LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Sociale (page 5)

Sociale

Lajmi i mirë, lehtësohen procedurat për emigrantët shqiptarë në Greqi

Greqia përmison kuadrin ligjor për dhënien e nënshtetësisë, duke nxjerrë rregulla të reja që sipas ministrit të Brendshëm Panos Skurletis u japin mundësinë mijëra emigrantëve që ta marrin atë. “Duam me qëndrimin tonë të dërgojmë mesazhet e duhura në të ...

Read More »

Vodafone dhe Telekom shkelën konkurencën, gjobiten me 48 milionë lekë

Autoriteti i Konkurencës ka gjobitur me rreth 48 milionë lekë dy kompanitë celulare Vodafon dhe Telekom për shkelje të rëndë të konkurencës. Në vendimin e marrë në muajin shkurt por të publikuar vetëm 2 ditë më parë, thuhet se AK ...

Read More »

Mblidhet Këshilli Kombëtar i Barazisë Gjinore, Manastirliu e vendosur: Masa për mbrojtjen e grave të dhunuara

“Shqipëria vendi i parë në rajon me fond të posacëm të buxhetit të shtetit për të nxitur politikat me bazë gjinore” “Mbi 4500 raste dhune në familje janë raportuar gjatë vitit të fundit, ndaj në cilësinë e kryetares së Këshillit ...

Read More »

Një fond zviceran prej 75,000€ rehabiliton qendrën shëndetësore në Libofshë, Fier

Rreth 10 mijë banorët e Libofshës kanë sot një qendër shëndetësore tërësisht të rikonstruktuar, falë investimit me vlerë 75 mijë euro të Agjencisë Zviceriane për Zhvillim dhe Bashkëpunim, nëpërmjet projektit “Shëndet për të Gjithë” me Ministrinë e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes ...

Read More »

Babai shet cigare në rrugë, megjithëse djalin e ka n/Kryetar Kuvendit (Foto)

Në komunën e Leposaviçit thuajse çdo ditë mund ta shihni një person, të moshuar, teksa shet cigare nëpër rrugët e kësaj qyteze. Bëhet fjalë për Miloje Simiç, babain e nënkryetarit të Kuvendit të Kosovës, Slavko Simiçit. Në disa foto të siguruar ...

Read More »

Kë Petrit të besojmë?

Dy deklarata diametralisht të kundërta për Check Up-in. Në 2015-ën Vasili krah ish-ministrit të Shëndetësisë së asaj kohe, Ilir Beqja flet me superlativa. Në 2018-ën është kritiku më i madh. Ka ndryshuar mendim zoti Vasili? Apo ia kërkon opozita të ...

Read More »

Vanity Fair: Tirana, e re, e lirë dhe e egër

Për Vanity Fair, Francesca Masotti  Gjithnjë e më shumë Shqipëria dhe veçanërisht transformimi që po pëson Tirana,  po zë hapësira në revistat më të njohura të botës. Revista prestigjioze italiane, “Vanity Fair”, i ka kushtuar një artikull ndryshimit të kryeqytetit të ...

Read More »

Shtëpia “mollë sherri” mes babait dhe dy fëmijëve/ “Kam punuar si qeni, më mirë të vdes”

Në seancën e ndërmjetësimit në “Shihemi në Gjyq”, në 12 nëntor të vitit 2017 ishin të pranishëm babë e bijë. Alkena thërret babain e saj, Nazif Zaçe, me pretendimin se babai e  ka nxjerrë nga shtëpia, për të cilën kishte ...

Read More »

Bukuroshja nga Dibra që jeton në Nju Jork: Si u martova me zezakun, ç’më thanë prindërit, që s’mund t’ia harrojë

Jam puro dibrane dhe familje ime që nga viti 1980 u vendos në SHBA në Nju Jork. Unë u linda në shtetin e lirisë dhe mundësive. Jetën e fëmijërisë e kalova me përplotë momente të bukura dhe dëshira të plotësuara ...

Read More »

Britma dhe lot në zyrën e Përmbarimit në Pukë, dy vëllezërit e mitur ndahen pas divorcit të prindërve (Foto)

NGA: Armir Mehaj Një situatë e pazakontë ka ndodhur sot në Zyrën Përmbarimore të Pukës, e cila që në orët e mëngjesit u rrethua nga forca të shumta policie për shkak të ekzekutimit të një vendimit që ndan dy vëllezër ...

Read More »