LAJMI I FUNDIT
Home . Antagonizem

Antagonizem

Dy vajzate portit që u “damkosën” nga marinarët grekë në rrëzë të kofshëve (Histori)

Nga Artur Korrriku  Në Durrës, përpara viteve ’90, dy femra njiheshin me nofkën e çuditshme “vula”. Sa herë që kalonin nëpër rrugët e qytetit, bashkëmoshatarët e tyre, i thonin njëri tjetrit, shiko po kalon vula. Këtë nofkë ata e kishin ...

Read More »

Katër shkrepje të rralla historike, dy prej tyre, të rënda! (Foto)

Këto fotografi të botuara nga DITA kanë fiksuar momente të historisë njerëzore që të godasin. Ndoshta shumëpak prej nesh i kanë hasur ato më parë. Dy prej tyre janë të rënda. Kjo më poshtë është tavolina e Ajshtajnit e fotografuar ...

Read More »

St. Moritz, aty ku pushojnë pasanikë, politikanë dhe ndonjë plaçkitës

Para më shumë se 150 vitesh një hotelist zviceran pati një ide gjeniale: ta bëjmë fshatin e bujqve St. Moritz në fshat ku edhe gjatë dimrit pushon bota. Një histori suksesi, ku dallohet sidomos hoteli «Carlton» – dhe fjala «kulm», ...

Read More »

Çfarë thonë arkivat Angleze për Zogun? Sa flori thuhet se vodhi nga Shqipëria?!

Historiania dhe studiuesja e njohur angleze Miranda Vickers, mbështetur në arkivat britanike, por edhe në ato italiane dhe serbe, jep një tablo befasuese se si u përgatit terreni për pushtimin e Shqipërisë në 1939 nga Italia fashiste e Musolinit. Po ...

Read More »

Sekreti që u mbajt i fshehur për 100 vjet, çfarë ndodhi me të mbyturit e “Titanikut” (Foto)

Titaniku u mbyt rreth 106 vjet më parë, por detajet e kësaj tragjedie detare nuk janë sqaruar plotësisht. Anija u mbyt më 15 prill 1912, rreth 740 kilometra nga vendi më i afërt, dhe anija e parë për ndihmë arriti ...

Read More »

“Skënderbeu shkoi me karrocë në Turqi, nuk u rekrutua si gjithë ushtarët e tjerë, pasi ishte biri i një fisniku”

Autori i librit “Skënderbeu, kryqtari i fundit”, Virgjil Kule tha në emisionin ” Arena” të Dritan Hilës se osmanët bënin konkurse për të marrë fëmijë të ndryshëm nga qytetet që pushtonin, për t’i çuar më pas me studime. Kule: Osmanët ...

Read More »

Pirro i Epirit dhe prejardhja e emrit Shqiptar, një krenari nga lashtësia!

Pirroja ishte ,ndoshta, sundimtari më i shquar i Epirit. Ai, si pasardhës i largët i Akilit, ishte biri i Akidit. Kushëriri i Aleksandrit të Molosisë, që sundoi Molosët e Janinës. Fatkeqësisht Akidi u ngatërrua në grindje politike familjare e krahinore ...

Read More »

Sekretet e Ali Pashës: Të dashurin e nënës e poqi në hell dhe vrau vajzën e tij 2 vjeçe

Dalin detaje të reja në lidhje me jetën e Ali Pashë Tepelenës. Këto të dhëna janë publikuar në librin “Luani i Epirit”, i autorit grek Spiro Mela. Detajet janë drithëruese dhe nxjerrin në pah anën e egër të Pashait. Brenda ...

Read More »

Armenia në vitin 301 pas Krishtit, u bë vendi i parë në botë që miratoi krishterimin?!

Armenia është një vend i vogël në Azinë jug-perëndimore me një popullsi prej vetëm 3 milion banorësh. Por ka një vend të konsiderueshëm në historinë shpirtërore: shumica e historianëve besojnë se në vitin 301 pas Krishtit, u bë vendi i ...

Read More »

Kur Sali Berisha bënte myslimanin e “devotshëm” e falej në xhami! (Foto)

Nje foto e publikuar se fundi ne rrjetet sociale, zbulon një anë tjetër të  sharlatanit Sali Berisha.    Ai është filmuar duke u falur . Natyrisht që si ish konmunist i devotshëm ai nuk ka asnjë lidhje  me fenë dhje faljen ...

Read More »

000-017   000-080   000-089   000-104   000-105   000-106   070-461   100-101   100-105  , 100-105  , 101   101-400   102-400   1V0-601   1Y0-201   1Z0-051   1Z0-060   1Z0-061   1Z0-144   1z0-434   1Z0-803   1Z0-804   1z0-808   200-101   200-120   200-125  , 200-125  , 200-310   200-355   210-060   210-065   210-260   220-801   220-802   220-901   220-902   2V0-620   2V0-621   2V0-621D   300-070   300-075   300-101   300-115   300-135   3002   300-206   300-208   300-209   300-320   350-001   350-018   350-029   350-030   350-050   350-060   350-080   352-001   400-051   400-101   400-201   500-260   640-692   640-911   640-916   642-732   642-999   700-501   70-177   70-178   70-243   70-246   70-270   70-346   70-347   70-410   70-411   70-412   70-413   70-417   70-461   70-462   70-463   70-480   70-483   70-486   70-487   70-488   70-532   70-533   70-534   70-980   74-678   810-403   9A0-385   9L0-012   9L0-066   ADM-201   AWS-SYSOPS   C_TFIN52_66   c2010-652   c2010-657   CAP   CAS-002   CCA-500   CISM   CISSP   CRISC   EX200   EX300   HP0-S42   ICBB   ICGB   ITILFND   JK0-022   JN0-102   JN0-360   LX0-103   LX0-104   M70-101   MB2-704   MB2-707   MB5-705   MB6-703   N10-006   NS0-157   NSE4   OG0-091   OG0-093   PEGACPBA71V1   PMP   PR000041   SSCP   SY0-401   VCP550   CAS-002   CISM   200-125  , PMP   000-089   CCA-500   MB2-704   350-080   JN0-360   810-403   70-177   350-001   350-001   PMP   OG0-093   2V0-621D   CCA-500   210-065   352-001   101   102-400   MB2-707   70-178   JN0-102   640-911   ICGB   350-001