Home . Antagonizem

Antagonizem

Në shtëpinë e Benjanim Feratit, të afërmit: Krenarë që besimi e bëri të vdiste mes dallgësh

Nga Mensur Krasniqi Kur takon e njeh nga afër të afërmit e djaloshit 24-vjeçar Bejanim Ferati, e kupton fort mirë pse akti i tij nuk ka qenë thjesht një rastësi. Tashmë po mbushet java nga ikja e tetovarit që u ...

Read More »

“Kanibalizëm! Kjo që po ndodh në Shqipëri është e frikshme”

Gazetari Klodian Tomorri jep alarmin për një kulturë të frikshme kanibalizmi dhe nekrofilie që po zë vend sipas tij në Shqipëri. Marrë shkas nga rasti më i fundit i aksidentit të ish-ministrit të Financave Arben Ahmetaj që u komentua masivisht ...

Read More »

“Të kërkosh Berishën pas 27 vitesh? Ku thërret qameti!”

Duket se zhvillimet e fundit brenda partisë Demokratike kanë bërë që shumë nga përkrahësit të kësaj force politike të kërkojnë kthimin e ish-liderit të kësaj force politike, Sali Berisha. Madje një ndër ta ka qenë edhe vet ish-deputetja Jozefina Topalli, ...

Read More »

A e vodhi vërtet mbreti Zog floririn shqiptar? Dokumentet tregojnë se…

Regjimi komunist u shqua për shumë gjëra të mbrapshta në Shqipëri. Një ndër fushatat më mizore që ky regjim ndërmori ishte fushata e mbledhjes së arit, grabitja e tyre dhe më pas pushkatimi i më të pasurve. Por ajo që ...

Read More »

Misteri i Gazsjellësit 2 mes Shqipërisë e Puljas/ Dritëhijet e marrëveshjes Berluskoni-Berisha

Në mënyrë të papritur, ndoshta për vetë qeverinë Rama, një grup italian biznesi i vendosur prej kohësh në Shqipëri ka prezantuar këto ditë në Romë projektin e një gazsjellësi nga vendi ynë drejt Italisë, që do të përfaësonte një linjë ...

Read More »

Cena Begu i tmerrshëm, duke vrarë shqiptarët që nga Malësia e deri në Tiranë

Cena  beg Kryeziu  ishte dhëndri i Ahmet Zogut dhe një nga njerëzit me brutalë të asaj kohe. Ai ishte një figurë kontraverse në politikën shqiptare të kohës. Cena  beg Kryeziu, ishte zgjedhur komandant në vitin 1925 nga Ahmet Zogu, i cili me ...

Read More »

Analizë/ LSI do të dobësohet!

Analisti Mustafa Nano komenton në një intervistë për gazetën Mapo, të ardhmen e Lëvizjes Socialiste për Integrim. LSI është përfshirë nga zhvillime të rëndësishme pas 25 qershorit, të diktuara padyshim nga periudha para asaj date. Largimi i detyruar i Ilir ...

Read More »

“Stërgjyshi i Edi Ramës printe burrat e Himarës, ja akti heroik që bënë ndaj grekëve në kufi”

Gazetari Dritan Hila, me anë të një statusi të publikuar faqen e tij të ‘Facebook’, ka shkruan lidhur më një fakt historik se si u zmbrapsën grekët nga Himara. Hila, kujton se  pikërisht në grupin e burrave që ndërmorën këtë ...

Read More »

SHËNIM/ Të protestosh… me pagesë!

27 vjet nga rënia e regjimit komunist, kohë kur studentët e Dhjetorit ’90 nisën protestat për liri e demokraci, në Shqipëri protestohet edhe sot. Në këto vite, shqiptarët kanë protestuar për shumëçka, por edhe ata pak njerëz zor se janë ...

Read More »

Dëshmia e përkthyesit të telegrameve të diktatorit: Enver Hoxha është homoseksual

30 vjet më parë, arratisja e një përkthyesi të ATSH-së tronditi sistemin komunist dhe kupolën e lartë të Partisë së Punës. Ajo që bëri bujë nuk ishte arratisja e tij, pasi arratisje ndodhnin thuajse çdo vit e çdo muaj, në ...

Read More »