LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Sociale (page 345)

Sociale

Rrogë 60 mijë lekë e pa sigurim jete, si e katandisi shteti repartin “RENEA”

Rritja financiare nis nga ju… Ju siguroj se do të bëjmë gjithçka për të përmirësuar kushtet tuaja vetjake dhe të familjes, të stërvitjes dhe punës suaj”. Këtë premtim bëri kryeministri Rama, vetëm pak ditë më parë gjatë takimit me forcat ...

Read More »

‘Corriere’: Shqipëria, “bum” ndërtimeve pa leje

ITALI-Diçka ndryshoi, kjo u kuptua vetëm mëngjesin e 20 tetorit të shkuar. Në një lidhje direkte të shtatë kanalet televizive të lajmeve të vendit transmetuan në kohë reale këtë pallat me katër kate në periferi të Tiranës, ishte anonim për ...

Read More »

Shpërthimet e “Bankers Petrolium”. 24 banorë në grevë urie, “Plotësoni kërkesat”

Fier– Mesditën e djeshme, 24 banorë të Komunës së Zharrzës në Fier, mes të cilëve dhe këshilltarë të kësaj komune, kanë hyrë në grevë urie pa afat, ndërsa kërkojnë t’u jepet fund shpërthimeve nëntokësore për nxjerrjen e naftës në këtë ...

Read More »

Komunat e Shkodrës rrezikohen të mbeten nën ujë, argjinatura e dëmtuar

Prefekti i qarkut Shkodër, Paulin Radovani ka inspektuar nga afër situatën e argjinaturave në komunën e Dajçit. Sipas tij, një pjesë e argjinaturave janë dëmtuar pas ndërtimit të tyre, ndërsa ka kërkuar që kjo situatë të mos tolerohet pasi dëmi ...

Read More »

Ministria Shëndetësisë, asnjë tolerancë për abuzatorët me shëndetin e qytetarëve

Ministria e Shëndetësisë përshëndet aksionin e policisë për arrestimin e mjekut Ilir Broqaj dhe shpreh mbështetjen e saj të plotë për çdo nismë dhe hap të ndërmarrë për shërimin e sistemit të kujdesit shëndetësor nga plaga e vjetër e korrupsionit. ...

Read More »

700 kg mbetje cianuri largohen nga ish-uzina “Dinamo”

Ministria e Mjedisit largon 700 kg mbetje cianuri që ndodheshin në një magazinë rrobash tek ish-uzina “Dinamo”. Cianuri ishte i mbyllur në fuçi metalike dhe përdorej si lëndë e parë në vitet 90-të. Sasia e lëndës së rrezikshme do të ...

Read More »

Nisma “Postierët e Rinj me Biçikleta”, transport i shpejtë dhe ekologjik

“Postierët e Rinj me Biçikleta” quhet projekti më i ri nga Posta Shqiptare, e cila do të sjellë edhe njëherë biçikletën në shërbimin postar, si metodën më të mirë për transport të shpejtë dhe ekologjikisht e padëmshme, me kosto më të ulët. Në ...

Read More »

Transporti publik: Protestë, nuk kanë marrë pagat për tre muaj, kërkohet rritja e biletës ose kompensim

Transporti qytetas është pezulluar dje për rreth një orë. Punonjësit pranë këtyre shërbimeve, shoferë e faturino për shkak të mungesës së marrjes së pagës për tre muaj me radhë kanë vendosur për të protestuar dhe për të sjellë vëmendjen e ...

Read More »

Rama, shërbim falas për femrat e dhunuara

“Sot për herë të parë çështja e dhunës ndaj vajzave dhe grave adresohet si një problem jo vetëm i tyre. Për herë të parë kjo çështje shikohet në aspektin e detyrimit  të burrave për t’u përfshirë në një beteje që ...

Read More »

Përfundon greva urisë për minatorët e Bulqizës

Bulqizë- Ndërpritet greva e urisë së 73 minatorëve të Bulqizës që protestuan ndaj pezullimit të punës që u bë me urdhër të Ministrisë së Energjitikës. Minatorët u takuan sot me zv/ministrin Ilir Bejtja që udhëtoi drejt Bulqizës për takim me minatorët ...

Read More »