LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Sociale

Sociale

Historia/ Në 2014-n gruaja i vrau tre fëmijët, Bashkim Dobrushi nis jetë të re, i ndodh mrekullia

Në mëngjesin e 9 marsit 2014, Lecco u zgjua me një lajm që dukej si një makth, por ky ishte realiteti më i keq. Tre vajza u vranë nga nëna e tyre dhe mediat në Itali e quajtën “Therja e Chiuso”. Një tmerr ...

Read More »

“Kur shihni shqiptarë në kafene, mos mendoni se është humbje kohe”

Në disa kabllograme të dërguara mes shkurtit dhe marsit 2008 të zbuluara nga Wikileaks, Ambasada Amerikane i ka kushtuar vëmendje mënyrës së jetesës në Shqipëri. “Institucioni që punon më mirë në Shqipëri është i vetmi vend publik që mund të gjesh: ...

Read More »

Edi, Aleksis dhe Zoran (Profil)

Tsipras dhe Rama kur iu lexon biografitë duken më “cool” dhe Zaev më i mërzitshëm, por ndonjëhere në politikë është mirë të jesh i mërzitshëm. Të tre këta lider mund të kenë një plan apo vizion të përbashkët…. Aleksis Tsipras- Është ...

Read More »

“Deradikalizimi”, shkollat shqiptare ndjekin modelin gjerman të ndërgjegjësimit

Nga janari 2018, në të gjithë shkollat e vendit, hap pas hapi fëmijëve shqiptarë do t’i mësohet në disa orë të përfshira në program se si të identifikojnë dhe si të mos bien pre e ekstremizmit të dhunshëm fetar. I ...

Read More »

Sjelljet e dhunshme në shkolla, mësues të ciklit të ulët dhe të mesëm do të trajnohen për mbrojtien e fëmijëve në shkolla

Rreth 22 000 mësues të ciklit të ulët dhe atij të mesëm, pritet të trajnohen ditën e nesërme mbi sjelljet antishoqërore në shoqëri, në 2168 shkolla të vendit. Në trajnim mësuesit do të rrisin njohuritë e tyre se si të ...

Read More »

Djali u “dhunon” vajzën ruse, dhe më pas gruan myslimane: Reagimi i njerëzve nuk mund të transmetohet me fjalë … (Video)

Nuk keni menduar kurrë të bëni një eksperiment të pastër, në të cilin dikush mund të kontrolloi reagimin e të tjerëve në 2 situata, krejtësisht të ndryshme: Një kërcënim për sigurinë e një vajze ruse dhe një gruaje muslimane në ...

Read More »

“Makinë për të shkuar në shkollë dhe fizeoterapist”, urimi i nënës së Leos për Ramën

Pasi kryeministri Edi Rama mbajti premtimin e tij për Leon e vogël, 9-vjeçari i cili ndodhet në një karrocë me rrota pasi ka lindur me një defekt në kocka, për t’i siguruar atij transport dhe shërbim nga një fizeoterapist, vjen ...

Read More »

Dobësie apo inteligjencë? Ja çfarë do të thotë kur qan një burrë!

Nuk qajmë sepse ndihemi të dobët, apo të paaftë, por sepse jemi të gjallë dhe nuk na vjen turp të shprehim ndjenja tona. Emocionet nuk janë të gjitha njësoj, dhe as pranohen njësoj nga shoqëria jonë. Emocioni më i pranuar ...

Read More »

Si i shpëtoi durrsakja trafikantëve në Francë: “Isha në shkollë kur…” por ajo që tregoi në polici i shkatërroi (Video)

Rrëfimi i një 18-vjeçareje nga Durrësi që është shfrytëzuar si prostitutë në Francë ka zbuluar një rrjet trafikantësh të cilët janë nën hetim në Francë, Shqipëri e Itali.  Vajza me inicialet A.K, gjimnaziste në një shkollë në qytetin bregdetar, vendosi ...

Read More »

Qeveria Rama i katërfishon pensionin social artistit të madh

Këshilli i Ministrave në një vendimi të fundit  ka miratuar rritjen e pensionit për artistin e mirënjohur Mirush Kabashin. Në këtë vendim thuhet se aktori përveç pensionit të përfituar sipas ligjit nr. 7703, datë 11.5.1993, i është shtuar në masën ...

Read More »

000-017   000-080   000-089   000-104   000-105   000-106   070-461   100-101   100-105  , 100-105  , 101   101-400   102-400   1V0-601   1Y0-201   1Z0-051   1Z0-060   1Z0-061   1Z0-144   1z0-434   1Z0-803   1Z0-804   1z0-808   200-101   200-120   200-125  , 200-125  , 200-310   200-355   210-060   210-065   210-260   220-801   220-802   220-901   220-902   2V0-620   2V0-621   2V0-621D   300-070   300-075   300-101   300-115   300-135   3002   300-206   300-208   300-209   300-320   350-001   350-018   350-029   350-030   350-050   350-060   350-080   352-001   400-051   400-101   400-201   500-260   640-692   640-911   640-916   642-732   642-999   700-501   70-177   70-178   70-243   70-246   70-270   70-346   70-347   70-410   70-411   70-412   70-413   70-417   70-461   70-462   70-463   70-480   70-483   70-486   70-487   70-488   70-532   70-533   70-534   70-980   74-678   810-403   9A0-385   9L0-012   9L0-066   ADM-201   AWS-SYSOPS   C_TFIN52_66   c2010-652   c2010-657   CAP   CAS-002   CCA-500   CISM   CISSP   CRISC   EX200   EX300   HP0-S42   ICBB   ICGB   ITILFND   JK0-022   JN0-102   JN0-360   LX0-103   LX0-104   M70-101   MB2-704   MB2-707   MB5-705   MB6-703   N10-006   NS0-157   NSE4   OG0-091   OG0-093   PEGACPBA71V1   PMP   PR000041   SSCP   SY0-401   VCP550   CAS-002   CISM   200-125  , PMP   000-089   CCA-500   MB2-704   350-080   JN0-360   810-403   70-177   350-001   350-001   PMP   OG0-093   2V0-621D   CCA-500   210-065   352-001   101   102-400   MB2-707   70-178   JN0-102   640-911   ICGB   350-001