LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Rajoni (page 430)

Rajoni

Rikthehet gripi i derrit, tre fëmijë të sëmurë në Tetovë

Në Maqedoni është rikthyer edhe këtët sezon gripi vdekjeprurës H1N1 apo i njohur si ‘gripi i derrit’. Tre fëmijë të shtrirë në spitalin e Tetovës kanë rezultuar të sëmurë me këtë grip, ndërsa Ministria e Shëndetësisë ka alarmuar qendrat mjekësore ...

Read More »

Shqiptarët, bosët e rinj të kokainës në Greqi

Sapo italianët hartuan raportin ku evidentuan ngjitjen e shqiptarëve në rangjet e larta të karteleve të kokaiës, nuk ka munguar konfirmimi i një tjetër fqinje, Greqisë. “Neësbomb” u referohet raporteve të Antinarkotikëve në Athinë, ku shprehen me detaje linjat, çmimet, ...

Read More »

Kryetarët e komunave kufitare greke ndjehen të rrezikuar nga trafikantët shqiptarë

Greqi- Kryetarët e komunave greke, kufitare me Shqipërinë, mblidhen në një takim urgjent pas situatës së krijuar nga incidenti i vrasjes së vëllezërve Çollaku. Burimet bëjnë të ditur se krerët e komunave Filat, Pogon, Konicë dhe Nestor kanë kërkuar gjatë ...

Read More »

Kosova nuk e heton mashtrimin e “Belle Air”

Ministria e Infrastrukturës vazhdon të injorojë mijëra qytetarë që kanë rënë viktimë e aviokompanisë “Belle Air Europe”. Edhe pse ditë më parë kjo Ministri bëri të ditur pikërisht për gazetën “Zëri”, se ata nuk do të kompensojnë të hollat e ...

Read More »

Provat para gjyqit, antiterrori materiale inkriminuese për deputetët e Agimit të Artë

Antiterrori grek ka dërguar në prokurori një sërë materialesh të tjera inkriminuese për deputetët e partisë neonaziste “Agimi i Artë”. “Qëllimi ynë nuk është të përmirësojmë ata që sot gjenden në parlament, as të korrigjojmë forcat politike që janë të ...

Read More »

Bllokohen negociatat mes Kosovës e Serbisë, “S’ka Gjykatë Themelore në veri”

Pala kosovare dhe ajo serbe do shkojnë në raundin e negociatave që do të mbahet më 13 dhjetor me mosmarrëveshje përsa i përket strukturës së drejtësisë në veri. Zyrtarë të Qeverisë së Kosovës janë zotuar se nuk do të lejojnë ...

Read More »

Itali, gjendet kufoma e 25 vjeçarit shqiptarë

Një kufomë është zbuluar mëngjesin e sotëm buzë detit në lokalitetin Torre Veneri të Lecces. Siç u mësua më pas është e një të riu shqiptar, 25 vjeçari Mario Jaku. Sipas policisë kufoma ishte në një gjendje dekompozimi të avancuar, ...

Read More »

Itali, tenton të qëllojë me thikë gruan në sy të fëmijëve, arrestohet shqiptari

Parma- Policia italiane ka shmangur një tragjedi në një familje shqiptare. Në pranga ka rënë një 36-vjeçar, i cili në prani të fëmijëve 6 dhe 8 vjeç ka tentuar të qëllojë me thikë gruan e tij. Shqiptari, ka ndjekur gruan e ...

Read More »

Ahmeti: S’i largoj simbolet shtetërore nga Komuna. Vetvendosja kundër

Kryetari i ri i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti ka paralajmëruar “shpullën” e parë për partinë e tij, Lëvizjen Vetëvendosje. Ai në një interviste për Epoka e Re ka thënë se nuk do t’i heqë nga objekti i Komunës simbolet ...

Read More »

Anti-trafiku, 3 në pranga për shfrytëzim prostitucioni, rekrutonin femra nga Facebook

Itali-Tre shtetas shqiptarë janë arrestuar nga policia italiane, pasi trafikonin vajza të reja me qëllim prostitucioni në Itali. Trafikuesit kishin menduar një mënyrë shumë të thjeshtë biznesi, ata krijonin lidhje me vajza nga vende të ndryshme (kryesisht nga Filipinet) nëpërmjet ...

Read More »