LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Sociale (page 8)

Sociale

Historia e dhimbshme e dy motrave të ngujuara pas një krevati: Duam një shtëpi për të parë babin e lumtur

Asnjë përshkrim sado i ndjeshëm dhe i vërtetë qoftë nuk mund ta shprehë vuajtjen dhe dhimbjen e dy motrave të sëmura e prindërve të tyre. Në pjesën e fundit të emisionit “Shqiptarët për Shqiptarët” në News24 u dha historia e ...

Read More »

Historia e vajzës prostitutë, treguar nga nëna e saj e verbër Ja kush i përgjigjet…! (Video)

Sapo ka mbushur 24 vjeç dhe është nëna e dy të miturve. Historia e Inës nga Fieri është bërë pjesë e emisionit me ‘Zemër të hapur’, ndërsa ajo po jeton ditët e saj me te këqija, pasi mjekët e kanë ...

Read More »

Historia/ Në 2014-n gruaja i vrau tre fëmijët, Bashkim Dobrushi nis jetë të re, i ndodh mrekullia

Në mëngjesin e 9 marsit 2014, Lecco u zgjua me një lajm që dukej si një makth, por ky ishte realiteti më i keq. Tre vajza u vranë nga nëna e tyre dhe mediat në Itali e quajtën “Therja e Chiuso”. Një tmerr ...

Read More »

“Kur shihni shqiptarë në kafene, mos mendoni se është humbje kohe”

Në disa kabllograme të dërguara mes shkurtit dhe marsit 2008 të zbuluara nga Wikileaks, Ambasada Amerikane i ka kushtuar vëmendje mënyrës së jetesës në Shqipëri. “Institucioni që punon më mirë në Shqipëri është i vetmi vend publik që mund të gjesh: ...

Read More »

Edi, Aleksis dhe Zoran (Profil)

Tsipras dhe Rama kur iu lexon biografitë duken më “cool” dhe Zaev më i mërzitshëm, por ndonjëhere në politikë është mirë të jesh i mërzitshëm. Të tre këta lider mund të kenë një plan apo vizion të përbashkët…. Aleksis Tsipras- Është ...

Read More »

“Deradikalizimi”, shkollat shqiptare ndjekin modelin gjerman të ndërgjegjësimit

Nga janari 2018, në të gjithë shkollat e vendit, hap pas hapi fëmijëve shqiptarë do t’i mësohet në disa orë të përfshira në program se si të identifikojnë dhe si të mos bien pre e ekstremizmit të dhunshëm fetar. I ...

Read More »

Sjelljet e dhunshme në shkolla, mësues të ciklit të ulët dhe të mesëm do të trajnohen për mbrojtien e fëmijëve në shkolla

Rreth 22 000 mësues të ciklit të ulët dhe atij të mesëm, pritet të trajnohen ditën e nesërme mbi sjelljet antishoqërore në shoqëri, në 2168 shkolla të vendit. Në trajnim mësuesit do të rrisin njohuritë e tyre se si të ...

Read More »

Djali u “dhunon” vajzën ruse, dhe më pas gruan myslimane: Reagimi i njerëzve nuk mund të transmetohet me fjalë … (Video)

Nuk keni menduar kurrë të bëni një eksperiment të pastër, në të cilin dikush mund të kontrolloi reagimin e të tjerëve në 2 situata, krejtësisht të ndryshme: Një kërcënim për sigurinë e një vajze ruse dhe një gruaje muslimane në ...

Read More »

“Makinë për të shkuar në shkollë dhe fizeoterapist”, urimi i nënës së Leos për Ramën

Pasi kryeministri Edi Rama mbajti premtimin e tij për Leon e vogël, 9-vjeçari i cili ndodhet në një karrocë me rrota pasi ka lindur me një defekt në kocka, për t’i siguruar atij transport dhe shërbim nga një fizeoterapist, vjen ...

Read More »

Dobësie apo inteligjencë? Ja çfarë do të thotë kur qan një burrë!

Nuk qajmë sepse ndihemi të dobët, apo të paaftë, por sepse jemi të gjallë dhe nuk na vjen turp të shprehim ndjenja tona. Emocionet nuk janë të gjitha njësoj, dhe as pranohen njësoj nga shoqëria jonë. Emocioni më i pranuar ...

Read More »