LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Sociale (page 3)

Sociale

Në familje me “smartphone”, të gjithë së bashku…në heshtje!

Telefonat celularë dhe tabletat kanë revolucionarizuar mënyrën se si komunikohet edhe mes prindërve dhe fëmijëve, por nëse nuk përdoret me kujdes, ne rrezikojmë të jemi të hiper të lidhur (por vetëm) Por sa kohë kalojnë fëmijët në tableta dhe telefona ...

Read More »

Historia prekëse e gruas që luftoi Alzhajmerin: Rrëfen metalin përgjegjës për të gjitha problemet e shëndetit mendor

Ndalimi i sëmundjes së alzhajmerit. Histori e vërtetë shkëputur nga libri Medical Medium, i sjellë në shqip nga Botimet Living Hutimi i Uitnit ishte kthyer në një formë shakaje në familjen e saj. Nuk numëroheshin herët që kishte humbur çantën ...

Read More »

Rama nuk përmbahet nga gëzimi: Në vjeshtë “Air Albania” do të prekë qiejtë e Europës: Filloni shani e përqeshni sa të doni…!

Kryeministri Rama ka dhene nje lajm te mire per shqiptaret. Kompania e fluturimeve Air Albajia, nis fluturimet me Italinë në fillimvjeshtë, pasi deri tani fluturime jane vetem me Stambollin. Me tej Rama duke iu referuar skeptikeve opozitare qe e sulmuan ...

Read More »

Keni rënë në dashuri këtë verë dhe jeni fejuar me një amerikan? Ja si mund të përfitoni vizën për SHBA

Ambasada Amerikane në Tiranë në një postim në faqen e saj zyrtare të ‘Facebook’ ka bërë një njoftim të rëndësishëm për të gjithë atë persona që duan të pajisen me viza. Bëhet fjalë për vizën K-1, për të gjitha rastet ...

Read More »

Banorët e Tiranës të bëjnë kujdes me ujin… defekte në Bovillë shkaktojnë ndëprerje të rrjetit në kryeqytet

Ditët e fundit, një problem të impiantit të Bovillës, ka shkaktuar ndërpreje prej orësh të furnizimit me ujë në disa zona të Tiranës. Problemet me impantin, kanë sjellë vështirësi në furnizimin e rrjetit me ujë për kryeqytetin, çka ka detyruar ...

Read More »

Humba gjymtyret, por jo shpirtin!

“Në makinë ishim 4 persona.Po kalonin sipër shinave të trenit tek zona e ish-Uzinës Dinamo. Askush nuk e pa trenin të vinte drejt nesh. Makina ngeci. Vetëm unë dola nga xhami i saj. Para meje ai…treni si uragan që të ...

Read More »

Turistit të huaj incident te Syri i Kaltër: Bashkëshortja e tij i lë të gjithë pa fjalë, kurrë nuk do ta harrojmë!

Dy turistë të huaj janë përfshirë në një incident ditën e djeshme teksa kanë qenë duke vizituar Syrin e Kaltër. Mark Howarth, njëri prej turistëve u pickua nga një grerëz dhe pësoi një reaksion anafilaktik. Mësohet se menjëherë i kanë ...

Read More »

H.elmimi nga ushqimet në temperaturat e larta, apel i fortë i mjekëve për ushqimet dhe vendet që duhet të evitoni

Sezoni veror dhe fluksi i njerëzve i përqendruar në zonat turistike shoqërohet me raste të intoksikimit dhe gastroenteriteve për shkak të mos respektimit të kushteve të higjienës si dhe konsumit të ushqimeve në restorante apo dhe tek ambulatorë që tregtojnë ...

Read More »

Mos e bëni kurrë më këtë gabim, ja përse nuk duhet ta lini shishen e ujit në makinë

Pavarësisht se rreziku për ndonjë fatkeqësi është i ulët, ta merrni shishen me vete kur dilni nga makina është mënyrë më e mirë për të parandaluar nisjen e ndonjë zjarri të mundshëm. Rrezet e diellit kur reflektojnë përmes një shisheje ...

Read More »

Kërkoni vizë turistike për SHBA? Ambasada amerikane: Ja gabimi që nuk duhet të bëni

Ambasada amerikane ka një njoftim për të gjithë ata që dëshirojnë të aplikojnë për një vizë turistike. Në një postim të bërë në faqen zyrtare të rrjetin social “Facebook”, “Pyet Anën” ju sugjeron që të planifikoni të aplikoni herët dhe ...

Read More »