LAJMI I FUNDIT
Home . Aktualitet . Blog

Blog

Kopilat e Gazit

Nga: Edison Ypi Brenda galerisë së pafundme të surretërve diktatorialë, surretërit që binin më tepër në sy ishin, Surrati i spiunit, apo kryesurrati, ishte si një gropë balte Myzeqeje. Surrati i Sekretarit, ishte si në filmat e horrorit kur dikush e çan atë ...

Read More »

Hemoragjia e zgjënjimit nga demokracia e “paktit me djallin”

Erdhi më takoi, por ndryshe nga herët e tjera, kur rufisnim kafet e paradites dhe flisnim për gjithçka. Sot, erdhi të ndante me mua lamtumirën e tij! E madhe të thuhet kjo fjalë. Sinqerisht më tronditi! Do iki, me doli ...

Read More »

Ishim kaq të ndryshëm! Ti shumë mendje, unë shumë zemër…

Unë nuk jam një person i përsosur, as nuk dua të jem. Prirja ime ndaj grisë- në vend të bardh dhe zi – më bën të pasur me nuanca dhe të ndjeshme ndaj defekteve. Unë gjithmonë qaj para një filmi. ...

Read More »

Që Kuvendi, të rrijë larg “imunitetit” për arrestimin e deputetit

Nga Mero Baze Lexova me vëmendje projekt-ndryshimet në rregulloren e Kuvendit në nenin 118, që bën fjalë për heqjen e imunitetit të deputetëve, dhe nenin që është sot aktualisht në fuqi. Përtej spekulimeve, në të vërtetë nuk ka ndodhur asgjë, ...

Read More »

Përse i’ua “nxij jetën” vajzave?

Nga:  Irena Beqiraj Kur jepja mësim në një universitet në fund të semestrit bëhej vlerësimi i pedagogut. Ndër gjithë komentet plot batutë e humor ca syresh edhe ironik të studeteve të mi… më bëri përshtypje një prej tyre që nga konteksti ...

Read More »

“Jetimët e nënës sime!” – Historia tronditëse nga kampet e përqendrimit të komunizmit

Ishte vetëm gjashtë vjeç kur pa ti mjegullohej imazhi i nënës nëpër xhadenë e Dukatit, pranverën e vitit 1948. Fadil Çapo është sot 76 vjeç por e kujton si sot atë ditë… Na pret mjaft i emocionuar ne shtepine e ...

Read More »

Luli si Kafka, po i dështoi protesta është i vdekur politikisht

Nga Ilirjan Blloshmi Lulzim Basha i urren ish të përndjekurit! Propozimi i fundit i Ahmetaj per ish të përndjekurit, ka krijuar nje anulli, tek ish të përndjekurit. Kjo ka vene PD-në, në vështiresi, aryeja është e thjshte, kryetari i saj ...

Read More »

Bledi Mane: Klithmë lebetitëse për budallaçkat e Adriatik Llallës

 Nga Bledi Mane Mbrëmjen e së shtunës, kur njerëzia nëpër Tiranë kishte dalë të argëtohej, vendosëm edhe ne të radaksisë së portalit www.pamfleti.com të argëtoheshim, ndaj zgjodhëm një personazh grotesk, grotesk si vetë shefi i saj. Anduena Llabani quhet, dhe ka rreth ...

Read More »

Romeo Kara: Skenderbeu është sfidanti i të gjithë hipokritëve të sotëm

Nga: Romeo Kara Heronjte jane shembuj frymezimi, per popujt, kur ata nuk kane midis tyre më nje te ngjashem me ta, dhe sidomos kur kushtet historike, e kerkojne domosdoshmerisht nje te tille. Heronjte jane simboli i sakrifices se nje kombi ...

Read More »

Mediat dhe Facebook, fundi i një “dashurie” që duhej të kish mbaruar kohë më parë

Facebook ka inkurajuar mjetet e informimit që të jenë të varura nga platforma. Kur u propozoi që të përdorin Instant Articles, ato e bënë. Kur i inkurajoi të prodhojnë video, e bënë, duke përdorur para për këtë qëllim. Dhe tani, ...

Read More »