LAJMI I FUNDIT
Home . Antagonizem (page 3)

Antagonizem

Kohë kur shqiptarët jepnin të holla për Arsimin dhe jo për diploma false

E djeshmja e shqiptarëve jo për gjithçka ka qenë e vuajtur, derisa ka ekzistuar një moral shoqëror. Materialet që publikojmë më poshtë, tregojnë se si me contribute të shumtë vullnetare, padyshim atdhedashëse, u bë e mundur që të themelohej një ...

Read More »

Hoxha letër Nako Spiru: E pushkatuan Ramizen se s’ish sjellë mirë djallja! Po të kuptohet keq çështja e dashuris së lirë ahere kalojmë fare lehtë në ku*vëri!

Nëse kjo letër e gjatë 3 faqe me shkrim të ngjeshur, do të niste me këtë mandatë: “Ramizenë e kanë pushkatuar, pas një gjyqi për lidhjen dashurore me Zaho Kokën”, mund të thuhej se është një letër normale. Të paktën ...

Read More »

Presidenti në panik nga shkarkimi! Lobime dhe takime të dyshimta në Komisionin e Venecias

Presidentit Ilir Meta duket se i ka hyrë frika në palcë nga nisma e mazhorancës për të shkarkuar nga detyra. Teksa të gjithë i kanë sytë tek raporti i Komisionit të Venecias, Presidenti Meta ka bërë një lëvizje befasuese duke ...

Read More »

1938… E vërteta e filmit “Koncert ne vitin 1936”! Ftesa e Koncertit që u mirëprit

Nga Dr. Hasan Bello, historian. Ftesa te koncertit te sopronove Tefta Tashko Koco dhe Lola Aleksit ne vitin 1938. Ne kundershtim me propaganden e filmit “Koncert ne vitin 1936” ku anatemohet regjimi zogist keto kengetare u priten me dashuri dhe ...

Read More »

Revolta e Vito Kapos gjyshes së Bushatit, kundër Ramizit tek Enveri

Vito Kapo e zhgënjyer nga sjellja e Ramizit në Paris kur i shoqi ndërroi jetë….Dyshimet e saj mbi vdekjen dhe biseda me Enver Hoxhën. Ramizi nuk ishte shok e mik i ngushtë as me byroistët. Kishte vetëm një epror, Enverin. ...

Read More »

“Çamëria është e do mbetet plagë e hapur në trupin e shqiptarisë”

“Çamëria është ‘det’ i thellë 75 vite, i mbushur me lotët për mbi 2.900 çamët të ma sakruar. Çamëria është edhe emri i mallit për vendlindjen, i qindra mijë çamëve të dëbuar nga vatrat familjare, e që edhe sot nuk ...

Read More »

Historia e Arbanas-ve, në Kroaci

Bazuar në librin “Povijest Arbanasa kod Zadra” (Historia e shqiptarëve pranë Zadarit) e Dom Mijo Čurković (1922) Që nga koha kur Perandoria osmane pushtoi Shqipërinë, ka pasur shumë momente kur shqiptarët u rebeluan ndaj pushtuesve turq. Për të qetësuar shqiptarët ...

Read More »

Rrëfimi i historianes angleze: Enver Hoxha do vritej në nëntor 1944. Ja kush e shpëtoi!

Fundi i luftës antifashiste nacionalçlirimtare në Shqipëri është shoqëruar me një betejë të fortë politike në prapaskenë për pushtetin e pas luftës, midis partizanëve komunistë në njërin krah, dhe midis ballistëve dhe zogistëve në krahun tjetër. Por edhe aleatët dhe ...

Read More »

Shkëlqimi dhe rënia e Flotës Tregtare! Ku përfunduan transoqeanikët shqiptarë! Tani kemi skafe për…

Të dilje jashtë shtetit me një anije tregtare, për një shqiptar në breg të detit ishte ëndërr, padyshim. Por kjo nuk vlente vetëm për njerëzit e izoluar brenda klonit që kërkonin të dinin më shumë për pjesën tjetër të botës. ...

Read More »

Në mbretërinë e djeshme të sheqerit, që sot athëton nën gërmadha.

Në mbretërinë e djeshme të sheqerit, që sot athëton nën gërmadha. Maliqi, qyteti qe per 40 vjet me radhe embelsoi Shqiperine….. Një gjigand i gjunjëzuar. Kështu mund të vlerësohet sot ish Kombinati “8 Nëntori” në Maliq, që dikur zhurmonte nga ...

Read More »