LAJMI I FUNDIT
Home . Antagonizem (page 20)

Antagonizem

Qyteti i Kuq

Nga Arsa Gashi Qyteti strukej nen te ftohtin e ethshem te nje dimri me horizontin e kuq. Metalurgjiku po e mbyste hapesiren midis qiellit e tokes, duke ja mohuar qytetareve te “semure” numerimin e yjeve. Ne katin e katert te ...

Read More »

Bashkim Fino: Pse dhe si u zumë si rrugaçë me Berishën në ’97-ën

Këto ditë të 20 viteve më parë, ai do jetonte ditët e para si kryeministër, gjë që nuk e kishte çuar kurrë nëpëmend. Mjaft të thuhet se në çastin kur i ka rënë telefoni për t’ia komunikuar këtë gjë, ai ...

Read More »

Një rrëfim për vrasjen e Skënder Nezës dhe intrigat për t’i a faturuar Izet Haxhisë!

(Rrëfimi: Ne nuk dinim asgjë rreth kësaj thashethemnaje të rrezikshme, por të pasnesërmen, daja i viktimës, me të cilin rrija shpesh, më fton për kafe. Ai me buzët që i dridheshin më thotë: “Nuk e dija se do të pinim ...

Read More »

Vizita në Moskë dhe “hijet” e KGB-së… Lidhja e panjohur e “demokratëve” shqiptarë me Kremlinin

9 maj 1995. Në funksionin e tij si President i Republikës, Sali Berisha shfrytëzon “preteksin” e 50-vjetorit të fitores mbi Fashizmin për të vizituar Moskën, duke u shndërruar në të dytin udhëheqës shqiptar që shkon në Kremlin, pas Enver Hoxhës. ...

Read More »

Kastriot Islami- Sali Berishës: Je bërë si c(k)*ri i parlametit…

Nano ik!”, ka qënë parulla e demokratëve 13 vite më parë, në vitin 2004. Ishte koha kur PD drejtohej nga Sali Berisha, ndërsa në krye të mazhorancës ishte Fatos Nano. Në janar të vitit 2004, një ngjarje e rëndë ndodhi ...

Read More »

“Sali Berisha, Azem Hajdari, marrëdhëniet mes tyre dhe roli i mbesës së Saliut në vrasjen e Azemit”

Ish-kryeministri Sali Berisha i përmendi emrin gjatë një interviste ku e etiketon si ekzekutor të Azem Hajdarit. Bëhet fjalë për ish-bodiguardin e Berishës, Izet Haxhia, njeriu më i afërt i ish-kryeministrit për vite më radhë, por sot i kthyer në ...

Read More »

A ishin Osmanët pushtues apo bashkësundimtarë me shqiptarët?

Të sunduar apo bashkësundimtarë? Në konceptin nacionalist shqiptar marrëdhëniet shqiptaro-osmane deri në periudhën e Tanzimatit kanë qenë të mira, shqiptarët dhe osmanët kanë qenë aleatë me njëri-tjetrin etj. Ky vlerësim bazohen në dy dimensione: së pari, në dimensionin etnik, në ...

Read More »

Intervista e rrallë e Ramës kur s’merrej me politikë: Lejoj kompromise të cilat më bëjnë të ndihem keq, pse përcaktoj kufijtë e lirisë sime.

Nga Rudina Xhunga Këtë intervistë Edi Rama e ka dhënë në vitin 1994, për gazetaren Rudina Xhunga. 23 vjet më parë, kur ende nuk ishte në politikë, as nuk dukej se donte të ishte, por qe një ndër personat publikë më interesantë ...

Read More »

25 vjet nga 22 marsi 1992/ Kujtimet e gazetarit të RTSH: Ardhja e barbarëve

Nga Timo Luto Një muaj pas ardhjes së PD-së në pushtet, me ligjin 24/1, dhjetëra mijëra njerëz humbën punën ku kishin punuar për shumë vite. Me mijëra familje ranë në mjerim… Ky akt do të pasohej nga sa e sa ...

Read More »

22 mars ’92: PD-së iu dorëzua pushteti nga Alia

Një nga themeluesit e Partisë Demokratike Shenasi Rama ka kujtuar 22 marsin e 1992 si një ngjarje ku pushteti iu dorezua PD nga paria e vjetër e regjimit. Në emisionin ”45 minuta” të gazetarit Denis Minga Shenasi Rama theksoi se ...

Read More »