LAJMI I FUNDIT
Home . Biosfere

Biosfere

Njihuni me ‘drogën’ tuaj të re: Çokollatë e ngrohtë me qumësht dhe me verë të kuqe (Foto)

hotcocoa-msn-650x358

Pasi t’i shtoni këtë përbërës çokollatës së shkrirë, nuk do të ketë më kthim pas! Me ardhjen e ditëve të zymta, njerëzit shpesh i mbërthen një lloj melankolie falë shiut e të ftohtit dhe mënyra më e mirë për ta ...

Read More »

10 gjëra që nuk i dini për konsumin e frutave të detit

enoplometopus_antillensis01

Të gjithë e dimë se peshku dhe ushqimi i detit në përgjithësi, janë të mira për shëndetin dhe se duhet të konsumohen shpesh. Peshku është një nga ushqimet bazë për një dietë të ekuilibruar dhe që shumë prej nesh e ...

Read More »

Zbulimi shkencor: Mos i lini kurrë domatet në frigorifer, ja përse

domate

“Mos i lini kurrë domatet në frigorifer”, ky është rezultati më i fundit i botuar në revistën prestigjioze të Akademisë Kombëtare të Shkencave në SHBA. Sipas këtij zbulimi i fohti i frigoriferit zbeh vlerat dhe shijet e domates. Studiuesit këshillojnë ...

Read More »

Mos blini më asnjë ilaç në farmaci Ja receta fantastike!

37fc48860c0e56144719b04a266a6df7_xl

Kjo recetë që po ju rekomandojmë sot do t’ju ndihmojë të shmangni të gjithë llojet e ilaçeve, pasi është jashtëzakonisht shumë e fuqishme. Forcon sistemin tuaj imunitar dhe ju ndihmon të luftoni gripërat e zakonshëm. Mënyra e përgatitjes është shumë ...

Read More »

Lamtumirë “plakje”! Ja lëngu që ju eleminon rrudhat dhe ju ngadalëson plakjen e lëkurës

femer-62-696x463

Kjo do të jetë receta më e dashur për të gjithë ata që duan të mbeten të rinj e të bukur përgjithmonë. E dini kush mund ta bëjë këtë mrekulli? Çaji i kanellës. Në një gotë me ujë të valuar ...

Read More »

Si të përgatisni uthullën e mollës në shtëpi

20161005161611918

Si në rastin e lëngut të mollës, edhe uthulla prej saj, duhet të jetë organike, e pafiltruar dhe jo e pasterizuar. Për fat të mirë, kjo arrihet shumë lehtë dhe pa kosto të mëdha. Natyralisht, përgatitja e uthullës së mollës ...

Read More »

Pse duhet të pini më shumë çaj

cAJ

Në vende të ndryshme të botës, çaji është pija më e zakonshme pas ujit , sipas hulumtimeve të specialistëve të shëndetit. Çaji dhe mbijetesa – Sipas specialistëve të shëndetit, çaji luan rol të rëndësishëm në shëndetin e njeriut e në ...

Read More »

Vuani nga reumatizma? Ja receta natyrore që ju vjen në ndihmë

reumatizma

Numri i të prekurve nga reumatizma qoftë në vendin tonë apo në botë është i madh. Nisin me shqetësime të lehta e përfundojnë në dhimbje të qëndrueshme, të cilat vështirë se mund të largohen. Sot, po përhapen gjithnjë e më ...

Read More »

Riti i (pa)pastërtisë!

Plehra

Nga Isidor Koti Meqenëse po flitet shumë kohët e fundit për mbetjet dhe riciklimin e tyre, e prej kohësh trajtohet në vazhdimësi çështja e pastrimit dhe mbrojtjes së mjedisit, personalisht kam vendosur ta nis trajtimin e këtij problemi nga porta ...

Read More »

Mrekullitë shëndetësore që vinë nga limoni i ngrirë (Video)

limon

Mund të mos e kemi ditur por limoni duhet të ngrijë para se të konsumohet në mënyrë që përfitimet shëndetësore të jenë më të mëdha. Pjesa më e shëndetshme tek limoni është lëvorja dhe sigurisht shumicen e kohës kemi konsumuar ...

Read More »