LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Sociale (page 4)

Sociale

Manastirliu në Forumin Politik në OKB: Shqipëria e angazhuar për përmbushjen e objektivave të zhvillimit të qëndrueshëm

Ministrja Ogerta Manastirliu po merr pjesë në Forumin e Nivelit të Lartë që po zhvillohet në Organizatën e Kombeve të Bashkuara në New York, ku prezantoi rezultatet e Forumit Rajonal të UNECE-s mbi Objektivat e Zhvillimit të Qëndrueshëm. New York, ...

Read More »

“Air Albania” së shpejti nis fluturimet në destinacionet evropiane, Rama zbulon mesazhin

Kryeministri Edi Rama ka publikuar në rrjetin social Facebook një mesazh që i ka ardhur në celular lidhur me shërbimet e ofruara nga “Air Albania”. Teksa përshëndet qytetarin, Rama siguron se së shpejti “Air Albania” nis fluturimet në destinacionet evropiane. ...

Read More »

Lajmi i keq për pushuesit, në ujrat e detit Adriatik noton peshkaqeni i bardhë, një grabitqar shumë i rrezikshëm

Një nga speciet më të rralla është pikërisht peshkaqeni i bardhë. Emri i tij rrjedh nga ngjyra e bardhë që ka në bark. Ky peshkaqen është i njohur si një grabitqar shumë i rrezikshëm që mund të sulmojë edhe njerëz. ...

Read More »

Ka punë, por s’ka profesionistë?! Rritet papunësia tek ata me shkollë të lartë, ulet për të pashkolluarit

Të kesh mbaruar arsimin e lartë, në Shqipëri nuk do të thotë që të jesh domosdoshmërisht i privilegjuar për të gjetur një punë. Përkundrazi, në 2018-n, është rritur numri i të diplomuarve profesionistë të papunë, ndonëse zyrtarisht papunësia ra ndjeshëm ...

Read More »

Qeveria e re në Greqi shkrin Ministrinë e Emigracionit: Çfarë do të ndodhë me emigrantët shqiptarë?

Në Greqi është formuar qeveria e re, e dalë pas zgjedhjeve të parakohshme. Kryeministri i ri grek është Kyriakos Mitsotakis, i cili ka formuar menjëherë qeverinë. Ndërkohë, një nga reformat e kësaj qeverie të re është edhe shkrirja e ministrisë ...

Read More »

Vijon procesi i dezinsektimit në disa zona të vendit “hot spot-e”

Pas zonës së Divjakës procesi i dezinsektimit ka vijuar edhe në disa zona të tjera “hot spot”. Mbrëmjen e kaluar dezinsektimi për parandalimin e sëmundjeve të transmetueshme nga mushkonjat ka vijuar ne Fier, në zonën e Darëzezës. Nën monitorimin e ...

Read More »

FOTO/ Artisti i Popullit Robert Ndrenika voton për Tiranën, për Shqipërinë

Këtë të diel artisti i popullit Robert Ndrenika, ka votuar për qytetin e tij të dashur ku ka ushtruar profesionin e tij për dhjetra vite. Si banor i njësisë numër 10 në Tiranë, ikona e aktorëve shqiptarë ka votuar në ...

Read More »

FOTOT/ Gjesti i rrallë i gjyshit 98-vjeçar: Gjysh Qemali ngrihet nga shtrati për të votuar…

Një i moshuar 98 vjeçar është ngritur nga shtrati dhe ka votuar ditën e sotme. Fotografi i njohur Agim Rama, përmes një postimi në Facebook, ka treguar momentin kur 98 vjeçari ka shkuar pranë qendrës së votimit. “Çerdhia nr 30 ...

Read More »

Nisma e ministres Manastirliu: Shërbime falas për gratë e komunitetit rom dhe egjiptian

Në kuadër të nisma të ndërmarra nga Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale në muajin e grave, Ministrja Ogerta Manastirliu vizitoi sot qendrën e gruas në Maternitetin ‘Mbretëresha Geraldinë’ në Tiranë, ku lajmëroi nismën për ofrimin e shërbimit të dedikuar, ...

Read More »

Veliaj dhe Nikolla urojnë mësuesit për festën e 7 Marsit

Veliaj: “Nesër bileta e autobusit falas për nënat dhe vajzat” Nikolla: “Mirënjohje për të gjithë mësuesit e Shqipërisë” Ndryshe nga vitet e kaluara, këtë 7 Mars qindra nxënës të shkollave të kryeqytetit zgjodhën që t’u shprehin mirënjohjen mësuesve të tyre ...

Read More »