LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Sociale (page 9)

Sociale

“Deradikalizimi”, shkollat shqiptare ndjekin modelin gjerman të ndërgjegjësimit

Nga janari 2018, në të gjithë shkollat e vendit, hap pas hapi fëmijëve shqiptarë do t’i mësohet në disa orë të përfshira në program se si të identifikojnë dhe si të mos bien pre e ekstremizmit të dhunshëm fetar. I ...

Read More »

Sjelljet e dhunshme në shkolla, mësues të ciklit të ulët dhe të mesëm do të trajnohen për mbrojtien e fëmijëve në shkolla

Rreth 22 000 mësues të ciklit të ulët dhe atij të mesëm, pritet të trajnohen ditën e nesërme mbi sjelljet antishoqërore në shoqëri, në 2168 shkolla të vendit. Në trajnim mësuesit do të rrisin njohuritë e tyre se si të ...

Read More »

Djali u “dhunon” vajzën ruse, dhe më pas gruan myslimane: Reagimi i njerëzve nuk mund të transmetohet me fjalë … (Video)

Nuk keni menduar kurrë të bëni një eksperiment të pastër, në të cilin dikush mund të kontrolloi reagimin e të tjerëve në 2 situata, krejtësisht të ndryshme: Një kërcënim për sigurinë e një vajze ruse dhe një gruaje muslimane në ...

Read More »

“Makinë për të shkuar në shkollë dhe fizeoterapist”, urimi i nënës së Leos për Ramën

Pasi kryeministri Edi Rama mbajti premtimin e tij për Leon e vogël, 9-vjeçari i cili ndodhet në një karrocë me rrota pasi ka lindur me një defekt në kocka, për t’i siguruar atij transport dhe shërbim nga një fizeoterapist, vjen ...

Read More »

Dobësie apo inteligjencë? Ja çfarë do të thotë kur qan një burrë!

Nuk qajmë sepse ndihemi të dobët, apo të paaftë, por sepse jemi të gjallë dhe nuk na vjen turp të shprehim ndjenja tona. Emocionet nuk janë të gjitha njësoj, dhe as pranohen njësoj nga shoqëria jonë. Emocioni më i pranuar ...

Read More »

Si i shpëtoi durrsakja trafikantëve në Francë: “Isha në shkollë kur…” por ajo që tregoi në polici i shkatërroi (Video)

Rrëfimi i një 18-vjeçareje nga Durrësi që është shfrytëzuar si prostitutë në Francë ka zbuluar një rrjet trafikantësh të cilët janë nën hetim në Francë, Shqipëri e Itali.  Vajza me inicialet A.K, gjimnaziste në një shkollë në qytetin bregdetar, vendosi ...

Read More »

Qeveria Rama i katërfishon pensionin social artistit të madh

Këshilli i Ministrave në një vendimi të fundit  ka miratuar rritjen e pensionit për artistin e mirënjohur Mirush Kabashin. Në këtë vendim thuhet se aktori përveç pensionit të përfituar sipas ligjit nr. 7703, datë 11.5.1993, i është shtuar në masën ...

Read More »

Respekt për heroin! Zëmra e madhe e lypsit që kërkonte copën e bukës në kazane, shpëton një jetë natën e Vitit të Ri!

Nga Dr. Ismail Lutolli (marre nga profili i tij ne FB) Atëherë kur të gjithë festonin ndërrimin e motmoteve dhe ku pëlcitjet e lëndëve plasëse ishingjithandej, fare pranë këtyre skenave në një nga shportat apo kontejnerët që mbledhinmbeturinat, u hedhë ...

Read More »

Tronditëse! Kjo nënë nga Fieri duhet të jetë e çmendur: Nxjerr në shitje dy fëmijët e mitur për inat të ish burrit!

Një nënë nga Fieri me inicialet E.R., ka tronditur rrjetin social me postimin e saj. Nëna ka nxjerrë në shitje dy fëmijët e mitur për inat të ish-burrit. Denoncimi është bërë në redaksinë e newsbomb.al nga babai i fëmijëve me ...

Read More »

Erglisa, vajza “egjyptiane” fillon punë në Ministrinë e Shëndetësisë: Babagjyshi” e mbajti fjalën! (Foto)

Eriglisa, një e re nga komunitetit egjyptian tregoi historinë e saj dhe peripecitë me të cilat është ndeshur ajo dhe familja e saj në përballje me varfërinë dhe drejt rrugës së arsimimit. Eriglisa kërkoi po ashtu një shans për të ...

Read More »