LAJMI I FUNDIT
Home . Antagonizem (page 2)

Antagonizem

Lexojani Macronit Marin Barletin!

Rreth 550 vjet më parë, Europa po sulmohej. 10 vjet pas vdekjes së Skenderbeut, shqiptarët dhe venedikasit vazhdojnë t’u rezistojnë osmanëve, duke mbrojtur atdheun e tyre dhe duke i dhënë kohë Europës për t’u përgatitur për sulmin e pashmangshëm. Historia ...

Read More »

Sllavizmi me përdhunë, deformimi i historisë (Video)

Sllavizmi me përdhunë, deformimi i historisë, deklaratat ekstremiste kundër shqiptarëve dhe largimi i detyruar… Si po boshatiset një zonë e tërë në Mal të Zi nga historia shqiptare ? Ndiqni të plotë videon e dokumentarit të gazetarit Marin Mema. Një ...

Read More »

Tërmeti i 1967-s, dhe fotot e rralla, të Enver Hoxhës

Ai cilësohet si tërmeti më i fortë dhe më shkatërrues në Shqipëri. Ndodhi 51 vjet më parë, më 30 nëntor 1967 në zonën Librazhd-Dibër. 6.6 ballë sipas shkallës Rihter, shkatërroi 177 fshatra, ku humbën jetën 12 vetë dhe 177 të ...

Read More »

Peter Lucas: Historia e mikut “amerikan” të Enver Hoxhës

Siç ndodh ndonjëherë në jetë, ju kërkoni një gjë dhe gjeni një tjetër. Kështu ndodhi kur, pas botimit të librit tim “Rrumpalla: Kuturisje nëpër Shqipëri”, në vitin 2002, kërkova të bëja një libër për Enver Hoxhën. Herët në mëngjes kisha ...

Read More »

“Kanga e miletit” ose himni i vërtetë shqiptar

Nga Gazmend Shpuza Para katër vjetësh pata shkruar për këtë temë. Megjithatë, ende pak kush e din në se ka ekzistuar një hymn i Lidhjes së Prizrenit, cili është ai, kush janë autorët e tij dhe ca më pak njihet ...

Read More »

Esse për vendlindjen time! Ky vënd gjysëm i shenjtë e gjysëm profan, që kaq pranë kryeqendrës pak kush e njeh! (Foto)

Nga Prof. Lutfi Alia Vali është vendlindja ime, është gëzimi dhe krenaria e origjinës time, është pakti solemn i besës që kam lidhur me atë fole hyjnore, aty ku para 72 vitesh erdha ne jetë dhe që më ligjëroi të ...

Read More »

Video / Kur Monika Kryemadhi plot emocione i thurte lavde Edi Ramës: Fitove, ke rininë me vete

Në vitin 2000, Edi Rama do të garonte për Kryetar Bashkia në Tiranë. Aty do të fillonte edhe ngjitja e tij politike, ndërkohë që sikurse shihni edhe nga kjo video, bie në sy marrëdhënia e tij me Monika Kryemadhin mjaft ...

Read More »

Gjyqi i Deputetëve, zotërinjtë nën kërcënimin e injorancës

Foto që flet shumë. Dëshmia e rrallë që tregon se si u përmbysën klasat shoqërore në Shqipëri, menjëherë pas Luftës, kur pushtetin e morën komunistët dhe gjithë shtresa e intelektualëve, profesionistëve e të shkolluarve në perëndim, u përndoq e u ...

Read More »

Makinat me të cilët udhëtonte Enveri: Ja historia e “Mercedes 600”!

Nga Leonard Veizi Në historinë njerëzore të 100 viteve të fundit, një nga kureshtitë më të mëdha ka të bëjë dhe me markat e makinave me të cilat kanë udhëtuar krerët e shteteve. Sidomos e atyre drejtuesve të lartë, jeta ...

Read More »

Historia turpëruese e sjelljes së Enver Hoxhës me Nënë Terezën, nënën dhe motrën e saj

Enver Hoxha kërkoi që raportimi i bisedës konfidenciale të Ministrit të Jashtëm Francez me ambasadorin shqiptar në Paris Javer Malo të dërgohej menjëherë në zyrën e tij një ditë të vitit 1968. Shefi i diplomacisë shqiptare i kishte bërë edhe ...

Read More »