale ka shpërthyer në gjykatën e Korinthit në Greqi. Zjarrfikësit arritën në vendngjarje duke shuar flakët. Fatmirësisht nuk ka raportime për të vdekur, apo të plagosur. Gazeta greke Kathimerini raporton se shpërthimi ndodhi rreth orës 07:13. Ndërkohë që ...

Read More »

Zgjedhjet lokale në Malin e Zi shqiptarët e humbin dhe Ulqinin

PODGORICË – Në zgjedhjet lokale të së dielës në Mal të Zi, partia e Milo Gjukanoviçit ka arritur të marrë shumicën e mandateve në Asamblenë e Ulqinit. Pas 24 vjetësh, kjo komunë me shumicë shqiptare nuk do të udhëhiqet nga një ...

Read More »

Serbia do që në Bruksel sot të bisedohet për zgjedhjet në Kosovë

BRUKSEL – Kryeministri i Serbisë dhe ai i Kosovës do të takohen sot  në orët e vona të pasdites, apo në orët e hershme të mbrëmjes, në Bruksel, në takimin e tyre të 21-të me radhë, prej kur dialogu mes Kosovës ...

Read More »