LAJMI I FUNDIT
Home . Kryesore (page 10)

Kryesore

Zbardhet pakti për detin me Greqinë, Shqipëria merr blloqet “Joni 1” e “Joni 2”

Marrëveshja e re e detit parashikon ndarjen e hapësirës detare me parimin e vijës së mesit. Në ngushticën mes dy vendeve, që është 1.8 milje detare, 0.6 milje i takojnë Shqipërisë, 0.6 milje Greqisë dhe 0.6 milje janë ujëra ndërkombëtare. ...

Read More »

Dëmshpërblimi 433 mln €, SHBA rrëzon Francesco Becchettit

Biznesmeni kontravers Francesco Becchetti për të dytën herë ka humbur në Amerikë, një proces gjyqësor prej të cilit shpresonte të fitonte 433 milion dollar.  Gjykata Supreme në New York e ka rrëzuar kërkesen e avokatëve të Becchettit ku i kërkonin kësaj ...

Read More »

Po vjenë dita e “qametit” për (pa)drejtësinë! Verifikohen prokurorë dhe gjyqtarët e parë, shumica në listën e zezë (Lista)

Drejtësia mban frymën, këto ditë dalin vendimet për përjashtimet e para, amerikanët kanë hartuar listën me prokurorët dhe gjyqtarët që do të largohen përgjithmonë, hetimet deri tek pjatat dhe lugët në shtëpi, fronti i korrupsionit PD-LSI në panik Kolonat e ...

Read More »

Protesta për ndihmën ekonomike në Tepelenë, Sufali: E motivuar politikisht. Skema e re shmang maksimalisht abuzimet

Pas protestave në disa raste sa për sa i përket mosmarrjes së ndihmës sociale, ka reaguar edhe drejtoresha e Shërbimit Social Shtetëror, Luneda Sufali. Sufali me anë të një postimi në facebook shkruan se që nga janari i këtij viti ...

Read More »

Presidenti shkel Kushtetutën duke mbledhur KLD e shpërndarë për ti bërë “qokën” e fundit Rovena dhe Adriatik Llallës

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka shkelur me të dyja këmbët Kushtetutën e Republikës. Kreu i shtetit në këtë detyrë është garant i Kushtetutës, dhe kur Presidenti shkel aktin themeltar të shtetit, imagjino çfarë mund të bëjnë shtetasit e tjerë ...

Read More »

Baba Mondi i “dhuron” Ilir Metës 37 hektarë pronë… si u kthye “brekëgrisuri” i Skraparit në beun e Shqipërisë

Shteti akuzon Kryegjyshatën: Falsifikoi firma për 37 ha tokë, si si u përvetësua prona në Sarandë. Pronari i mëparshëm djalë e vajzë, shitja nga 2 vajzat! Po zbardhën një nga një faktet se si Ilir Meta ish kryetari i LSI, ...

Read More »

FAKSIMILET/ Shkëlzen Berisha fillon të shesë pasuritë, i shet për 513 mijë euro apartamentin Myftar Lumeshit

Shkëlzen Berisha, i biri i ish-kryeministrit Sali Berisha është lakuar prej kohësh nga politka dhe media si një personazh që në emër të të atit kur ai ishte në pushtet, ka  abuzuar me të qënit i biri i kryeministrit. Një ...

Read More »

Pse Turqia e solli pikërisht tani Izet Haxhinë?! Një profil ndryshe i ish-truprojës së Berishës

Vendimi i Gjykatës së Lartë turke për ekstradimin e një prej emrave më të njohur në botën e politikës dhe atë të nëntokës shqiptare, Izet Haxhinë ka qenë disi i “çuditshëm”. Kjo sepse verdikti i shkallës më të lartë të ...

Read More »

Pas Donal Lu, Rama reagon me nota ironike ndaj opozitës për KLD e KLGJ

Pas kritikave të ambasadorit amerikan në Tiranë Donald Lu, edhe kryeministri Edi Rama, ka reaguar lidhur me votimin në Parlament të organeve të drejtësisë, përkatësisht KLGJ-së dhe KLP-së, të cilët nuu miratuan  nga me votat e pamjaftueshme të politikës, por ...

Read More »

Si i mori 35 milionë dollarë pa asnjë studim për rrugën? Zbulohen shkeljet e Xhikës

Në Gjykatën për Krimet e Rënda ka nisur procesi ndaj ish-kreut të Autoritetit Rrugor Shqiptar, Dashamir Xhika dhe vartësve të tij. Gazetarja e Top Channel, Anila Hoxha zbardhi tek “Të Paekspozuarit” këtë të enjte disa pika kyçe të dosjes së ...

Read More »