LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Sociale (page 10)

Sociale

“Duhej një Gramoz Ruçi dhe nipi i Spiro Kolekës që pas 27 vitesh një ish- i përndjekur të bëhej kryeprokuror”

Emërimi i kryeprokurores së Përkoshme Arta Marku dje në Kuvend, solli një përplasje të fortë në seancë, teksa opozita u shpreh kundër saj. Por nuk kanë munguar reagimet, madje dhe nga radhët e ish të përndjekurve politikë dhe familjarëve të ...

Read More »

Kemi harruar të jetojmë pa shtirje

Qëllon të shkosh në zona rurale, atje ku njerzit të presin bujarisht dhe mes tyre ti ndien ti afrohesh paqes së vërtetë, lotit të sinqertë të mikpritjes, të ndjesh dhe imagjinosh si ka qënë njerezimi në mëngjeset e para të ...

Read More »

Dhjetëra studentë me Veliajn, dhurata për fëmiijët në nevojë

Festat e fundvitit janë në prag dhe për fëmijët në nevojë është stinë dhuratash. Një grup studentësh nga “Qyteti Studenti” i janë bashkuar nismës së Bashkisë së Tiranës, duke dhuruar lodra për fëmijët e qendrës sociale në “Bulevardin Zogu I”. ...

Read More »

Stola të rinj për rrugicat dhe lagjet e qytetit të Tiranës

Banorët e kryeqytetit kanë mundësi për t’u çlodhur jo vetëm në parqet apo këndet çlodhëse të ndërtuara nga Bashkia e Tiranës por edhe në çdo rrugicë lagjeje. Punonjësit e ndërmarrjeve të Bashkisë Tiranë janë kujdesur që përveç zëvendësimit të stolave ...

Read More »

Përplasjet PS-LSI për punësimet, zbulohen drejtorët që refuzojnë largimin dhe emrat e dorëhequr

Përplasjet mes Partisë Socialiste dhe Lëvizjes Socialiste për Integrim sa i takon reformës në administratë, sa vijnë e shtohen. Kryeministri Edi Rama ka urdhëruar spastrimin e administratës nga militantët e partisë së Ilir Metës, por në disa zona ky urdhër ...

Read More »

Një ditë e tmerrshme e prostitutave në rrugë, ja si rropaten ato! (Foto)

Shumë femra “dëtyrohen” të zgjedhin rrugën për të siguruar jetesën pasi të gjitha shpresat për të gjetur punë apo mbështetje, janë shuar. Kështu ato vendosin të shesin trupin e tyre në këmbim të parave. Ky është profesioni më i vjetër ...

Read More »

Në Gjermani kërkohen 772 mijë punëtorë, ja kushtet që duhet të plotësoni

Gjermania thotë me forcë se nuk ka vend për azilkërkues, por pranon se ka nevojë për forca pune, pasi në të ka shumë vende të lira pune, kryesisht në zonat e industrisë së rëndë. Në një kronikë të DW sqarohet ...

Read More »

Mjekë të Urgjencës po “braktisin” Shqipërinë?! Ministrja: “Nuk e dija”

Shtatë mjekë të Urgjencës përgatiten të lënë Shqipërinë dhe të largohen drejt Gjermanisë për punë më të mirë, por një fakt të tillë e mohon Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu. E ftuar në emisionin “Kjo Javë” me ...

Read More »

FOTO/ Shpëtuan nga vdekja të moshuarin, 4 shqiptarë kthehen në heronj në Itali

Makina e tij ishte përmbysur dhe kishte rënë në një kanal uji 2.5 metra të thellë, por fatmirësisht aty ndodheshin 4 shqiptarë që i erdhën në ndihmë. Më 8 Dhjetor, 67-vjeçari italian Loreno Casini udhëtonte me makinë në Via di ...

Read More »

FOTOT/ Skena e “pazakontë” në Berat, ushtarë e vullnetarë bëhen bashkë për pastrimin e qytetit

Berati u përball këtë të premte me një pamje të pazakontë. Me dhjetëra ushtarë, efektivë të Policisë së Shtetit, të punësuar në ndërmarjet e ndryshme rajonale dhe vullnetarë të shumtë u bënë bashkë një operacion madhor të pastrimit të qytetit ...

Read More »