LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Sociale (page 40)

Sociale

Miratohet skema e re për të përfituar ndihmën ekonomike, ja kriteret

Këshilli Bashkiak i Tiranës ka miratuar në mbledhjen e fundit kriteret e reja për të përfituar ndihmën ekonomike. Bëhet fjalë për përzgjedhjen e familjeve që do të përfitojnë nga fondi i kushtëzuar mbi programin e bllok-ndihmës ekonomike deri në 6 ...

Read More »

Në Tiranë do të ndërtohen 17 shkolla me PPP, Veliaj: Evitojmë mësimin me dy turne

17 shkolla të reja në kryeqytet do të ndërtohen përmes Partneritetit Publik Privat. Projektvendimi që synon përmirësimin e infrastrukturës arsimore mori votat e 31 këshilltarëve në këshillin bashkiak të Tiranës, ndërsa më herët ishte denoncuar nga PD si një mega-aferë ...

Read More »

Rritet me mbi 20% numri i fluturimeve në Rinas

Numri i fulturimeve në Aeroportin e Rinasit gjatë muajit qershor të këtij viti u rrit me 20.4 %, krahasuar me qershorin e 2016-s. Sipas raportit të publikuar nga Instituti i Statistikave (INSTAT) “Statistikat e transportit”, në muajin qershor 2017, numri i ...

Read More »

Rritja e çmimit të ujit në Tiranë, ERRU: Vendosim në shtator

Enti Rregullator i Ujit bëri me dije se do të vendosë në muajin shtator mbi aplikimin e bërë nga  Ujësjellës-Kanalizime Tiranë për rritjen e çmimit të ujit. “Në lidhje me aplikimin që shoqëria e UK Tiranë ka depozituar pranë ERRU-së ...

Read More »

Fotot/ Tirana me Park Aventurash në Dajt

Tirana do ketë edhe një Park Aventurash në Dajt, ku grupmosha të ndryshme do të kenë mundësi që të përjetojnë një eksperiencë emocionuese me aktivitete dhe kurse të posaçme. “Dajti Adventure Park”, i pari i këtij lloji në Shqipëri, është ...

Read More »

“Ujë 24 orë”/ Veliaj: Tirana me ujë më e rëndësishme se partitë, plan biznesi me gjithë propozimet e LSI-së

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj ka pranuar propozimin e Lëvizjes Socialiste për Integrim për rritjen e çmimit të ujit të pijshëm. Veliaj ka deklaruar se  “Kemi votat për ta bërë Tiranën me ujë 24 orë”. “Bashkia do t’i ...

Read More »

Lista/ Zbardhen emrat e përfituesve të kredisë së butë nga Bashkia e Tiranës

Rreth një mijë familje të reja në Tiranë do të përfitojnë nga sot një kredi të butë. Këshilli Bashkiak pritet që të miratojë në mbledhjen e sotme listën e atyre që do të përfitojnë nga zbatimi i programit social të ...

Read More »

Veliaj: Pres që anëtarët e këshillit të marrin vendime të guximshme

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj shprehu besimin se Këshilli Bashkiak do t’i hapë  rrugë investimeve madhore për t’i garantuar Tiranës ujë të pijshëm 24 orë. Ai deklaroi sot se Plani i Biznesit i hartuar me ndihmën e USAID-it, ...

Read More »

Uji i pijshëm/ Pas 5 vitesh qytetarët e Tiranës do të paguajnë 4 herë më pak për 24 orë ujë

Pavarësisht se sot Tirana paguan 45 lek/m3 për furnizimin me ujë të pijshëm, kostoja reale e qytetarëve është shumëfish më e lartë, çka ndikon ndjeshëm në buxhetin e një familjeje. Kjo për disa arsye: Mungesa e investimeve të rëndësishme dhe ...

Read More »

Fletushka raciste për shqiptarët në Milano: Ndaj tyre të përdoren edhe armët (Foto)

Pak ditë më parë në provincën e Milanos janë shpërndarë disa fletëpalosje raciste kundër emigrantëve, përfshi edhe shqiptarët, pranë bashkisë së qytetit. E përditshmja italiane “Il Giorno” ka publikuar foto të fletëpalosjes ku shihet një gjuhë e ashpër ndaj emigrantëve edhe me kombësi shqiptare. ...

Read More »