LAJMI I FUNDIT
Home . Biosfere (page 20)

Biosfere

Gështenja në vjeshtë sekret i shëndetit

Ka shumë arsye që ta hamë gështenjën, përkujtojnë nutricionistët. Frutat aromatike me mbështjellës të fortë me ngjyrë kafe të errët janë burim i shkëlqyeshëm i mineraleve, vitaminave dhe fibrave, dhe përveç kësaj kanë me pak kalori dhe yndyra sesa frutat ...

Read More »

Më në fund gjendet sekreti për mosplakjen e lëkurës

Në ç’moshë fillojnë të duken shenjat e para të plakjes? Një studim i ri i tregon të gjitha, përfshirë edhe sekretin e atyre njerëzve që nuk e tregojnë moshën. Plakja është një proces i paevitueshëm. Por kur është tamam koha ...

Read More »

Ushqimet që shkaktojnë dhimbje koke

Rrushi është një ndër frutat i cili përmban vitaminë C dhe fibra, gjithashtu ai përmban sasi të konsiderueshme të substancës së quajtur tiraminë, një lloj aminoacidi natyral që formohet nga tretja e proteinave në ushqim. Tiramina ndikon në rritjen e ...

Read More »

Uji i makaronave, i shkëlqyer për lëkurën

Uji që del pas zierjes se makarona nuk duhet të hidhet kurrsesi. Ai është i pasur me amidon dhe për pasoje gjen përdorime praktike në përditshmërinë tonë. Uji që ka dale nga zierja e makaronave është shumë i pasur me ...

Read More »

Çaji i zi e lufton këtë sëmundje

Çaji i zi ka një rol të rëndësishëm kundër osteoporozës, sëmundje kjo ku kockat bëhen të dobëta e të brishta. Studimi tregon se kimikatet e shëndetshme që gjenden në bimën e çajit të zi, të njohura si “flavonoids”, mund të ...

Read More »

Qeni në shtëpi, ul rrezikun e astmës dhe alergjive

Gjithmonë e më shumë ekspertët po këmbëngulin në hipotezën se “higjena e lartë”, rrit predispozitën për gjendje alergjike. Të mbash në qen në shtëpi, mund të ulë rrezikun e astmës deri 15% tek fëmijët tuaj, tregon një studim i fundit ...

Read More »

Aroma e gazrave ndihmon për të luftuar kancerin dhe disa sëmundje

Aroma e gazrave mund të ketë përfitime shëndetësore, që nuk i keni imagjinuar kurrë. Ajo largon kancerin, ishemitë, sulmet në zemër, demencian, etj. Gjatë gazrave, ne lëshojmë sulfur hidrogjeni, që prodhohet nga bakteret e trupit tonë. Në sasi të mëdha, ...

Read More »

Brokoli lufton kanceri oral

Studimet e mëparshme kanë treguar se perimet e tilla si brokoli dhe lakra, mund të zbutë efektet e karcinogjeneve mjedisore. Për studimin e ri u përdorën minj me kancer oral, të cilëve iu dha ekstrakt brokoli për disa muaj dhe ...

Read More »

Xhenxhefilë dhe mjaltë për të luftuar tumoret

Një grua amerikane, e cila pretendon se kishte vuajtur nga kanceri, ka publikuar recetën e një ilaçi popullor për të cilin thotë se e ka ndihmuar të kurohet. Receta përbëhet nga xhenxhefili dhe mjalti, e cila ka arritur që pa ...

Read More »

Si ti hiqni qimet në zonat intime!

Shumë njerëz i heqin qimet në zonat intime për shumë arsye të ndryshme. Ndonjëherë është seksuale, ndonjëherë është praktike. Ka përfitime të tilla si erë më pak dhe një vështrim më të mirë nën njëkostum banje. Disa thjesht i pëlqen ...

Read More »