LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Rajoni (page 427)

Rajoni

Dhoma Amerikane e Tregtisë: Jo barriera tregtare me Shqipërinë

Prishtinë – Dhoma e Amerikane e Tregtisë në Kosovë ka vlevrësuar se me vendosjen e barrierave tarifore dhe jotarifore nga Kosova dhe Shqipëria interesat e bizneseve nga të dyja anët e kufirit dëmtohen rëndë, bën të ditur agjencia e lajmeve “Evropa e ...

Read More »

Policia në kufirin me Shqipërinë, Dendias: Duhet riorganizuar policia

GREQI – Situata në kufirin shqiptaro-grek dhe roli i policisë greke në ruajtjen e saj, kanë qenë objekt i përgjigjes që ministri i rendit Niko Dendias, iu ka dhënë pyetjeve të deputetëve të DIMAR në parlament. “Sistemi i policimit që aplikohet ...

Read More »

Presidenca greke e BE, Venizelos: Do promovojmë dhënien e statusit për Shqipërinë

ATHINE – “Do promovojmë dhënien e statusit për Shqipërinë”. Kështu shprehet Ministri i jashtëm i Greqisë, Evangelos Venizelos. Në një intervistë për mediat greke kryediplomati thekson se ecuria e Shqipërisë në procesin integrues është e kënaqshme dhe se Athina do të ...

Read More »

Zbardhen 3 dokumente sekrete të Bill Clinton për luftën në Kosovë

WASHINGTON – Shtëpia e Bardhë në Washington ka deklasifikuar tri dokumente sekrete që kanë të bëjnë me Kosovën. Dokumenti i parë ka të bëj me memon e Këshilltarit për çështje të sigurisë drejtuar në shtator të vitit 1998 , atëherë, Presidentit ...

Read More »

Greqia merr presidencën e BE-së, Samaras: Europa e Bashkuar zgjidhje për problemet

Është zhvilluar sot në Athinë ceremonia e inaugurimit zyrtar të marrjes së presidencës së BE-së nga Greqia. Gjatë fjalsë së tij Kryeministri grek, Antonis Samaras deklaroi se Europa e Bashkuar do të jetë zgjidhje për problemet. “Dëshiroj t’ju bëj me ...

Read More »

Vritet një tjetër shqiptar nga Kosova në Siri

PRISHTINË – Luftimet në Siri i kanë marrë jetën edhe një tjetër shqiptari nga Kosova, viktima është shtetasi H. Dema nga Kaçaniku, vullnetar nga Kosova, i cili kishte shkuar në Siri për të luftuar kundër regjimit të presidentit Bashar Al Assad. ...

Read More »

Ish-kryeministri rumun dënohet me 4 vite burg

RUMANI – Gjykata Supreme në Rumani e ka dënuar ish-kryeministrin Adrian Nastase me katër vite burg për marrje ryshfeti. Sipas BBC, gjykata zbuloi se dy zyrtarë rumunë e kanë ndihmuar Nastasen për të marrë mall kinez për pronat e tij private ...

Read More »

Udhëtonte me 2 kg heroinë në trup, arrestohet në kufi tiranasja

SHKUP – Një sasi droge heroinë është sekuestruar sot në pikën e kalimit kufitar Bogorodicë mes Maqedonisë dhe Greqisë. Autoritetet doganore të Maqedonisë theksuan se janë gjetur 2 kilogram drogë heroinë e cilësisë së lartë në autobusin e linjës Stamboll – ...

Read More »

Raporti tronditës: 45 ish-ushtarë të UÇK-së kanë kryer vetëvrasje

Një letër e shkurtër dhe një krismë arme janë gjërat e fundit që i kanë mbetur në kujtesë nga bashkëshorti i saj, gruas së një ish-ushtari të luftës së fundit në Kosovë. Nga pamundësia që t’i siguronte familjes kushte më ...

Read More »

Tirana e shqetësuar: Politikanët shqiptarë në Maqedoni, shumë agresivë mes tyre

E përditshmja Panorama vazhdon të zbardhë pjesë nga raportimi i përfaqësuesve të Ministrisë së Jashtme në Komisionin e Jashtëm të Kuvendit. Në dokumentin e botuar ka disa vlerësime për faktorin shqiptar në rajon, sidomos për politikanët shqiptarë në Maqedoni. Kryetarja e ...

Read More »