LAJMI I FUNDIT
Home . Antagonizem (page 5)

Antagonizem

Motra tregon historinë: Vëllai i pari që çau kufirin, si ma vranë barbarisht në ’90 (Pamje të rënda)

Sot mbushen plot 28 vite nga vdekja makabre e Ilir Zarit, të riut që u ekzekutua në kufi në vitin 1990. Mes dhimbjes motra e tij, Jeni Zari kujton vëllain e saj, ndërsa tregon se çfarë kishte ndodhur në atë ...

Read More »

Shkrimtari i shquar argjentinas: Nëna ime gjithmon fliste shqip.

Nga Luan Rama Ernesto Sabato, shkrimtari i shquar argjentinas dhe ndër më të mëdhenjtë e kontinentit latino-amerikan ka shumë vite që ka vdekur. Një shkrimtar që jetoi gjatë, shumë gjatë dhe që pothuaj një dhjetëvjeçar ai u shkëput nga letërsia, ...

Read More »

Papa Llambro Ballamaçi, një prej figurave kryesore nga ku merrte vrull patriotizmi korçarë (Foto)

Të veshur me jakën priftërore, Llambro, vëllai i tij Sotiri, si dhe Anastas Ballamaçi, nga të parët piktorë ikonografë në vendin tonë, e kthyen në një folezë kombëtare, ku filloi të mësohej e të ligjërohej shqipja, përmes botimeve të shoqërisë ...

Read More »

Fishta në Konferencë ndërkombtare për shkrimtarin serb: O do të gjejë ky bishtin e shqiptarëve, o të dalë jashtë

Nuk po bëj aspak shaka, – u përgjigj Fishta, – sepse sërbi, o do të gjejë bishtin shqiptarëve për të cilin ka shkruajtur, o të dalë përjashta i turpëruar. Shkruan: Agim Vuniqi – Gjergj Fishta dhe shkrimtari serb Poeti dhe ...

Read More »

Berisha në Beograd më 1986 çoi mesazh për UDB: Ish ambasador që e lëvizte me makinë Kujtim Hysenaj vdes i helmuar?!

Karriera politike e Sali Berishës është shoqëruar gjithnjë me viktima. Që në kohën kur ishte një sekretar partie dhe mjek blloku ai internoi dy mjekë rivalë, denoncoi dhe doli dëshmitar për Hysen Shoshorin dhe mbi të gjitha vdekja misterioze e Hysni ...

Read More »

Dy vajzate portit që u “damkosën” nga marinarët grekë në rrëzë të kofshëve (Histori)

Nga Artur Korrriku  Në Durrës, përpara viteve ’90, dy femra njiheshin me nofkën e çuditshme “vula”. Sa herë që kalonin nëpër rrugët e qytetit, bashkëmoshatarët e tyre, i thonin njëri tjetrit, shiko po kalon vula. Këtë nofkë ata e kishin ...

Read More »

Katër shkrepje të rralla historike, dy prej tyre, të rënda! (Foto)

Këto fotografi të botuara nga DITA kanë fiksuar momente të historisë njerëzore që të godasin. Ndoshta shumëpak prej nesh i kanë hasur ato më parë. Dy prej tyre janë të rënda. Kjo më poshtë është tavolina e Ajshtajnit e fotografuar ...

Read More »

St. Moritz, aty ku pushojnë pasanikë, politikanë dhe ndonjë plaçkitës

Para më shumë se 150 vitesh një hotelist zviceran pati një ide gjeniale: ta bëjmë fshatin e bujqve St. Moritz në fshat ku edhe gjatë dimrit pushon bota. Një histori suksesi, ku dallohet sidomos hoteli «Carlton» – dhe fjala «kulm», ...

Read More »

Çfarë thonë arkivat Angleze për Zogun? Sa flori thuhet se vodhi nga Shqipëria?!

Historiania dhe studiuesja e njohur angleze Miranda Vickers, mbështetur në arkivat britanike, por edhe në ato italiane dhe serbe, jep një tablo befasuese se si u përgatit terreni për pushtimin e Shqipërisë në 1939 nga Italia fashiste e Musolinit. Po ...

Read More »

Sekreti që u mbajt i fshehur për 100 vjet, çfarë ndodhi me të mbyturit e “Titanikut” (Foto)

Titaniku u mbyt rreth 106 vjet më parë, por detajet e kësaj tragjedie detare nuk janë sqaruar plotësisht. Anija u mbyt më 15 prill 1912, rreth 740 kilometra nga vendi më i afërt, dhe anija e parë për ndihmë arriti ...

Read More »