LAJMI I FUNDIT
Home . Biosfere (page 2)

Biosfere

Quhet “Gjethja e Zotit”, sepse shëron…

Ka bimë që konsiderohen si mrekulli të natyrës, pasi japin efekte mbresëlënëse në organizëm. Pa dyshim, natyra ka çdo përgjigje që i nevojitet shëndetit tonë, për këtë arsye është e rëndësishme të njohim çdo bimë. Ky artikull i kushton një ...

Read More »

Hani shpejt bukë?! Duhet të ndaloni menjëherë sepse…

Konsumoni në mënyrë të shpejt ushqimin? Epo duhet ta ndaloni pasi sipas një studimi të fundit kjo mënyrë e të ushqyerit rrit riskun për sëmundje të zemrës, diabetit dhe obezitetit. Shpejtësia e lartë në ngrënie ndërlidhet me shtimin në peshë ...

Read More »

Njihuni me lulet që shërojnë pagjumësinë dhe gripin

Shkencëtarët nga NASA së fundmi kanë zbuluar se mbajtja e disa luleve të caktuara në shtëpi mund t’ju parandalojë të sëmureni dhe t’ju ndihmojë të flini më lehtë. Mënyra se si arrihet deri te kjo, është se bimët funksionojnë asisoj që ...

Read More »

Ilaçi popullor rus me Aloe Vera që trajton 12 sëmundje

Kurat natyrale janë shumë efektive për shumë probleme shëndetësore dhe sëmundje të ndryshme. Ata japin rezultate të mahnitshme në shëndet dhe mbi të gjitha nuk kanë asnjë efekt anësor. Ilaçi popullor rus me të cili do t’ju njohim mund të ...

Read More »

Ushqimet që pastrojnë lëkurën tuaj

Një nga gjërat pas së cilave jemi të fiksuar të gjithë e sidomos vajzat është lëkura jonë. Pastërtia apo lëkura e butë lidhet shumë me ushqimet që konsumoni gjatë ditës. Në vijim ju sugjerojmë ushqimet që duhet të konsumoni në vaktet tuaja ...

Read More »

Femrat nuk kanë nevojë për eksitues me këtë receta indiane

Kjo pije ndihmon edhe meshkujt, sepse përmirëson cilësinë e spermës dhe shtohen shanset që femra të ngelet shtatzënë. Kjo recetë për përgatitjen e pijes sekrete është bartur nga gjenerata në gjeneratë në Indi dhe në disa shtete të Azisë, ndërkaq ...

Read More »

Arsyeja përse duhet t’i lani frutat dhe perimet me uthull molle, ja rreziku që vjen nga pesticidet dhe bakteret

Thujase të gjitha frutat dhe perimet, nga mollët, pjeshkat e deri tek selinoja, spinaqi e brokoli janë të spërkatura me pesticide. Ndonëse në doza të vogla, këto enzima që mbajnë larg insektet nga fruta perimet mund të shkaktojnë jo pak ...

Read More »

“New York Times” sjell specialitetet shqiptare nga furra e picave në Bronx

Furra është fringo e re dhe është importuar nga Italia, ndërsa muret e saj janë mbuluar me fotografi bardhë e zi nga Shqipëria e shekullit të 19-të, e më interesantja prej tyre tregon një burrë me mustaqe e me një ...

Read More »

Ja pse nuk duhet të konsumojmë kurrë banane në mëngjes

Një banane dhe një gotë qumështë të paktën!” – a nuk është kjo formula klasike e mamave, sa herë që fëmijët nuk i kanë marrëdhëniet e mira me mëngjesin apo thjesht nxitojnë për në shkollë? Me siguri, bashkangjitur kësaj është ...

Read More »

Ushqimet që parandalojnë humbjen e kujtesës dhe plakjen e qelizave të trurit

Një regjim i shëndetshëm ushqimor shoqërohet me jo pak përfitime shëndetësore! Gjithçka që ju hani reflektohet në pamjen e sjelljen tuaj! Nëse ndiheni të lodhur, të mërzitur , të stresuar?! Fajin mund ta ketë dieta juaj e varfër ne magnez! ...

Read More »