LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Rajoni (page 428)

Rajoni

Pas zgjedhjeve në BE, strategji e re për emrin e Maqedonisë

Shkup – Strategjia e Gjermanisë për problemin maqedonaso-grek mund të jetë e dukshme pas muajit qershor. Miqtë e Maqedonisë në Bruksel, theksojnë se do të ketë një presion të ri për Greqinë që të bëjë lëshime për çështjen e Maqedonisë. ...

Read More »

Serbët në veri refuzojnë logon e Kosovës në betimin e krye komunarëve

Përfaqësues serbë nuk u pajtuan me përfaqësuesit e BE-së për protokollin dhe caktimin e mbledhjes solemne të kuvendeve të katër komunave në veri të Kosovës. BE nga serbët ka kërkuar që në protokoll të jetë logoja e Kosovës. Kryetari i ...

Read More »

Opozita: Bisedimet me Beogradin nuk i kanë sjellë përfitim Kosovës

PRISHTINE– Partitë opozitare në Kuvend vlerësojnë se bisedimet me Beogradin nuk i sollën ndonjë përfitim Kosovës. Sipas tyre, shumë çështje nuk janë zgjidhur, procesi po shkon në drejtim të fuqizimit të serbeve në Kosovë dhe po shihet qartë se nuk ...

Read More »

Franca i refuzon azilin kosovares së përdhunuar në kampet hungareze

PARIS– Një vajzë kosovare përdhunohet në burgjet hungareze, ndërsa Franca i refuzon azilin. Është gazeta franceze “MetroNews” prezenton odisenë e një çifti kosovar, që ka mbetur mes kampeve franceze dhe burgjeve hungareze shkrimin e vet me titullin: “Pas Leonardës, një ...

Read More »

Maqedoni: Ligji për mediat, polemika të ashpra në Kuvend

Ministri i Shoqërisë Informatike, Ivo Ivanovski tha se dy ligjet për mediat janë në përputhje të plotë me standardet ndërkombëtare për garantimin e lirisë së shprehjes dhe se gjatë hartimit të tyre, janë marrë në konsideratë edhe vërejtjet e shoqatave mediatike. Sipas ...

Read More »

Era e ndryshimeve politike

Nga Zijadin GASHI Zgjedhjet lokale të 3 nëntorit krijuan një hartë të re politike në Kosovë. Disa nga komunat që për parti të caktuara njiheshin si bastione, me zgjedhjet e fundit nuk do të quhen më të tilla. Kështu, Prishtina nuk ...

Read More »

Shkup, tension e përleshje mes policisë e tregtarëve shqiptarë

Tensione në Bit Pazar të Shkupit mes policisë dhe tregtarëve shqiptarë. Aksioni i policisë për mbledhjen e mjeteve piroteknike (fishekzjarre apo kapsolla) dhe arrestimin e shitësve shqiptarë në Bit Pazar është pritur me kundërshtime dhe tensione nga tregtarët, të cilët ...

Read More »

Nikoliç kundërshton nominimin e Daçiç për Nobel: Jo bashkë me Thaçin

Presidenti i Serbisë, Tomsilav Nikoliç, ka deklaruar se nuk do ta mbështesë kryeministrin Ivica Daçiç në kandidimin për çmimin Nobel, vetëm për shkak të Hashim Thaçit, njoftojnë mediat serbe. Sipas Nikoliç asnjë serb nuk mund të rrijë në krah të ...

Read More »

Shqiptarët përleshen me armë mes njëri tjetrin për 100 €

Igumenicë – Një përleshje me armë mes gjashtë shqiptarëve ka ndodhur në Igumenicë. Mediat greke bëjnë të ditur se dy shqiptarë kishin hyrë në një fermë, për ta grabitur dhe atje punoni katër shtetas të tjerë shqiptarë. Nënë kërcënimin e armëve ...

Read More »

“Babagjyshët” plagosin dy persona në një argjendari në Prizren

Prizren – Pas grabitjes me armë dhe maskat e babagjyshit në një argjendari në qendrën tregtare në kryeqytet, një rast i ngjashëm por me pasoja më të rënda vjen nga Kosova. Në Prizren tre grabitës të veshur me rrobat e ...

Read More »