Home . Aktualitet . Rajoni (page 423)

Rajoni

Makthi i të moshuarve grekë, hajdutët shqiptarë

Policia greke ka bërë të ditur se banda që vidhte në zonën e Domokos përbehet nga shqiptarë, të cilët janë hajdutë profesionistë dhe sulmojnë të moshuarit. Sipas një njoftimi të policisë greke, disa raste të grabitjes janë shoqëruar me dhunë ...

Read More »

Në Maqedoni janë vrarë 22 persona në vitin 2013 (këtu tek ne janë 120)

Ministria e Brendshme e Maqedonisë bëri të ditur se gjatë vitit 2013 në këtë vend janë shënuar 22 vrasje, një rënie në krahasim me një vit më parë. Sipas agjencisë INA, numri më i madh i vrasjeve ka ndodhur në ...

Read More »

Lunaçek vizitë në Kosovë, porosit 5 shtete të BE të njohin Kosovën

PRISHTINE – Raportuesja e posaçme e Parlamentit të Europës për Kosovën, Ulrike Lunaçek do të vizitojë sot Kosovën ku pritet të takohet me kryeministrin e Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi. Lunacek, po ashtu do të takohet edhe me kryetarin e Komunës ...

Read More »

Maqedoni, Babë e bir, shqiptarë, vriten në pragun e shtëpisë

SHKUP – Babë e bir janë vrarë ditën e djeshme në pragun e shtëpisë së tyre, në lagjen Çair të qytetit të Shkupit. Bëhet fjalë për Alajdin Ajredini, 56 vjeç dhe djalin e tij Mustafa Ajredini, 27 vjeç, të cilët u vranë nga ...

Read More »

Maqedoni: Shkupi dhe Tetova, qytetet më të ndotura

Shkupi dhe Tetova edhe më tej shënojnë shkallën më të lartë të ndotjes së ajrit gjegjësisht prezencës mbi nivelin e lejuar të grimcave të ngurta PM10. Organizatat e ndryshme joqeveritare thonë se autoritetet qeveritare e kanë kohën e fundit që ...

Read More »

PE miraton rezolutën për Kosovën

Parlamenti Evropian ka miratuar dje rezolutën për Kosovën, duke mirëpritur kështu vendimin e këshillit Evropian për të hapur negociatat për MSA-në. Rezoluta e Kosovës bazohet në raportin vjetor të raportueses Ulrike Lunaçek. Parlamenti ka votuar me 485 vota dhe 94 kundër. ...

Read More »

Maqedonasit kërkojnë emrin, shqiptarët integrimin

Shqiptarët dhe maqedonasit mendojnë ndryshe në lidhje me çështjen e emrit dhe të integrimit të vendit. Sipas një studimi të bërë nga qendra maqedonase për Bashkëpunim Ndërkombëtar tregon se, pjesëtarët e dy komuniteteve më të mëdha në vend kanë dallime ...

Read More »

Presidenti grek deklarata shqetësuese para gazetarëve

Presidenti i Greqisë, Karolos Papulias, me deklaratat që ka bërë ditën e djeshme ka ngjallur diskutime në media. Gjatë prerjes së tortës në Pallatin Presidencial Papulias tha se, ky është viti i fundit si president. “Ky është viti im i fundit dhe ...

Read More »

Vjen njohja e parë për Kosovën për këtë vit

Në vazhdën e shteteve që kanë njohur Republikën e Kosovës, sot u shtua edhe Tonga. Kjo është njohja e parë e shtetit të Kosovës në këtë vit. Tonga njihet si shtet sovran dhe është i përbërë nga 176 ishuj me ...

Read More »

Pak muaj para zgjedhjeve, Thaçi bën gati riformatimin e qeverisë

PRISHTINE – Kryeministri Hashim Thaçi po diskuton me partnerët e koalicionit për riformatim të Qeverisë, pak muaj para mbajtjes së zgjedhjeve nacionale në Kosovë. I pari i Qeverisë së Kosovës ka vendosur t’i zëvendësojë disa ministra e zëvendësministra, të cilët nuk ...

Read More »