LAJMI I FUNDIT
Home . Kryesore (page 714)

Kryesore

Zbulohen detaje të refugjatëve që u gjetën të vdekur në kamion

Sipas informacioneve fillestare të policisë austriake, te viktimat u gjetën dokumente siriane të udhëtimit që sugjeron se ata po iknin nga lufta në Siri. Policia gjeti edhe telefonë dhe SIM kartatela që gjithashtu do të kontrollohen, Kamioni me refugjatët e ...

Read More »

Njerëz! Mos shkonin në Gjermani pa ditur këto gjëra!

Në një kohë kur fluksi i emigrantëve nuk ka të ndalur në kërkim të një jete më të mirë, Gjermania konsiderohet toka e “premtuar” për shumicën prej tyre. Por, jeta në Gjermani është larg nga “qumështi e mjalta”, së pari ...

Read More »

Doni të tymosni hashash “Made in Dukagjini” falas, ejani tek Sheshi “Nënë Tereza”?!

Një qytetar dhe ish-gazetar ngrinte sot një alarm i cili mund t’i shqetësojë prindërit tiranas por edhe strukturat policore. Ai ngre dyshimin se në zonën e Universitetit Politeknik të Tiranës, i cili muajt e fundit është rikthyer në një qendër ...

Read More »

Kjo është ideja e kryebashkiakes së Barcelonës për refugjatët (Foto)

Kryetarja e bashkisë së Barcelonës, Ada Colau, propozon krijimin e një rrjeti “qytetesh-strehim” evropianë për refugjatët, si përgjigje ndaj dramës humanitare, që po ndodh, që nuk mund të ndalet as me mure dhe as me tela me gjemba. “Është një ...

Read More »

Ushtari izraelit mban peng fëminjën palestinez nën grykën e armës (Foto)

Pyetje të shumta janë ngritur për autenticitetin e këtyre fotove ku një fëmijë palestinez me krah të thyer mbahet për gryke me armën drejtuar mbi kokë nga një ushtar izraelit. Më pas shihet një vajzë 13 vjecare që lufton me ...

Read More »

Edhe këta njerëz janë: Festojnë në kamp shpëtimin nga tmerri i luftës (Video)

Gazeta gjermane “Die Welt” ka publikuar në faqen e saj online një video se si e kalojnë kohën e lirë refugjatët në një kamp gjerman në qytetin Heidenau. Duket se në ritmet e muzikës ballkanase ata hedhin valle dhe janë ...

Read More »

Vdekja e 71 emigrantëve në Austri, jemi të gjithë të përfshirë

Kreu i Diplomacisë italiane përshëndeti sot rritjen e ndërgjegjësimit  të 28 vendeve të Bashkimit Evropian ndaj tragjedisë që po shkakton vala aktuale e emigracionit, ndërsa dy kufoma u nxorën sot në brigjet e Mesinës (Sicili) me një bilanc prej 683 ...

Read More »

NY Times reportazh për Tiranën: E lirë nga e shkuara komuniste, qytet i transformuar

NGA ALEX CREVAR* Tiranën, kryeqytetin e Shqipërisë filloni ta kuptoni që sapo përpiqeni të kaloni rrugën kryesore të qytetit, të cilën vendasit thjesht e quajnë Bulevard. Ka kalime me vija të bardha dhe makinat ndalen nëse duhet, por është heroizëm ...

Read More »

Shtypi gjerman: Me mure nuk zgjidhen problemet e Ballkanit

Mediat gjermane i kushtojnë vëmendje të posaçme konferencës për Ballkanin Perëndimor në Vjenë. Komentatorët nuk janë të sigurt se kjo është rruga më e mirë për këtë rajon Nën titullin “Loja e gabuar për Ballkanin Perëndimor”, gazeta ‘Berliner Zeitung’komenton: “Gjatë ...

Read More »

Për se ka nevojë tani Gjermania?

NGA FELIX STEINER Që prej dy javësh bota e di më në fund se cili është mentaliteti i gjermanëve. Një institut me emër i studimit të opinionit paraqiti një antologji të hartuar mbi bazën e më shumë se 500 anketimeve. ...

Read More »