LAJMI I FUNDIT
Home . Biosfere (page 4)

Biosfere

Habit shkenca: Dhëmbët do të shërohen vetëm me këtë preparat

Shkencëtarët pohojnë se dhëmbët, me ndihmën e ilaçit Tideglusib, do të jenë në gjendje që të “rregullojnë” veten në mënyrë që do të eliminohet nevoja për mbushje, shkruan BBC. Ekipi hulumtues nga Kings College në Londër tregon se ai ilaç, ...

Read More »

Hani fruta pa qëruar, ja efektet “magjike”

Kthejeni thikën prapa në dollap. Konsumimi i frutave dhe perimeve me lëvore mund të shtojë sasinë e vitaminave, të na mbrojë nga kanceri dhe të na shtojë nivelin e energjisë. Ja disa nga to që nuk duhet qëruar. Si duhet ...

Read More »

Hiqni qafe thinjat përgjithmonë

Nëse flokët kanë nisur të ju thinjen por nuk dëshironi t’i ngjyrosni, atëherë po ju paraqesim zgjidhjen e duhur për të hequr qafe thinjat. Krejt çka ju duhet të bëni është që të përgatisni një recetë për të trajtuar një ...

Read More »

Ishte pa flokë derisa e përziu bananen me birrë

Rënia e flokëve është ndër problemet më të zakonshme që i prekë meshkujt dhe gratë e të gjitha moshave. Ajo ndodh papritmas, pa ndonjë arsye të veçantë, por sjell efekte të këqija në vetëbesimin e një personi. Çdo njeri që ...

Read More »

9 këshilla të arta për një fytyrë të BUKUR…

Fytyrë e përkryer: zbato këshillat tona, që mund të realizohen në kushtet e shtëpisë, për të qenë e bukur natyralisht! Kremin për fytyrë vendoseni të paktën 15 minuta pas larjes së fytyrës, sepse shtresa e kremit në fytyrë të lagur ...

Read More »

Ky është fruti magjik që lufton pagjumësinë

Nëse po keni probleme për të fjetur, është koha që të hiqni dorë nga barërat e gjumit dhe të provoni lëng vishnje. Pija e këtij fryti është e njohur për përbërjen e lartë të sheqerit, por hulumtuesit kanë zbuluar se ...

Read More »

Dieta e “katundarit” që lufton diabetin

Konsumoni vaji ulliri, peshk dhe fibra në vend të produkteve si gjalpi, mishi i kuq dhe vaji i palmës për të luftuar diabetin. Pra edhe kundër kësaj sëmundje fiton dieta e “fshatarit” ose ndryshe dieta Mesdhetare, sipas një studimi të ...

Read More »

Mjekët në shok: Zbulohet kura për arteriet e bllokuara, gurët në veshka, kolesterolin e lartë…

Qëllimi kryesor i këtij eliksiri gjerman është trajtimi dhe parandalimi i bllokimit të arterieve. Por përveç kësaj kjo kurë trajton edhe kolesterolin e lartë, infeksionet dhe ftohjen, pastron mëlçinë dhe rrit sistemin imunitar. Kjo kurë natyrale ka vetëm nga 4 ...

Read More »

Si ta parandalojmë rënien e flokut?

Mjekësia ka përparuar jashtëzakonisht shumë kohëve të fundit, por pavarësisht kësaj, nuk ka ilaçe efikase dhe të lira kundër rënies së flokëve. Edhe pse një tabletë nuk mund t’i zgjidhë problemet me rënien e flokëve, ka shumë metoda për lehtësimin ...

Read More »

Kura e vetme kundër diabetit, përzierja me 2 perime që frenojnë sheqerin

Diabeti është një sëmundje e cila shfaqet kur niveli i glukozës në gjak është shumë i lartë dhe trupi nuk mund ta përdorë atë si duhet, kur pankreasi nuk prodhon insulinë të mjaftueshme ose kur insulina e prodhuar nuk kryen ...

Read More »