LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Sociale (page 10)

Sociale

Rrëfimi prekës i Ilir Sulit: Dikur më prisnin politikanët, sot jetoj me pensionin e nënës

Ish-peshëngritësi Ilir Suli, ka bërë një rrëfim emocional mbi jetën e tij, duke thënë se 10 vjet më parë ishte krenaria e kombit, ndërsa tani nuk e njeh askush. Ai më tej tregon për Nisma Thurje, se si nga maja ...

Read More »

INSTAT/ Eksportet bujqësore rriten me 25% në 2017-n

Politika shtetërore për të mbështetur me subvencione fermat dhe bizneset bujqësore eksportuese ka konfirmuar pritshmëritë e deritanishme. Në nëntë muajt e parë të vitit 2017, sipas të dhënave të INSTAT vërehet një rritje prej 25% e eksporteve bujqësore, nga 16 ...

Read More »

Bujqësi/ Zbulohen skemat e reja subvencionuese, 113 mln euro mbështetje direkte për fermerët

Për të gjithë fermerët që do të synojnë të zgjerojnë aktivitetin e tyre duke përfituar nga skemat e subvencioneve të qeverisë do të vihen në dispozicion më shumë se 100 milionë euro gjatë vitit të ardhshëm. Këto të dhëna u ...

Read More »

Papa Françesku flet për përmbytjet në Shqipëri si pasojë e ngrohjes globale

Papa Françesku theksoi dje edhe një herë rreziqet që vijnë nga ngrohja globale duke iu referuar përmbytjeve në Shqipëri dhe në Indi, sipas Radio Vatikanit. Ai u kërkoi kombeve marrjen e masave praktike për zvogëlimin e pasojave të ngrohjes globale. ...

Read More »

FOTOT / Çudira shqiptare, mobiljet “pushtojnë” rrugët e Tiranës

Rrugët plot me mobilie. Kjo është situata në lagje të ndryshme të Tiranës. Çdo ditë punonjësit e Bashkisë së Tiranës detyrohen që të largojnë mobilie të cilat nxirren jashtë përdorimit nga qytetarët. Pavarësisht apelit të vazhdueshëm të Bashkisë, kolltukë, karrige ...

Read More »

Mali i Dajtit zbardhet nga dëbora

Mëngjesin e kësaj të diele mali i Dajtit në Tiranë është zbardhur nga dëbora. Sipas Meteoalb, në orët e para të ditës së sotme do të ketë. Mali i Dajtit është zbardhur nga dëbora. Reshjet e rëna mbrëmjen e djeshme ...

Read More »

“I dashur përdhunues!”

Një letër e shkrimtares Vokoban që u drejtohet “millennials”. Flet për maskilizmim, shakatë që gjenerojnë dhunë, justifikimet kulturore dhe eufemizmat për të mbrojtur dhunuesit Ajo që nuk duron dot qenia njerëzore është ta shohë veten si një person të keq. ...

Read More »

Programi i sterilizimitedhe në Shkodër, Manastirliu: Brenda Dhjetorit edhe në Elbasan

Në çdo sallë kirurgjie në spitalin Rajonal të Shkodrës ka nisur përdorimi i instrumenteve të rinj kirurgjikalë, përmes programit modern të sterilizimit, i cili sapo ka nisur funksionimin në këtë spital, duke rritur sigurinë për pacientët. Ministrja e Shëndetësisë dhe ...

Read More »

“Pylli Orbital”, Veliaj: Gjelbëruam një hapësirë që shërbente për grumbullim mbetjesh

Nga një hapësirë që dikur përdorej si vend grumbullimi mbetjesh urbane dhe inertesh, zona para digës së Liqenit të Thatë, po merr formën e një pylli të vogël. Bashkia e Tiranës përmes Agjencisë së parqeve dhe Rekreacionit, në zbatim edhe ...

Read More »

Përmbytjet/ BE ofron mbështetje për kalimin e krizave të emergjencave

Bashkimi Europian do mbështesë vendin tonë për të kaluar emergjencën e shkaktuar nga përmbytjet. Pas kërkesës së Shqipërisë për ndihmë pas përmbytjeve, BE ka ofruar mbështetje me pompa uji, gjeneratorë dhe mjete të tjera përmes Mekanizmit të Mbrojtjes Civile të ...

Read More »