LAJMI I FUNDIT
Home . Kryesore (page 5)

Kryesore

280 dosjet e pluhurosura!

Nga: Bedri Islami Disa kohë më parë, në DITA, mes të tjerave kam shënuar edhe se njëri ndër institucionet më të besuara të shtetit shqiptar, sipas institucioneve europiane që monitorojnë Shqipërinë, është pa dyshim Kontrolli i Lartë i Shtetit. Më ...

Read More »

Vanity Fair: Tirana, e re, e lirë dhe e egër

Për Vanity Fair, Francesca Masotti  Gjithnjë e më shumë Shqipëria dhe veçanërisht transformimi që po pëson Tirana,  po zë hapësira në revistat më të njohura të botës. Revista prestigjioze italiane, “Vanity Fair”, i ka kushtuar një artikull ndryshimit të kryeqytetit të ...

Read More »

Ja çfarë pune bën shoku i Ilir Metës, Ardian Fullani pasi i shpëtoi burgut

Mos u çuditni, ish-guvernatori i Bankës së Shqipërisë ju mëson se si të bëni sa më shpejt para Në derë të Kishës! Ai është shok me Ilir Metën, por këtë të fundit nuk e konkurron dot për nga vjedhjet. U ...

Read More »

Merr fund ëndrra amerikane/ Agjencia e imigracionit nuk i quan më SHBA-të ‘vendi i emigrantëve’

Agjencia amerikane që merret me kërkesat për lejen e qëndrimit dhe shtetësinë amerikane që këtë javë nuk u referohet më Shteteve të Bashkuara si “vend imigrantësh” në deklaratën e misionit të saj, një ndryshim që shkaktoi reagim në Uashington. Deklarata ...

Read More »

Rama i bllokon Metës biznesin e mermerit në Tomorr, humbja 1 miliardë euro. Mona-Likja fillojnë “Intifagën” ose betejën e gurëve, skraparlijtë në protestë

Kryeministri Edi Rama nuk ka qënë komod ditën e djeshme gjatë qëndrimit për mbledhjen e qeverisë në Berat. Ai është përballur me protestën e shumë punëtorëve nga Skrapari që punojnë në guroret dhe gurët dekorativë të Ilir Metës. Apo siç ...

Read More »

Ja lidhjet e Gjergj Bojaxhiut me lobin e naftës. Dosja e plotë

“Asgjë e ligë. Çdo gjë me ligj” – thotë Jakov Xoxa tek “Lumi i vdekur” Të  gjitha veprimet që Gjergj Bojaxhi ka bërë në biznesin e tij janë të kopsitura ligjërisht. Por përtej ligjit ekziston edhe një institucion tjetër që ...

Read More »

Policë Bashkiak apo gjobvënës të “patrembur dhe të pafytyrë” (Foto)

Flitet shumë për preformancën e policisë Bashkiake të Bashkisë së Tiranës dhe për bëmat dhe shkeljet e tyre flagrante, por që Kryetari i Bashkisë i ka justifikuar me kryerjen e detyrës dhe të bërit shtet. Mirëpo, sot një pjestarë i ...

Read More »

Trump thyen ëndrrën amerikane: Nuk dua më që në këtë vend të vijnë njerëz me lotari

 Presidenti amerikan Donald Trump iu rikthye çështjes së lotarisë amerikane, gjatë një fjalimi të mbajtur këtë të premte, duke përsëritur qëndrimin e tij për anulimin e programit. “Nuk dua më që në këtë vend të vijnë njerëz me lotari. Dua ...

Read More »

Kapen 400 kilogramë kokainë brenda… ambasadës ruse!

Në bagazhet diplomatike në një aneks të Ambasadës ruse në Argjentinë, janë zbuluar rreth 400 kilogramë drogë. Reuters shkruan se lidhur me këtë ngjarje janë arrestuar reth 6 persona. Ministrja argjentinase e Sigurisë Patricia Bullrich tha se kokaina e gjetur ...

Read More »

“Teoria” e paqenë e shkeljeve kushtetuese me Plotfuqinë

Loja politike me presidentin që vonon/refuzon autorizimin për nisjen e negociatave me Greqisë për kufirin detar nuk ka asjë shans të funksionojë. Kjo, sepse kreu i shtetit nuk ka asnjë tagër të dalë mbi ligjin. Së fundmi, një tjetër “teori” ...

Read More »