LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Sociale (page 11)

Sociale

FOTO/ Shpëtuan nga vdekja të moshuarin, 4 shqiptarë kthehen në heronj në Itali

Makina e tij ishte përmbysur dhe kishte rënë në një kanal uji 2.5 metra të thellë, por fatmirësisht aty ndodheshin 4 shqiptarë që i erdhën në ndihmë. Më 8 Dhjetor, 67-vjeçari italian Loreno Casini udhëtonte me makinë në Via di ...

Read More »

FOTOT/ Skena e “pazakontë” në Berat, ushtarë e vullnetarë bëhen bashkë për pastrimin e qytetit

Berati u përball këtë të premte me një pamje të pazakontë. Me dhjetëra ushtarë, efektivë të Policisë së Shtetit, të punësuar në ndërmarjet e ndryshme rajonale dhe vullnetarë të shumtë u bënë bashkë një operacion madhor të pastrimit të qytetit ...

Read More »

FOTOT/ Rrugët e reja me korsi biçikletash në Tiranë

Gjithnjë e më shumë Tirana po i ngjason qyteteve europiane. Krahas përmirësimit të infrastrukturës bazë, tashmë në rrugët e reja, por edhe ato ekzistuese  po reflektohen të njëjtat parametra si bulevardet europiane, ku mendohet për hapësirat që respektojnë ata që ...

Read More »

Rrëfimi prekës i Ilir Sulit: Dikur më prisnin politikanët, sot jetoj me pensionin e nënës

Ish-peshëngritësi Ilir Suli, ka bërë një rrëfim emocional mbi jetën e tij, duke thënë se 10 vjet më parë ishte krenaria e kombit, ndërsa tani nuk e njeh askush. Ai më tej tregon për Nisma Thurje, se si nga maja ...

Read More »

INSTAT/ Eksportet bujqësore rriten me 25% në 2017-n

Politika shtetërore për të mbështetur me subvencione fermat dhe bizneset bujqësore eksportuese ka konfirmuar pritshmëritë e deritanishme. Në nëntë muajt e parë të vitit 2017, sipas të dhënave të INSTAT vërehet një rritje prej 25% e eksporteve bujqësore, nga 16 ...

Read More »

Bujqësi/ Zbulohen skemat e reja subvencionuese, 113 mln euro mbështetje direkte për fermerët

Për të gjithë fermerët që do të synojnë të zgjerojnë aktivitetin e tyre duke përfituar nga skemat e subvencioneve të qeverisë do të vihen në dispozicion më shumë se 100 milionë euro gjatë vitit të ardhshëm. Këto të dhëna u ...

Read More »

Papa Françesku flet për përmbytjet në Shqipëri si pasojë e ngrohjes globale

Papa Françesku theksoi dje edhe një herë rreziqet që vijnë nga ngrohja globale duke iu referuar përmbytjeve në Shqipëri dhe në Indi, sipas Radio Vatikanit. Ai u kërkoi kombeve marrjen e masave praktike për zvogëlimin e pasojave të ngrohjes globale. ...

Read More »

FOTOT / Çudira shqiptare, mobiljet “pushtojnë” rrugët e Tiranës

Rrugët plot me mobilie. Kjo është situata në lagje të ndryshme të Tiranës. Çdo ditë punonjësit e Bashkisë së Tiranës detyrohen që të largojnë mobilie të cilat nxirren jashtë përdorimit nga qytetarët. Pavarësisht apelit të vazhdueshëm të Bashkisë, kolltukë, karrige ...

Read More »

Mali i Dajtit zbardhet nga dëbora

Mëngjesin e kësaj të diele mali i Dajtit në Tiranë është zbardhur nga dëbora. Sipas Meteoalb, në orët e para të ditës së sotme do të ketë. Mali i Dajtit është zbardhur nga dëbora. Reshjet e rëna mbrëmjen e djeshme ...

Read More »

“I dashur përdhunues!”

Një letër e shkrimtares Vokoban që u drejtohet “millennials”. Flet për maskilizmim, shakatë që gjenerojnë dhunë, justifikimet kulturore dhe eufemizmat për të mbrojtur dhunuesit Ajo që nuk duron dot qenia njerëzore është ta shohë veten si një person të keq. ...

Read More »