LAJMI I FUNDIT
Home . Antagonizem (page 10)

Antagonizem

Dita e Flamurit dhe tallja me të (Foto)

Termi “ibreti alem” vjen nga turqishtja ibret=turp dhe alem=majë, kulm, pra kulmi i turpit. Kaq si fillim. Maja e flamurit në turqisht quhet “bajrak alem”, nga bajrak=flamur dhe alem=majë. Në anglisht majës së flamurit i thonë “flag pole” ndërsa në ...

Read More »

“Le matin”/ Intervista e Ismail Qemalit me gazetarin francez: Jemi në duart e Fuqive të Mëdha

Gazeta franceze, ‘Le Matin’ ka botuar, të premten e 4 prillit 1913, në faqen n° 3, intervistën e rrallë të Ismail Qemalit, i cili gjendej në kryeqytetin italian, Romë. Lideri shqiptar ka folur për kufijtë e Shqipërisë, ku dhe ka ...

Read More »

Ishte koha kur Forcat Ajrore të Shqipërisë shfarrosnin çdo mjet fluturues që cënonte hapësirën ajrore shqiptare

Njësitë fluturuese të FASH panë aksionin e parë luftarak të tyre në vitin 1957. Pikërisht, më 23 dhjetor të 1957, një avion luftarak amerikan i tipit T-33 shkeli hapësiren ajrore shqiptare. Dy avionë të tipit MiG-15 u ngritën nga baza ...

Read More »

Ja shqiptari që vrau rusin në New York sepse grisi flamurin kuq e zi (Foto)

Një nga këta figura të shquara atdhetare, që “e qëndisi” dhe e nderoi trimërisht flamurin e kuq me shqiponjën e zezë dykrenare është edhe i njohuri i Diasporës, Ahmet Zherka. Trimi Ahmet Zherka e “qëndisi” me shtatë plumba në ballë ...

Read More »

Këto thënie të Rasputinit kriminelit më të famshëm, që mund të na fusin në mendime të thella

“Të gjithë jetojmë vetëm, pavarësisht se sa plot me njerëz mund të jetë një dhomë ku ndodhemi, sërish jemi vetëm, me veten tonë, dhe duhet të jetojmë me veten tonë, tani dhe përgjithmonë”. “Progres? Nuk ekziston progresi. Ka vetëm ndryshim. ...

Read More »

Dashuritë e Rrugës së Durrësit/ Vajza e zv.ministrit u lidh me futbollistin e Tiranës

Qëndrimi te “Flora” dhe frekuentimi i Rrugës së Durrës erdhi pas viteve ‘70, kur situata politike në Shqipëri, sidomos në fillim të 1973­ shit u rëndua. Largimi nga “Broduej” dhe vërshimi në mbrëmje në atë zonë në qendër të Tiranës, ...

Read More »

Rrëfimi i Nexhmije Hoxhës, si jeton gruaja 96-vjeçare e ish-udhëheqësit komunist

Rrëfimi i rrallë i të vesë së Enver Hoxhës për jetën e saj ndërsa kalon pleqërinë në një shtëpi të thjeshtë në periferi të Tiranës. Njihuni me detajet si jeton gruaja e ish-udhëheqësit komunist dhe si i shtyn ditët 96-vjeçarja. ...

Read More »

Mafiozë të vërtetë ose “Të çmendurit e nderit”

Përpara komisarit Boris Giuliano që i vinte prangat në duar, bosi Antonio Marchese u hodh tek klasikët: “Po si guxoni? Unë jam Napoleoni, më jepni ushtritë e mia!” 19-vjeçari Agostino Badalamenti, i vetmi vrasës siçilian i kapur me revolen që ende ...

Read More »

“Le Petit Parisien”: Gratë suliote, heroinat shqiptare me një fund tragjik (Foto)

Gratë Suliote ndoqën burrat në luftë ; ato u sillnin atyre ushqim, municione, dhe, nëse ishte e nevojshme, luftonin me ta. Shkruan: Aurenc Bebja Gazeta franceze, ‘Le Petit Parisien’, ka botuar, me 6 tetor 1885, në faqen n°2, një shkrim ...

Read More »

Kronisti turk në vitin 1375: Dhunime, plaçkitje e rrëmbime në Arbëri (Foto)

Plaçkitje, dhunime e rrëmbime, kështu përshkruhen mësymjet e para turke drejt Arbërisë nga pena e kronistit turk, Saidin. Studiuesi shqiptar nga Italia, Etnor Canaj, ka sjell një pasazh interesant nga kronisti turk që ofron një tablo realiste të fushatave turke ...

Read More »