LAJMI I FUNDIT
Home . Kryesore (page 27)

Kryesore

Ndizet lufta për ndikimin rus në Shqipëri, Moska në alarm pas kërcënimit amerikan, sulmon PS dhe shefen e ambasadës së SHBA në Tiranë

Paralajmërimi i Uashingtonit se nuk do të lejojë ndërhyrjen e Moskës në Tiranë, ka alarmuar ambasadën ruse në vendin tonë. Gjatë një konference të mbajtur të hënën, shefja e ambasadës së SHBA Leyla Moses Ones deklaroi se Shqipëria rrezikohet nga ...

Read More »

Zbulohen 3 hapat që do të ndjekë PS për t’i shkuar deri në fund shkarkimit: Meta nuk e harron vesin…u rikthehet mos-dekretimit të ligjeve!

Thellohet lufta mes Qeverisë dhe Presidencës. Pas një heshtje disa mujore, presidenti Ilir Meta i është rikthyer lojës me dekretet. Së fundmi kreu i shtetit ka kaluar në heshtje ligjin për ratifikimin e kontratës financiare ndërmjet Këshillit të Ministrave të ...

Read More »

Brenda Nëntorit vuloset fati i Metës!

Mazhoranca qeverisëse vijon të ketë bindjen se presidenti Ilir Meta shkeli Kushtetutën me anulimin e zgjedhjeve lokale të 30 qershorit. Gjatë një prononcimi për mediat, deputeti socialist, Ulsi Manja, njëherësh kryetari i komisionit hetimor që po heton veprimtarinë e presidentit ...

Read More »

Kultura kombëtare ruhet me fanatizëm në Kroaci: Hapet në Osjek gjimnazi në gjuhën shqipe

Në qytetin Osijek dhe në rrethinën e tij funksionojnë disa shkolla fillore në gjuhën shqipe. Janë këto vatra arsimore, në të cilat ruhet identiteti kulturor dhe kombëtar i fëmijëve të bashkëkombësve tanë që jetojnë dhe punojnë atje. Mirëpo së shpejti ...

Read More »

Filloi si një “shaka” dhe pritet të shndërrohet në një lëvizje botërore. Si u mblodhën miliona dollarë vetëm në 5 ditë

Një fushatë globale e mbjelljes së pemëve e udhëhequr nga yjet e YouTube ka parë më shumë se 8 milionë dollarë të mbledhura në vetëm pesë ditë. Dhe sipas BBC, përcjell Telegrafi, ylli i YouTube, Jeffree Star, dhe sipërmarrësi amerikan, ...

Read More »

Kryemadhi në panik flet broçkulla pas reformës së SHBA-BE: Ambasadorët, shkaktarë të krizës në Shqipëri

Monika Kryemadhi, e ftuar në “Byro Politike” përballë gazetares Juli Xhokaxhi, tha se ndërkombëtarët nuk e kanë mbështetur djegien e mandateve por se kjo nuk e shqetësonte. Sipas Kryemadhit, për të ishte më e rëndësishme përkrahja e qytetarëve shqiptarë, se ...

Read More »

Kush vjen pas Merkelit?

Pas rezultateve të dobëta të CDU-së konservatore në zgjedhjet në Lindje, brenda partisë nuk kursehen kritikat. Njëri nga kritikët e quan qeverinë Merkel “tmerrësisht të dobët”. Annegret Kramp-Karrenbauer nuk tingëllon shumë e lumtur, kur takohet të hënën me përfaqësuesit e ...

Read More »

Italia “kopjon” Shqipërinë, përfshin në buxhet “Çekun e bebes” dhe “Rilindjen Urbane”

Italia ka nisur diskutimet për buxhetin e saj të vitit 2020. Qeveria italiane në projektbuxhetin e saj të miratuar dy javë më parë, ka adoptuar edhe disa projekte të vëna në zbatim me sukses nga qeveria shqiptare. Dy nga projektet ...

Read More »

Dialogu me Serbinë, Cakaj: Me rëndësi krijimi i një platforme të përbashkët Shqipëri-Kosovë

Ministri në Detyrë i Punëve të Jashtme, Gent Cakaj, e shikon të rëndësishme që me qeverinë e re të Kosovës të krijohet një platformë e përbashkët për dialogun me Serbinë. Në studion e emisionit “Tempora” në RTV Ora, mbrëmjen e ...

Read More »

Apeli rrëzon Klevis Balliun, vendos “detyrim paraqitje” për ish-deputetin

Gjykata e Apelit në Tiranë rrëzoi kërkesën e ish-deputetit Klevis Balliu, i cili kërkoi heqjen e masës së sigurisë “detyrim paraqitje” dhe që togat e zeza ti cilësojnë të paligjshme arrestimet e protestuesve të Unazës. Balliu: Gjykata e Apelit rrëzoi ...

Read More »