Home . Aktualitet . Sociale (page 2)

Sociale

Rrëfimi prekës i adoleshentes suedeze që “shkundi” politikanët botërorë

Greta Thunberg, një adoleshente suedeze dhe aktiviste e mjedisit që u bë e njohur duke filluar një grevë shkollore ndaj ndryshimeve klimatike, është bërë një ikonë e lëvizjes globale për ndryshimet klimatike. Kur Greta ishte 11 vjeçe, ajo ndaloi së ...

Read More »

“Migjeni” nuk mund të fluturoj drejt Italisë, Aviacioni Civil hedh poshtë të gjithë spekulimet nga mediat

Autoriteti i Avacionit Civil reagoi për shkrimeve të disa mediave se kompania ‘’Air Albania’’ nuk mund të nisë fluturimet drejt Italisë për shkak se nuk është pajisur me liçencën e operatorit të vendeve të treta nga Agjensia Europiane e Sigurisë ...

Read More »

Emocione të rralla! Vogëlushi shqiptar pushton ekranin e ‘Time Square’, në New York

Disa fotografi të Benit, djaloshit të vogël nga Kosova, janë paraqitur dje në ekranin gjigant të “Times Square” në New York. Në njërën nga fotografitë, Beni që është me Sindromën Down është bashkë me Fjolla Rracin që në mënyrë vullnetare ...

Read More »

Kreditë e buta për të gjithë qytetarët, Ruseti: Financimi nga buxheti i shtetit

Kreditë e buta për këtë vit do të jepen nga buxheti i shtetit dhe thirrja për aplikim pritet të bëhet nga qeveria. Lajmin e bëri të ditur nënkryetarja e Bashkisë së Tiranës, Anisa Ruseti në intervistën e mbrëmjes në RTV ...

Read More »

“Rudina, më bëre gjyq publik”! Myslym Murrizi jep mesazhin e rëndësishëm

Nënkryetari i parlamentit Myslym Murrizi, i ftuar pasditen e sotme tek ‘Rudina’ ka kërkuar sërish ndjesë për fjalorin e përdorur ndaj personave me sindromën down. Ndërkohë më herët ai ka kërkuar falje në një deklaratë për shtyp para disa ditësh. ...

Read More »

Samiti Botëror për Vaksinimin, Manastirliu në Bruksel: Shqipëria e angazhuar për rritjen e mbulesës vaksinale

Angazhim politik me ‘Koalicionin për vaksinimin’ për të rritur aksesin dhe mbulesën vaksinale, për të kthyer besimin tek vaksinimi, që rrezikohet nga grupet anti-vaksinë që shpërndajnë lajme të rreme për efikasitetin e vaksinave. Ministrja Manastirliu mori pjesë në Samitin Botëror ...

Read More »

Kalvari i v.uajtjeve të nënës së 3 fëmijët me 3 ish-partnerë për t’i rritur: I pari la shtatëzënë shoqen time, tjetrin e njoha kur ishte në b.urg i treti iku dhe nuk u kthye kurrë!

Historia e pazakontë e një 31-vjeçareje, nënë e 3 fëmijëve, të ardhur në jetë nga 3 bashkëjetesa të ndryshme, është bërë sot pjesë e emisionit ‘Me zemër të hapur’ në ‘News24’. Telashët për Inën nga Korça nuk kanë të sosur, ...

Read More »

Emrat tek pasardhësit, ekspertët: Vendosni emra shqiptarë, nuk e kuptojmë se në cilin shtet jemi

Shqiptarët duket se janë një ndër popujt që ndikohen më së shumti nga faktorët politik dhe historik në vendosjen e emrave tek fëmijët e tyre. Në një vëzhgim të emrave të vendosur ndër vite rezulton se në vitet 1900 deri ...

Read More »

VIDEO: Kur Nënë Tereza vendoste lule në varrin e Enver Hoxhës

Nënë Tereza erdhi për herë të parë në Shqipëri në vitin 1989. Ajo u prit në atë kohë nga Presidenti Ramiz Alia si dhe nga Nexhmije Hoxha, në cilësinë e kryetares së Frontit. Në këtë video publikuar nga DITA, Nënë ...

Read More »

Jo celular, jepuni fëmijëve një instrument muzikor!

Terapia muzikore ndihmon në rritjen e humorit dhe përshpejton shërimin. Ja disa arsye pse duhet t’i jepni një instrument muzikor fëmijës suaj. Përveç kësaj, mësimet e muzikës përshpejtojnë rimëkëmbejn e njerëzve që kanë pësuar një goditje. Ka gjithashtu dëshmi që ...

Read More »