LAJMI I FUNDIT
Home . Kryesore (page 48)

Kryesore

“Janë totalisht të pabaza!” Ministri i Brendshëm reagon ashpër ndaj nga Francës dhe Holandës

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj i sheh totalisht të pabaza pretendimet e Francës dhe Holandës për azilantët dhe krimin e organizuar shqiptar. Këto dy shtete historikisht i kanë koordinuar mes tyre votat në proceset integruese të shteteve që synojnë të ...

Read More »

A do ta marrim “PO-në” e shumëpritur nga BE-ja? Sot vendoset fati për çeljen e negociatave

Sot vendoset fati i Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut për negociatat me BE. Që prej ditës së djeshme po zhvillohet samiti i 17-18 tetorit ku janë pjesëtarë liderët e 28 vendeve të BE-së, të cilët do të vendosin lidhur me ...

Read More »

Zbardhet dosja e anëtarit të Metës në Kushtetuese, borxhi 21 mijë euro ndaj një personi me precedent penal rrezikon të fundosë Besnik Muçin

Besnik Muçi, anëtar i propozuar nga presidenti Ilir Meta në Gjykatën Kushtetuese, duket se do të ketë një betejë të vështirë për t’i shpëtuar shkarkimit. Gazeta e tha një ditë më parë se zgjedhja e tij mund të jetë strategjia ...

Read More »

A do të shkojmë në zgjedhje të parakohshme nëse nuk hapen negociatat?! Rama: Nëse zgjedhjet e parakohshme do të zgjidhnin problemin midis Francës dhe Gjermanisë!

Kryeministri Edi Rama ka shuar disa zëra mbi faktin se Shqipëria rrezikonte zgjedhje të parakohshme nëse nuk hapen negociata. Kreu i qeverisë tha për ‘Open’ se jo vetëm që nuk do të kishte zgjedhje të parakohshme, por se qeveria e ...

Read More »

Bruksel, Borisov: BE-ja gabim historik nëse refuzon Tiranën dhe Shkupin

Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut duhet të marrin datë për negociata, pasi do të bëhej një gabim historik nëse nuk i lejojmë t’i fillojnë negociatat. Kjo do të ishte goditje e madhe për popujt e të dyja shteteve të cilat ...

Read More »

Rama thumbon Andi Bushatin: “Qetësohu i papunë!”

Kryeministri Edi Rama thotë se Presidenti i Francës, Emmanuel Macron e ka për konsumim politik të brendshëm çështjen e azilantëve shqiptarë në vendin e tij, duke shtuar se liberalizimi i vizave dhe hapja e negociatave nuk kanë lidhje midis tyre. ...

Read More »

Mediat italiane: Franca vë veton, nuk hapen negociatat. Kundër Shqipërisë edhe Holanda e Danimarka

Vetoja e Francës bllokon hapjen e negociatave për anëtarësim në BE për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut duke vënë në dyshim të gjithë procesin e zgjerimit europian. Mediat më në zë italiane shkruajnë se Shqipërisë nuk do i hapenj negociatat ...

Read More »

Shqipëria mund Kosovën pretendente për kualifikim, futbollisti sulmon trajnerin: Bushi, një bir ku**e me kollare

Shqipëria U-21 mposhti me rezultatin 2-1 në “Elbasan Arena” Kosovën U-21 ditën e djeshme, por fitoren e parë që kuqezinjtë arritën në grupin eliminator përballë “dardanëve”, duket se nuk e ka pëlqyer futbollisti kosovar i Ferizajt, Taulant Dajaku. Nëpërmjet një ...

Read More »

Negociatat/ Tanja Fajon thirrje presidentit Macron: Ky është një turp i madh. Emmanuel Macron, zgjohu!

Anëtarja e Parlamentit Europian Tanja Fajon, ka dalë në krahë të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut për hapjen e negociatave. Fajon i ka bërë thirrje presidentit të Francës Emmanuel Macron për dhënien e ‘PO’-së për negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë ...

Read More »

Zaev ngre tonet me BE: Nëse nuk hapen negociatat nesër me Shkupin, mos prisni zgjidhjen e çështjes së Kosovës

“Nëse BE nuk e merr vendimin për fillimin e bisedimeve të pranimit me Maqedoninë e Veriut, kjo praktikisht do të thotë se nuk e vlerëson Marrëveshjen e Prespës”, theksoi kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev. Në një intervistë për ...

Read More »