LAJMI I FUNDIT
Home . Antagonizem (page 4)

Antagonizem

Fjalimi i fundit i ndritshëm i Hirësisë së tij: Mirë a keq, ne e bëmë Shtetin e pavarur të Shqipërisë

Fjala e plotë e Fan S. Nolit Fort i përndershëm Imam, fort i përndershëm Baba, të përndershëm priftërinj, Zonja dhe Zotërinj, Doktori qëparzi përmendi fyellin e Faikut, ndjesë pastë (është fjala për Faik Konicën-shënimi ynë), edhe fyelli i Faikut më ...

Read More »

Pilotët shqiptare që prehen në varrezat e të huajve në varre të heshtur 20-vjeçarësh që s’pritën kurrë një vizitor

Nga lufta në luftë. Nga pushkët partizane, tek avionët luftarakë dhe artileritë kundërajore. Janë 6 pilotët shqiptarë të aviacionit ushtarak, të cilët humbën jetën në Bashkimin Sovjetik, jugosllavi e Kore e Jugut dhe trupat nuk iu kthyen kurrë në atdhe. ...

Read More »

10 kujtime nga fëmijëria që s’harrohen kurrë

Ja një listë e thjeshtë kujtimesh që mund të krijoni për fëmijën tuaj. Të gjithë ne mbajmë në zemrën tonë kujtime të bukura dhe emocionuese nga fëmijëria jonë. Por si t’ia bëjmë që edhe në kujtesën e fëmijëve tanë të ...

Read More »

Kujtimet e mjekut të Hoxhës në një libër: Enveri gjysmën e jetës nuk ka fjetur me Nexhmijen por me Guxin!

Për herë të parë kujtimet e mjekut personal të Enver Hoxhës vijnë në një libër. Raportet personale dhe një histori tjetër e Bllokut ndryshe, parë përmes raporteve njerëzore të njerëzve që jetonin aty, por dhe një gjykim i kohës përmes ...

Read More »

Si i shpëtoi qindra hebrenjtë e Beratit komandanti i Ballit Kombëtar, zbulohet letra e rrallë

Studiuesi i arkivës Erald Kapri ka publikuar për herë të parë një letër nga lufta, e cila hedh dritë mbi shpëtimin e mbi 2 mijë hebrenjve në Shqipëri. Në këtë letër mësohet se si arriti të shpëtonte qindra hebrenjtë të ...

Read More »

E padëgjuar/ Enver Hoxha u përpoq të ndikonte në zgjedhjet italiane të vitit 1948

Zgjedhjet politike të vitit 1948 kanë qenë një nga më kyçet në historinë politike të Italisë. Pas Luftës së Dytë Botërore, Europa Lindore, ishte vendosur nën sferën sovietike me garnizone të fuqishme të Ushtrisë së Kuqe, në shumicën e vendeve. ...

Read More »

Historia e pabesueshme e agjentëve britanikë që jetuan në Dukat

 Nga Erald Kapri  Në Shqipëri jetoi dhe punoi për një vit në Dukat të Vlorës Antoni Kuell (Anthony Quayle). Pas luftës, ai do të kthehej në një nga aktorët më të njohur të Hollivudit dhe shqiptarët e njohin kryesisht për ...

Read More »

Fotografia që sot na turpëron kundrejt të parëve tanë! 1921…Parlamenti i parë i burrave të këtij vendi!

Kur e kundron këtë foto, realizuar 95 vjet më parë, ndjesia e parë që të vjen është, të ulësh kokën i turpëruar përkundjejt të parëve. Kjo elitë e shkëlqyer e parlametarizmit shqiptar është zëvendësuar sot me një tufë horash, kriminelësh, ...

Read More »

Abacia e zhdukur e Shën Mërisë në Martanesh dhe lidhja me familjen e Kastriotëve (Foto)

Nga Prof. Dr. Valter Shtylla Arkipeshkvi i Durrësit, Pal Engjëlli, që ka jetuar në vitet 1408-1468 ka qenë një nga bashkëpunëtorët më të afërt të Gjergj Kastriot Skënderbeut. Ai njihet si diplomat dhe këshilltar i Skënderbeut për politikën e jashtme. ...

Read More »

Ky ishte prifti ortodoks, patrioti që luftoi kundër Greqisë për kufirin shqiptar që i prenë kokën si trofe

Prifti i mirë atë Stath Melani duket sikur kishte zgjedhur vetë të vdiste pak orë përpara përvjetorit të 1917-të të lindjes së Jezu Krishtit. Të hënën e 24 dhjetorit 1917, teksa udhëtonte hipur në një mushkë nga qyteti i Përmetit ...

Read More »