LAJMI I FUNDIT
Home . Kryesore (page 33)

Kryesore

Kryemadhi në panik flet broçkulla pas reformës së SHBA-BE: Ambasadorët, shkaktarë të krizës në Shqipëri

Monika Kryemadhi, e ftuar në “Byro Politike” përballë gazetares Juli Xhokaxhi, tha se ndërkombëtarët nuk e kanë mbështetur djegien e mandateve por se kjo nuk e shqetësonte. Sipas Kryemadhit, për të ishte më e rëndësishme përkrahja e qytetarëve shqiptarë, se ...

Read More »

Kush vjen pas Merkelit?

Pas rezultateve të dobëta të CDU-së konservatore në zgjedhjet në Lindje, brenda partisë nuk kursehen kritikat. Njëri nga kritikët e quan qeverinë Merkel “tmerrësisht të dobët”. Annegret Kramp-Karrenbauer nuk tingëllon shumë e lumtur, kur takohet të hënën me përfaqësuesit e ...

Read More »

Italia “kopjon” Shqipërinë, përfshin në buxhet “Çekun e bebes” dhe “Rilindjen Urbane”

Italia ka nisur diskutimet për buxhetin e saj të vitit 2020. Qeveria italiane në projektbuxhetin e saj të miratuar dy javë më parë, ka adoptuar edhe disa projekte të vëna në zbatim me sukses nga qeveria shqiptare. Dy nga projektet ...

Read More »

Dialogu me Serbinë, Cakaj: Me rëndësi krijimi i një platforme të përbashkët Shqipëri-Kosovë

Ministri në Detyrë i Punëve të Jashtme, Gent Cakaj, e shikon të rëndësishme që me qeverinë e re të Kosovës të krijohet një platformë e përbashkët për dialogun me Serbinë. Në studion e emisionit “Tempora” në RTV Ora, mbrëmjen e ...

Read More »

Apeli rrëzon Klevis Balliun, vendos “detyrim paraqitje” për ish-deputetin

Gjykata e Apelit në Tiranë rrëzoi kërkesën e ish-deputetit Klevis Balliu, i cili kërkoi heqjen e masës së sigurisë “detyrim paraqitje” dhe që togat e zeza ti cilësojnë të paligjshme arrestimet e protestuesve të Unazës. Balliu: Gjykata e Apelit rrëzoi ...

Read More »

Deputeti Halit Valteri: Djegia e mandateve, kapriço e mosplotësimit të pazareve

Deputeti, Halit Valteri, hedh poshtë akuzat se opozita në Kuvend është patericë e qeverisë Rama. I ftuar në emisionin “Arena” nga Dritan Hila në RTV Ora, Valteri tha se djegia e mandateve nga opozita politike ishte kapriço e mosplotësimit të ...

Read More »

“Mos më ndërprit, po flet me legjenda”, Ngjela sherr me Gjekmarkajn: Pse Franca tha “Jo” për negociatat?

Deklarata e Spartak Ngjelës në emisionin “Real Story” se me veton e saj Franca shkon afër politikës ruse, ka shkaktuar një debat mes tij dhe analistit Agron Gjekmarkaj, i cili e ka kundërshtuar qëndrimin e avokatit. Ngjela deklaroi se Veto ...

Read More »

“Syri i Kaltër”, ose tallje me një pasuri publike për klientë anonimë

Ish- kabinat e vjetra tek “Syri i Kaltër” janë rinxjerrë në një ankand të dyshimtë dhe jo transparent nga Ministria e Financave dhe Ekonomisë, pas kërkesës së shoqërisë ‘Albturist T.O’ Sha”, një shoqëri e falimentuar, e mbetur si rudiment, e ...

Read More »

‘Trondit’ Spartak Ngjela! Nxjerr detajet e forta mbi vendimin e Macron për të penguar negociatat: Mbështet influencën e politikës ruse në Ballkan!

Juristi i njohur, Spartak Ngjela, në emisionin ”Real Story” u shpreh hapur duke thënë se vetoja e Francës kundër Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut për negociatat është mesazh i “padeklaruar”, që mbështet influencën ruse në Ballkanin Perëndimor. Sipas tij, mungesa ...

Read More »

Ambasadori francez: Shqipërisë nuk i thamë “jo”, ishte “po, por” dhe “po nëse”

“Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë nuk i është thënë “jo” në Bruksel dhe nuk kanë marrë një përgjigje negative për fillimin e negociatave”. Ky është qëndrimi që mban Jean Louis Falconi, ambasador i Francës në Beograd, në intervistën e dhënë ...

Read More »