Home . Kryesore (page 4)

Kryesore

Arta Vorpsi apo Marsida Xhaferllari? ‘Rrëshqet’ Ilir Meta: Kujt po i kërcet për fletoren e Dvoranit

Pas refuzimit të Presidentit Meta për ta pranuar në zyrë për të bërë betimin, gjyqtarja Arta Vorpsi u betua pranë një notereje si anëtare e re e Kushtetueses. Por për të njëjtin vend, Meta ka betuar sot gjyqtaren Marsida Xhaferllari, ...

Read More »

Noterizimi i banalitetit të Ilir Metës

Nga Mero Baze Në historinë banale që prodhoi presidenti duke dubluar anëtaren e Gjykatës Kushtetuese, zgjedhur sipas procedurës kushtetuese, duhej një akt që ta stamponte në histori këtë banalitet. Arta Vorpsi duket që nuk ka talent për humor, por ja ...

Read More »

Si Gjykata Kushtetuese nxjerr jashtë loje Metën me precedentin Beqja: “Vërtetimi i fakti” që ke fituar mandatin dhe jo fillimin e ushtrimit të detyrës mund të bëhet tek çdo noter mjafton te hapet Fletorja zyrtare!

Ilir Meta një ditë më parë hodhi firmën mbi një dekret, i cili më shumë se zgjidhi situatën, shumë të komplikuar deri më tani, e çojë në një tjetër nivel komplikimin e saj. Ai vendosi të zgjedh Marsida Xhaferllarin si ...

Read More »

Akuzat e medias amerikane “Daily Beast”: PD para lum pa adresë për lobimin kundër të nominuarës për ambasadore të SHBA në Shqipëri

Partia Demokratike është përfshirë në një operacion lobimi kundra të nominuarës së presidentit Trump për ambasadore në Shqipëri, Kathleen Kavalec. Media amerikane ka hedhur dritë, për këtë përfshije destruktive të PD në politikën e jashtme amerikane. Daily Beast, një media ...

Read More »

BE, thirrje për zgjidhjen e konfliktit për Gjykatën Kushtetuese

Bashkimi Evropian u bëri thirrje të gjitha institucioneve shqiptare të përfshira që konflikti i interpretimit mbi përbërjen e Gjykatës Kushtetuese të zgjidhet sa më shpejt dhe të qartësohet kjo çështje. Reagimi erdhi përmes zëdhënëses së Bashkimit Evropian, Maja Kocijancic, e ...

Read More »

Debati për Kopshtin Botanik, gjykata rrëzon Universitetin e Tiranës dhe FSHN

Gjykata Administrative e Apelit rrëzoi sot padinë e rektorit të Universitetit të Tiranës dhe Dekanit të Fakultetit të Shkencave të Natyrës, lidhur me kundërshtinë që ata i bënë vendimit të Këshillit të Ministrave për transferimin e pronësisë së Kopshtit Botanik ...

Read More »

Luli vjen në vehte! Heq dorë nga tallja me protestuesit: Qeveria largohet veç me proces zgjedhor

Partia Demokratike dhe opozita kanë hequr dorë nga protestat.Në një intervistë për Ora News, Lulzim Basha deklaron se qeveria nuk mund të largohet me protesta por veç me proces zgjedhor. “Protesta është një mjet i pazëvendësueshëm i përballjes me këtë ...

Read More »

KLP zgjedh Olsian Çelën të parin në renditje për Kryeprokuror, Gent Ibrahimi thirrje Kuvendit: Ky proces, shembull! Uroj të mos e zvarrisin

Olsian Çela është renditur i pari nga KLP, në listën që do i dërgohet parlamentit për votim, në garën për Kryeprokurorin e Përgjithshëm. Arta Marku është renditur e dyta nga Këshilli i Lartë i Prokurorisë. Renditja i pari në listë, ...

Read More »

Emërimi i Marsida Xhaferllarit: Kuvendit rezoluta e kundër Metës! Kërcënim me shkarkim të shpejt… ultimatum të ndal luftë ndaj Reformës në Drejtësi

Ditën e sotme u mbajt në Kuvend Konferenca e Kryetarëve për te diskutuar pikërisht për atë që po ndodh me anëtarët e Gjykatës Kushtetuese. Drafti i përfunduar do të hidhet nesër në votim. Në rezolutë thuhet se Kuvendi e vlerëson ...

Read More »

Shkelës i paturshëm i Kushtetutës apo analfabet funksonal?! Kreu i KED i përgjigjet me nene dhe ligje delirantit të trembur Meta

“Duke i vlerësuar jo vetëm si të pavërteta thëniet, por edhe si tërësisht të papërshtatshme në aspektin institucional dhe etik, jo vetëm qëndrimin, por edhe sjelljen dhe gjuhën e përdorur nga Presidenti i Republikës, në raport me vendin, dinjitetin dhe ...

Read More »