LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Sociale (page 12)

Sociale

FOTOT / Çudira shqiptare, mobiljet “pushtojnë” rrugët e Tiranës

Rrugët plot me mobilie. Kjo është situata në lagje të ndryshme të Tiranës. Çdo ditë punonjësit e Bashkisë së Tiranës detyrohen që të largojnë mobilie të cilat nxirren jashtë përdorimit nga qytetarët. Pavarësisht apelit të vazhdueshëm të Bashkisë, kolltukë, karrige ...

Read More »

Mali i Dajtit zbardhet nga dëbora

Mëngjesin e kësaj të diele mali i Dajtit në Tiranë është zbardhur nga dëbora. Sipas Meteoalb, në orët e para të ditës së sotme do të ketë. Mali i Dajtit është zbardhur nga dëbora. Reshjet e rëna mbrëmjen e djeshme ...

Read More »

“I dashur përdhunues!”

Një letër e shkrimtares Vokoban që u drejtohet “millennials”. Flet për maskilizmim, shakatë që gjenerojnë dhunë, justifikimet kulturore dhe eufemizmat për të mbrojtur dhunuesit Ajo që nuk duron dot qenia njerëzore është ta shohë veten si një person të keq. ...

Read More »

Programi i sterilizimitedhe në Shkodër, Manastirliu: Brenda Dhjetorit edhe në Elbasan

Në çdo sallë kirurgjie në spitalin Rajonal të Shkodrës ka nisur përdorimi i instrumenteve të rinj kirurgjikalë, përmes programit modern të sterilizimit, i cili sapo ka nisur funksionimin në këtë spital, duke rritur sigurinë për pacientët. Ministrja e Shëndetësisë dhe ...

Read More »

“Pylli Orbital”, Veliaj: Gjelbëruam një hapësirë që shërbente për grumbullim mbetjesh

Nga një hapësirë që dikur përdorej si vend grumbullimi mbetjesh urbane dhe inertesh, zona para digës së Liqenit të Thatë, po merr formën e një pylli të vogël. Bashkia e Tiranës përmes Agjencisë së parqeve dhe Rekreacionit, në zbatim edhe ...

Read More »

Përmbytjet/ BE ofron mbështetje për kalimin e krizave të emergjencave

Bashkimi Europian do mbështesë vendin tonë për të kaluar emergjencën e shkaktuar nga përmbytjet. Pas kërkesës së Shqipërisë për ndihmë pas përmbytjeve, BE ka ofruar mbështetje me pompa uji, gjeneratorë dhe mjete të tjera përmes Mekanizmit të Mbrojtjes Civile të ...

Read More »

Njoftimi i rëndësishëm i ambasadës amerikane: Ju ndihmojmë të shkoni në SHBA nëse…

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë ka bërë një njoftim të rëndësishëm në faqen e Facebook për viktimat e dhunës në familje. Sipas njoftimit të ambasadës, viktimat e dhunës mund të marrin ndihmë nga SHBA, pavarësisht statusit ...

Read More »

Ura e Vanës në Delvinë rivihet në punë brenda tre ditësh

Ura  Vanës në Delvinë të Sarandës është drejt përfundimit, pas ndërhyrjes së bërë nga pushteti lokal. Po ashtu ura e Balit edhe kjo e dëmtuar nga reshjet e rrëmbyera të fundjavës së shkuar, pritet të vihet në funksionim nga Ministria ...

Read More »

Policia e Tiranës shpërndan ndihma në ushqime për familjet e prekura nga përmbytjet

Policia e Tiranës solidarizohet me banorët që u përmbytën nga rreshjet e fundit në zonat Fier, Vlorë, Fushë Krujë, Tiranë etj. Nga Strukturat e Drejtorisë Vendore të Policisë Tiranë, gjatë ditës së sotme me iniciativën dhe me financat e tyre, ...

Read More »

Shefi i Shërbimit të Urgjencës, Prof. Edmond Zaimi hedh poshtë aludimet: Nuk ka dorëheqje, jemi në krye të detyrës

Pas lajmit që qarkulloi në media se mjekët e QSUT kishin dhënë të gjithë dorëheqjen dhe takimit të këtyre të fundit me zv/ ministren e Shëndetësisë Mira Rakacolli. Burimet bëjnë me dije se ka përfunduar  takimi me drejtuesit e QSUT,  ku ...

Read More »