LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Rajoni (page 424)

Rajoni

Vjen njohja e parë për Kosovën për këtë vit

Në vazhdën e shteteve që kanë njohur Republikën e Kosovës, sot u shtua edhe Tonga. Kjo është njohja e parë e shtetit të Kosovës në këtë vit. Tonga njihet si shtet sovran dhe është i përbërë nga 176 ishuj me ...

Read More »

Pak muaj para zgjedhjeve, Thaçi bën gati riformatimin e qeverisë

PRISHTINE – Kryeministri Hashim Thaçi po diskuton me partnerët e koalicionit për riformatim të Qeverisë, pak muaj para mbajtjes së zgjedhjeve nacionale në Kosovë. I pari i Qeverisë së Kosovës ka vendosur t’i zëvendësojë disa ministra e zëvendësministra, të cilët nuk ...

Read More »

Linjat e drogës, Fic Hundmadhi krahu i djathtë i “Ben Çamit”

ITALI– Eno Prifti, Halit Fici, Skënder Jusufi, Artur Vaqo, Nako Uta dhe së fundi Krenara Çoba dhe Akil Dardhanjori. Këta janë disa nga shqiptarët, zotërinj të drogës, të quajtur dhe si “shenjtorët” e trafikut ndërkombëtar të heroinës në Itali dhe ...

Read More »

PE, Kaçin: Vrasja e Janiçijeviç e shtënë kundër ligjit në Kosovë

BRUKSEL – Raportuesi i Parlamentit Evropian për Serbinë, Jelko Kaçin ka shprehur sot keqardhje për vrasjen e këshilltarit Dimitrije Janiçijeviç në pjesën veriore të Kosovës. Kacin ka deklaruar se “vrasja e Janiçijeviç është e shtënë kundër sundimit të ligjit në veriun ...

Read More »

Nxënëset serbe shesin trupin për 10 euro dhe një palë xhinse!

Varfëria dhe papunësia në jug të Serbisë po i bënë njerëzit të gjenden në mënyra të ndryshme. Për këtë mjerim ekonomik flet trendi i prostitutave të mitura, që bëjnë seks madje për 10 euro. Një numër i madh i tyre, ...

Read More »

Vritet këshilltari i Mitrovicës Veriore ishte kandidat në zgjedhjet lokale

MITROVICE- Këshilltari në Komunën e Mitrovicës Veriore, Dimitrije Janiqijeviç, është vrarë para shtëpisë së tij, në veri të Mitrovicës. Vrasja ka ndodhur në orët e para të ditës së sotme ndërsa nuk dihet ende se kush është autori dhe motivet. Lajmin ...

Read More »

Fyle: Kosova duhet të plotësojë disa kushte për liberalizimin e vizave

STRASBURG – Bashkimi Europian duhet të bëjë diçka dhe duhet të arrijmë në një marrëveshje të përbashkët me shtetet prezente, në lidhje me Kosovën. Kështu u shpreh komisioneri për Integrimin Europian Stefan Fyle, në seancën e Parlamentit Europian, të zhvilluar rreth ...

Read More »

Daçiç nuk kërkon falje për krimet e Serbisë

GRAÇANICË – Kryeministri i Serbisë, Ivica Daciq, ka hezituar t’u përgjigjet pyetjeve të gazetarëve në Graçanicë nëse shteti  i Serbisë duhet të kërkojë falje për krimet e kryera në Kosovë. Ai me leje të institucioneve kosovare ka marrë pjesë në premierën ...

Read More »

Samaras në PE: U bënë gabime në programin për Greqinë

Duke folur në Parlamentin Evropian, kryeministri grek, Antonis Samaras deklaroi se “Greqia i ka përmbushur tashmë angazhimet e veta”. “Greqia u testua më shumë se çdo vend tjetër në krizë. U testua për shkak të gabimeve të kaluara, por edhe ...

Read More »

Trafikimi i organeve, aktakuzë ndaj gjithë anëtarëve të Shtabit të UÇK

PRISHTINE – Task Forca Speciale e Bashkimit Europian e cila ka nisur hetimet për trafikim organesh në Kosovë, në shtator të vitit 2011, tashmë e ka përfunduar punën e saj. Prokurori amerikan Clint Williamson që është udhëheqës i Taskë Forcës tashmë ...

Read More »