LAJMI I FUNDIT
Home . Antagonizem (page 30)

Antagonizem

Kush është “Hutini”, sot një nga njerëzit më të fuqishëm në vend?

Gazeta Dita  me një shkrim se pse duhet të happen dosjet e Sigurimit të Shtetit, ajo përmend edhe një sigurims me pseudonimin “Hutini”, që sot është një njeri i fuqishëm në vend. “Njëra nga dosjet që duhet hapur, për shembull, ...

Read More »

Në prag të hapjes! Ja lista e parë, por a do gjenden dosjet e këtyre bashkëpuntorëve?!

Dosjet po hapen, megjithëse historia e tyre ka vite që qarkullon dhe debatohet nga politikan dhe parti të ndryshme. Shumë politikan, ose ish politikan, kanë gjetur menyrat për t’i zhdukur faktet dhe provat që i implikonin, por për dosjet as ...

Read More »

Nexhmije Hoxha nuk ishte fashiste, ja e vërteta e dokumentit

Artan Lame ka reaguar pas publikimit të një dokumenti nga historiani Kastriot Dervishi, që sipas tij tregonte për përfshirjen e Nexhmije Hoxhës, në rininë e saj, në Partinë Fashiste. Lame shprehet se dokumentin e gjykon origjinal, por pikërisht aty tregohet ...

Read More »

“Kryqëzimi i Krishtit nuk ka ndodhur kurrë, imazhi i tij është shpikje”

Një libër që flet rreth ekzekutimit të Jezu Krishtit ka për qëllim të largojë mitet që sillen rreth pikës kryesore të besimit krishterë, duke pretenduar se biri i Perëndisë nuk ishte kryqëzuar. “Crucifixion’s a Doddle” ishte shkruar nga Julian Doyle, ...

Read More »

Rruga e Durrësit dhe dy motrat polake që tërbuan gjithë djemtë e rrugës! (Foto)

Viteve të diktaturës, ajo ishte një nga rrugët më të famshme të Tiranës. Një famë që vazhdon ta mbajë edhe sot, por atëherë ishte e famshme jo vetëm sepse buzë saj ngriheshin përfaqësi diplomatike, por të famshme e bënin dhe ...

Read More »

“Natyrë e qetë” në Kuçovë mes MIG-ëve… dhe një video e rrallë

Që prej fillimit të viteve 2000 baza ajrore e Kuçovës, e njohur ndryshe si “Aerodromi i Qytetit Stalin” nuk funksionon më si e tillë. Uturima e reaktivëve “MIG” nuk dëgjohet më, edhe pse një pjesë e mirë e tyre janë ...

Read More »

Përgjimi i Sigurimit: Çfarë thanë Ngjela, Lubonja, Ziçishti e Fiqerete Shehu për vdekjen e Enverit

Dokumente të shumta të Sigurimit të Shtetit pasqyrojnë mënyrën se si u prit vdekja e diktatorit në burgjet komuniste, por edhe jashtë tyre, atje ku ishin ata që quheshin “armiq të popullit”. Sigurimi i Shtetit ka përgjuar në çdo kënd ...

Read More »

Mongolët, mjeshtërit e mashtrimit

Mongolët, duke luftuar nën udhëheqjen e  Genghis Khanin dhe pasardhësit e tij përdornin gjerësisht marifete, që të krijonin idenë se ata ishin një ushtri shimë e madhe, ndërkohë që e vërteta ishte ndryshe. Në vitin 1204, natën përpara betejës së ...

Read More »

Kush i përdori sot ish të përndjekurit (burgosurit)?

Nga Gertjan Gjyshja  Në përurimin e “Bunk’Art 2” ku ishin të pranishëm mes të tjerësh kryeministri Rama, ministri Tahiri dhe personalitete të tjerë, u vu re edhe një dron me pankartën në të cilën shkruhej: “Edi Kristaq Rama kërko falje ...

Read More »

Ish-drejtori i Albtrans: Pse Enveri lejoi kontrabandën e cigareve nga Shqipëria

Shqipëria ishte zhytur në borxhe dhe metoda e “kleringut” që përdorej asokohe mes vendeve socialiste nuk mjaftonte për të nxjerrë një vend nga kriza. Shqipëria nuk prodhonte asgjë për të shkëmbyer. Do të ishte vetë Enver Hoxha, që, në kundërshtim me ...

Read More »