LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Sociale

Sociale

Banorët kërkojnë kujtimet mes gërmadhash… Rroba, këpucë, libra, apo foto të atyre që humbën tragjikisht jetën

Vetëm 14 ditë pas tërmetit, banorët e Thumanës qëndrojnë përballë rrënojave të banesave të tyre për të kërkuar fotografi dhe dokumente dhe sende të tjera me vlerë. Për të gjitha vitet para tërmetit, banorët kërkojnë vetëm një objekt apo send ...

Read More »

“Mos më fejoni me zor”, 18-vjeçarja shqiptare i lutet familjes, zbardhet kërkesa e saj për djalin e xhaxhait

Në qytetet e mëdha koha ecën, në shumë fshatra koha ka ngecur ose ecën ende pas dhe ata që vuajnë janë të rinjtë, të cilët kanë ëndrra që nuk u realizohen dot. Fatbardha vjen nga një fshat i Peshkopisë dhe ...

Read More »

Vajza kosovare me sindromën “Down” dhuron pagën për të prekurit nga tërmeti

I kishte kuruar dhëmbët te stomatologu Burim Buzhala në Ferizaj. Eloida Alija nga po i njëjti qytet, me sindromën Down ishte lidhur aq shumë me doktorin saqë ky i fundit ka propozuar që ta punësojë atë me orar të shkurtuar. ...

Read More »

Banorët e Thumanës të traumatizuar, nuk po gjejnë ende qetësi: Na çoni edhe në ferr, vetëm të jet larg atyre pallateve!

Thumana nuk po mundet të gjejë qetësinë dhe sigurinë për të jetuar në shtëpitë që i rezistuan me dëme të vogla tërmetit shkatërrues të 26 nëntorit që la 51 viktima, 24 prej të cilëve nën rrënojat e pallateve të shembura ...

Read More »

Petro Koçi jep dëshminë e rëndë nga tërmeti që shkundi Thumanën: “Njerëzit nuk i vrau vetëm tërmeti”

Zv.ministri i Mbrojtjes Petro Koçi nëpërmjet një postimi në rrjete sociale shkruan se është njohur nga afër me situatën në Thumanë që pasi ndodhi tërmeti dhe tregon detaje të gjendjes së mjerueshme. I ndodhur atë ditë në vendndgjarje, Koçi ka ...

Read More »

Flutura Açka: Agron bëre mirë që ike nga Shqipëria, këta i përzënë njerëzit e mençur si ne

Shkrimtarja Flutura Açka ka reaguar pasi Agron Tufa u largua bashkë me familjen në Zvicër për të kërkuar azil politik. Ai thotë se e kanë kërcënuar me jetë, ndaj dhe ka ikur. Açka ndërkohë e mbështet veprimin e tij, duke ...

Read More »

Përloti mbarë botën me historinë e tij: Babai i Alvin Berishës i surprizon të gjithë me vendimin e papritur për të birin (Foto)

Pas bashkimit të lumtur me babain, jeta e Alvin Berishës ka ndryshuar tërësisht. Në gjirin e familjes ai ka gjetur ngrohtësinë që i mungonte prej kohësh dhe tashëm po eksploron shumë gjëra të reja. Mirëpo babi i Alvinit i ka ...

Read More »

Akuza e Metës për KED dhe si u soll 2 vjet më parë, kur Donald Lu sulmonte Adriatik Llallën si “ushtar të partisë”

Nga Ylli Pata Ilir Meta e tha troç në studion e Blendi Fevziut se nuk e njeh, nuk e konsideron dhe nuk e percepton reformën në drejtësi, aq më shumë produktet e saj, ku SPAK është natyrisht derivati më i ...

Read More »

681 tapitë që jepen dhe pronarët që kompesohen

Miratimin e kalimit të së drejtës së pronësisë në favor të subjekteve përfituese për 681 parcela ndërtimore të objekteve të legalizuara dhe kompensimin financiar të pronarëve të pasurive të paluajtshme që preken prej tyre, sipas shtojcës bashkëlidhur këtij vendimi. Miratimin ...

Read More »

Burra nën hije, lozin kuvendojnë, Pika që s’iu bie, se nga gratë rrojnë…akoma (Foto)

“Burrat nën hije, lozin, kuvendojnë, pika që s’u bie, se nga gratë rrojnë!”. Vjersha “Fshati im”, e Andon Zako Çajupit qaset në formën më të mirë të kësaj fotoje të shkrepur në një fshat shqiptar. Mbetemi shqiptarët e “Fshatit të ...

Read More »