LAJMI I FUNDIT
Home . Kryesore (page 22)

Kryesore

Ndodh për herë të parë, kush është zyrtari i lartë i qeverisë Rama që votoi në Kosovë që në orët e para të mëngjesit: Unë jam qytetar i Shqipërisë! (Foto)

Procesi i votimit në Kosovë ka nisur normalisht që në orën 7, me përjashtim të disa incidenteve në Mitrovicën e Veriut mes komisionerëve serbë. Mirëpo ndryshe nga çdo herë në Kosovë që në orët e para të mëngjesit ka votuar ...

Read More »

Gara për kryeprokurorin: Dyshime se kandidatët mund të kenë kryer shkelje pasi kaluan vetingun, nisin verifikimet nga e para

Zbardhen arsyet e vonesës për zgjedhjen e kryeprokurorit të ri. KLP ka nisur procedurat prej shumë muajsh, por ende nuk ka një vendim zyrtar nëse Arta Marku do marrë një mandat 7-vjeçar apo do të zëvendësohet nga një emër i ...

Read More »

Gjermania lobime pro Shqipërisë për hapjen e negociatave: U dorëzon vendeve anëtare plan kompromisi për 18 tetorin!

Qeveria gjermane po lobon mes vendeve anëtare të Bashkimit Evropian për hapjen e negociatave për Shqipërinë. Sipas Reuters, Gjermania u ka propozuar vendeve anëtare të BE-së një plan për hapjen e negociatave të anëtarësimit. Nëpërmjet këtij plani, Gjermania u sugjeron ...

Read More »

Brukseli ndez motorët për goditjen e korrupsionit: Parlamenti Europian rrit fondet për Shqipërinë, sytë tek SPAK dhe BKH

Brukseli ka ndezur motorët për të përshpejtuar reformën në drejtësi në Shqipëri. Një ndër kushtet bazë për integrimin në BE është ngritja e SPAK dhe BKH, si edhe lufta ndaj korrupsionit. Më 18 tetor do të merret vendimi nëse do ...

Read More »

Basha goditje Metës, shmang qëndrimin e Venecias për shkarkimin e presidentit dhe rrëzon akuzat se nxiti përplasje civile

Kreu demokrat, Lulzim Basha i ka dhënë dje një goditje presidenti Ilir Meta. Në një studio televizive ai u pyet për herë të parë për raportin e Komisionit të Venecias për shkarkimin e presidentit, por qëndrimi i Bashës ishte ashtu ...

Read More »

PD-PS i rrëzojnë Metës aksionin e 22 nëntorit: Shpejtohet shkarkimi dhe reforma zgjedhore! Ja lëvizjet në prapaskenë që fundosin presidentin

lir Meta duket se ka mbetur i vetëm. Përveç Monika Kryemadhit dhe Petrit Vasilit, nuk ka në krah as PD dhe as Berishën. Basha e ka braktisur, ndërsa PS e akuzon se ka shkelur Kushtetutën. Por i braktisur nga PD ...

Read More »

LISTA/ 78 gjyqtarët dhe prokurorët që Gjermania kërkon t’i shikoi me pranga në duar

Bundestagu gjerman ka miratuar disa ditë më parë 7 kushte, të cilat duhet të plotësohen nga autoritetet shqiptare, pas çeljes së negociatave, gjatë rrugës për integrimin e plotë në Bashkimin Evropian. Një nga 7 kushtet parashikon ‘fillimin e procedimeve penale ...

Read More »

“IM HOT”… jam e nxehtë! Bebe Rexha e thotë më troç se kurrë (Foto)

Artistja shqiptare me famë ndërkombëtare, Bebe Rexha na surprizoi të gjithëve me paraqitjen e saj në premierën e filmit “Maleficent 2”. Me një fustan të zi të gjatë dhe me një dekolte të hapur 30-vjeçarja nuk kishte se si mos ...

Read More »

Rënia nga kati i gjashtë i pallatit të portierit të “Partizanit” Aldo Teqja, reagon FSHF: Jemi pranë familjes në këto momente të vështira

Federata Shqiptare e Futbollit ka reaguar në lidhje me hedhjen nga kati i gjashtë i pallatit i portierit të Partizanit Aldo Teqja. FSHF shprehet se dëshiron të njoftojë opinionin publik se po monitoron me shumë kujdes situatën e portierit Aldo ...

Read More »

Rudina Hajdari poshtron Ilir Metën: Mjaft i poshtrove ushtarët, duke i ndërsyer për të shfryrë makthet tuaja, duke fyer qytetarët…të marrë

Presidenti i Republikës duhet të ketë më shumë rrespekt për punonjësit e vet dhe të mos i trajtojë si njerëz të detyruar për të shfryrë makthet e tij dhe për tu përdorur si alibi që Presidenti është normal, por njerëzit ...

Read More »