LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Sociale (page 347)

Sociale

Rama, shërbim falas për femrat e dhunuara

“Sot për herë të parë çështja e dhunës ndaj vajzave dhe grave adresohet si një problem jo vetëm i tyre. Për herë të parë kjo çështje shikohet në aspektin e detyrimit  të burrave për t’u përfshirë në një beteje që ...

Read More »

Përfundon greva urisë për minatorët e Bulqizës

Bulqizë- Ndërpritet greva e urisë së 73 minatorëve të Bulqizës që protestuan ndaj pezullimit të punës që u bë me urdhër të Ministrisë së Energjitikës. Minatorët u takuan sot me zv/ministrin Ilir Bejtja që udhëtoi drejt Bulqizës për takim me minatorët ...

Read More »

Transperancy International: Korrupsioni, Shqipëria e fundit në rajon

Shqipëria vijon të shënojë rekorde negative të nivelit të korrupsionit. Transperancy International ka publikuar sot raportin e Indeksit të perceptimit të korrupsionit për vitin 2013, ku vendi ynë ka shënuar regres, duke zbritur tre vende më poshtë se një vit ...

Read More »

Tahiri: Po hetohen rastet e shit-blerjes së diplomave nga student të huaj

Drejtësia shqiptare po heton rastet e shitjes dhe blerjes së diplomave universitare. Në një intervistë për “Radio 24”, Ministri i Brendshëm, Sajmir Tahiri, thotë se janë rreth dhjetë raste të studentëve italiane që diplomohen në universitetet private shqiptare pa ndjekur ...

Read More »

Alarmi: Totozani, “57 mijë të mitur punojnë çdo ditë”

Mijëra fëmijë të moshave 5 deri në 17 vjeç, çdo ditë vihen që të punojnë. Alarmi është dhënë nga Avokati i Popullit, Igli Totozani, gjatë konferencës “Mbrojtja dhe promovimi i të drejtave të fëmijëve”. Sipas Totozanit, janë 57 mijë fëmijë ...

Read More »

SHBA deporton nënën e 3 fëmijëve, shqiptarja nuk përfiton azil

New York– Një shqiptare, Cile Precetaj, ( Kështu e shkruajnë mediat amerikane, ermri i saj në shqip mund të jetë File) është urdhëruar të deportohet nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës brenda 24 orësh. Gruaja, 40 vjeçare mama e 3 ...

Read More »

Rama siguron pagesën për dhjetorin personave me aftësi të kufizuar

Në Ditën Ndërkombëtare të Personave me Aftësi të Kufizuar kryeministri Edi Rama u ka premtuar personave me aftësi të kufizuar se do të bëjë çmos që të bëhet pagesa e plotë e tyre për muajin dhjetor dhe pas miratimit të ...

Read More »